IRQ Çakışması oluyor

IRQ Çakışması var Nasıl Düzeltebilrim

kemalcan1903 kemalcan1903 (1)
7 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    İRQ çakışması sonradan oluştuysa ilk çözüm denemesi olarak Sistem Geri Yükleme yapmalısın:

    Sistem Geri Yükleme nedir, nasıl yapılır? (tıkla)

    Çözüm elde edilemezse;

    - İlk olarak PC'ye bağlı tüm çevre bileşenleri (yazıcı vs) çıkarılmalı, IRQ kanallarını kullanan portlar BIOS'tan devre dışı bırakılmalıdır. Bunları IRQ problemine yol açan port veya bileşeni öğrenmek için yaparsın.

    - İkincisi anakart üzerindeki PCI slotları boşaltılarak parça ve donanımlar slotlarda yerleri değiştirilip yeniden takılır (Eğer PC'de onboard ekran kartıda bulunuyorsa PCI Express ekran kartıda çıkarılmalıdır).

    - PC'de mevcut tüm donanım sürücüleri gözden geçirilmeli ve güncel sürümlere yükseltilmelidir.

    - Önce BIOS sıfırlaması (BIOS pili çıkarılır ve yeniden takılır) sonuç alınamazsa BIOS güncellemesi yapılır (BIOS güncellemesi riskli bir iştir. Buna gerek olursa tecrübeli birilerinden destek alarak yapmalısın).

    - En son çözüm olarak PC'ye format atarak işletim sistemini yeniden yüklersin.

    temmuz temmuz (12505)