İşlemci değiştirmek mi yoksa Ram değiştirmek mi daha fazla performans artışı sağlar?

Arkadaşlar şuanki sistem özelliklerim şunlar

İşlemci: İntel pentium e2180  2.00 ghz

ram: ddr2  2 gb

ekran kartı: amd 5500

sorum şu ben parça değiştirmeyi düşünyorum.

burdan işlemciyi intel core 2 duo e8400 ile değiştirsemmi daha çok performans alırım yoksa işlemciyi değiştirmeyip ram i 4 gb yapıncamı daha çok performans alırım oyunlar için

efeoztas06 efeoztas06 (6)
7 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    İşlemci değiştirmek mi yoksa Ram değiştirmek mi daha fazla performans artışı sağlar? bu soru sisteme bağlı olarak değişir. Bazı sistemlerde RAM artışı bazılarında da CPU yükseltmesi daha mantıklıdır.  Ama sizin sisteminizde CPU yani işlemyi yükseltmek çok daha mantıklı. Mümkünse hem CPU hem de RAM arttırımı yapılmalı. Çünkü 2GB günümüz için özellikle oyunlar için çok düşük bir RAM.

    Mevcut işlemci: Intel® Pentium® Processor E2180 (1M Cache, 2.00 GHz, 800 MHz FSB)

    Yükseltilmek istenen İşlemci: Intel® Core™2 Duo Processor E8400 (6M Cache, 3.00 GHz, 1333 MHz FSB)

    Bilgisayara 2GB ilave yapmaktansa işlemci değiştirmek bu tabloda daha mantıklı. Yeni işlemcinin 6MB önbelleği ve 3GHz hızı var. Aynı zamanda çalışma frekansı da daha yüksek.

    RAM'i toplam 4GB çıkartmak normal sistemde pek bir fark yaratmaz. Ama normal bir sistem için 2GB RAM de çok düşük. Bu sebepten mümkünse Hem Ram hem de CPU arttırımı yap.

    İşlemciyi arttırdığında bu sefer RAM yetersiz kalacak. Performans tek kaleme bağlı bir durum değil maalesef.

    hakan hakan (15424)