İşlemcimde kaç çekirdek var nasıl öğrenirim?

Bilgisayarımın işlemcisi kaç çekirdek nasıl öğrenirim?

İşlemcimdeki çekirdek sayısını nasıl öğrenirim?

alattin alattin (16984)
8 yıl önce sordu

    Toplam 2 Cevap

    Bilgisayarımda kaç çekirdek var nasıl öğrenirim?

    Bilgisayarınızdaki çekirdek sayısını şu şekilde öğrelebilirsiniz

    1. Windows ve R tuşlarına basın. Çalıştır açılacaktır.
    2. Çalıştıra CMD yazın ve enter tuşuna basın.
    3. Açılan komut istemi sayfasına şı komutu yazın ve enter tuşuna basın:
      WMIC CPU Get /Format:List
    4. Ekranda işlemcinize ait bazı özellikler listelencektir. Bu listeyi yukarı doğru kaydırdığınızda  NumberOfCores ve NumberOfLogicalProcessors ifadeleri size çekirdek sayısını gösterecektir.

    ​NumberOfCores 2 NumberOfLogicalProcessors 4 olarak görünüyorsa,  iki çekirdeğiniz var fakat Hyper-threading sayesinde 4 çekirdek gibi kullanıyorsunuz demektir.

    Herhangi bir işlem için çekirdek sayısını bilmeniz gerekiyorsa sizin çekirdek sayınız NumberOfLogicalProcessors karşısında yazan değeri kullanabilirsiniz.

    alattin alattin (16984)
    8 yıl önce cevaplandı

      Görev Yöneticisinden de işlemci kaç çekidekli olduğu görülebilmektedir.

      Bunun için Başlat Çubuğu'na sağ tıklayın ve Görev Yöneticisi'ne gelin ardından Performans Sekmesini açın burda yazmaktadır

      eğer Windows 7 ve daha eski sürümlerini kullanıyorsanız aynı yolu izleyerek Performans Sekmesini açın "CPU Kullanım Geçmişi" yazan yer kaç bölüme ayrılmışsa işlemcinizin o kadar çekirdeği mevcuttur.

      lion lion (595)