İş yerindeki ana bilgisayarın kendi kendine kapanması

İş yerimde 1 ana bilgisayar ve 3 termal bilgisayar var hepsi ana bilgisayara bağlı fakat dünden beri ana bilgisayar kendi kendine kapanıyor bütün işlerim de ana bilgisayara bağlı. Sebebi ne olabilir?

eray1965 eray1965 (11)
6 yıl önce sordu

    Toplam 2 Cevap

    Mesela işlemcisi aşırı ısınıyor olabilir.

    Önce PC'de bir güzel iç temizlik yapılır ve problem devam ederse bir program vasıtasıyla (mesela Aida64) işlemci ısısı kontrol edilir. Isı normal değerlerin üzerindeyse işlemci üzerindeki termal macun -eskisi kazınarak- yenilenir.

    temmuz temmuz (12505)
    6 yıl önce cevaplandı

    • programsız öğrenme ihtimalim var mı işlemci ısısını eray1965 6 yıl önce
    • Nasıl olabilirki? Herhalde olmaz veya ben bilmiyorum @eray1965 temmuz 6 yıl önce
    • sordum sadece sitelere giriş kapalı olduğu için ana bilgisayardan indiremedim eray1965 6 yıl önce
    • Başka bir PC'den download edilebilir ve bir flash bellek ile aktarılabilir @eray1965 temmuz 6 yıl önce
    • aktarmayı başardım fakat windows server 2003 olduğu için çalıştırmıyor sanırım eray1965 6 yıl önce
    • Speccy, CoreTemp bunlar denenebilir. Veya diğerleri: https://www.gezginler.net/indir/araclar/sistem-bilgisi/ @eray1965 temmuz 6 yıl önce
    • coretemp oldu en düşük 33- en yüksek 39 derece gösteriyor şu an tekrar kapandı oradan hiç bir işlem yapılmıyor termal bilgisayardan işlem yapılıyor sadece eray1965 6 yıl önce
    • İşlemci sıcaklığı gayet iyi. Orada problem yok. Önce yazılım problemleri düşünülmeli ve çözüm daha sonra donanımlar kontrol ve test edilmeli. Yazılım ve sistem problemleri için önce sistem geri yüklemesi yapılabilir (ama windows 2003'te sistem geri yükleme varmıydı, hatırlamıyorum) veya sistem için firma/şirket yedeği varsa oradan recovery.. @eray1965 temmuz 6 yıl önce
    • sistem geri yükleme yapılamıyor bilgisayarcı 2 hafta önce bir sorundan dolayı kontrol edip düzeltmişti bu sorun da yeni başladı sebepsiz şekilde kapanıyor işte ama eski bilgisayar ondan da kaynaklanabilir en az 10 senedir kullanılıyor eray1965 6 yıl önce
    • Eğer yazılım test ve kontrolleri temiz çıkarsa ilk önce power supply problemi olabileceği akla gelmeli ve eğer imkanlar varsa başka bir power supply ile denenmeli @eray1965 temmuz 6 yıl önce

    "Kendi kendine kapanıyor" ifadesinden kastının elektrik kesiliyor ve bilgisayara enerji gelmiyor olduğunu varsayıyorum.

    Kendi kendine kapanma sorunları genel olarak ısı kaynaklı veya PSU kaynaklıdır. Eğer bir  UPS kullanıyorsanız bunda da sorun olma ihtimali olabilir. Bunu da kontrol etmenizde fayda var.

    Öncelikle fan temizliği ve termal macun değişimi yapın. Sorun devam ederse PSU kontrol edilmeli, değiştirilmeli.

    hakan hakan (15424)