Javascript trim fonksiyonu nedir, nasıl kullanılır?

Javascript trim fonksiyonu nedir?

Javascript trim fonksiyonu nasıl kullanılır?

alattin alattin (17014)
5 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Javascript trim fonksiyonu nedir, Javascript'te trim nasıl kullanılır?

    Javascript trim nedir?

    Bir string değerin sağında ve solunda bulunan boşluklardan kurtulmak istersek kullanabileceğimi javascript fonksiyonu trim() fonksiyonudur.

    Javascript trim ile kelimelenin sağında veya solunda bulunan veya her iki tarafında bulunan boşluk karakterinden kurtulabilirsiniz

    Özellikle veritabanından çekilen ve if gibi koşul ifadelerinde, karşılaştırma için  kullanılan string değerlerde bu boşluklar sorun yaratabilir. Bu durumda trim ile boşlukları almak ve sonra karşılaştırmaya tabi tutmak en doğru yöntemdir.

    Javascript trim nasıl kullanılır?

    Javascript trim kullanımı son derece kolaydır. Aşağıda Javascript trim fonksiyonu kullanımıma örnek bulabilirsiniz:

    var kelime = "  uzmanim.net   ";
    alert(kelime.trim());

    Bu ifadenin sonucunda  kelimenin sağındaki ve solundaki boşluk gidecek sonuç "uzmanim.net" olacaktır.

    alattin alattin (17014)