Kısayol virüsü nasıl temizlenir?

Usb Flash sürücünüze baktığınızda dosyalarınıza ait çokça  kısayol görüyorsanız ve bu kısayollara tıkladığınızda birşey olmuyorsa, ikonları kısayollara benzeren klasörler varsa, kısayol virüsü usb flash sürücünüze bulaşmış demektir. Kısayol virüsü USB belleklere bulaşıp, usb bellek içerisinde bulunan herşeyi kısayola çevirir. Kısayol virüsü sistemi yavaşlatabilir, bilgisayarın yeniden başlamasına sebep olabilir. Kısayol virüsü temizlenmediği takdirde çalışan programların hata vermesine sebep olabilir. USB bellek, Usb sürücüler, Usb Flash Diskler bu virüsün hedefi konumundadır.

Kısayol virüsü nasıl temizlenir aşağıda anlatılmıştır.

hakan hakan (15394)
10 yıl önce sordu

    Toplam 5 Cevap

    Kısayol Virüsü Nasıl Temizlenir?

    Kısayol virüsünü birden fazla yöntem ile temizleyebilirsiniz.

    Kısayol virüsü temizleme çözüm 1:

    Kısayol virüsü temizleme adımları:

    1. Autorun Exterminator programını indirin.

    2. Autorun Exterminator indir linkinden indirebilirsiniz.

    3. İndirdiğiniz zip dosyasının içerisindeki AutoRunExterminator.exe dosyasını iki kere tıklayarak çalıştırın.

    4. AutorunExterminator yazılımı usb sürücülerdeki autorun.inf dosyasını pasif hale getirmek için kullanılır.

    5. Daha sonra Başlat'tı Tıklayın, Programları ve dosyaları ara (XP kullanıcıları çalıştıra tıklamalı), veya Windows tuşu ve R tuşuna aynı anda basın, çalıştır kısmına cmd yazın enter tuşuna basın.

    6. Komut istemi ekranına  şu komutu uygulayın. G harfi USB sürücünüze atanan harfi temsil eder. Siz size uygun değeri yazın

      attrib  -h  -r  -s  /s  /d  G:\*.*

      Enter tuşuna basın.

    7. Kaybolan tüm dosyalarınız görünür hale gelecektir.

    8. Uzantısı  *.exe olan bilmediğiniz tüm dosyaları silin.

    Kısayol virüsü temizleme işleminin tam anlamıyla başarıya ulaşması için aşağıdaki işlemleride yapmanız şiddetle önerilir.

    Kısayol virüsü temizleme çözüm 2:

    Bu yöntemde program ile kısayol virüsünü temizleyebilirsiniz. Kısayol virüsünü temizlemek için

    Shortcut Virus Remover programını indirin ve çalıştırın.

    Bilgisayarınızda Antivirüs yazılımı yoksa buradan ücretsiz AVAST indir linkinden ücretsiz antivirüs yazılımı edinebilirsiniz.

    Bu işlemlerden sonra bilgisayarınızda virüs taraması yapmanız gerekecektir. Online Virüs Taraması virüsler, solucanlar, Truva atları ve casus yazılımlar da dahil olmak üzere, çeşitli tehditleri saptamanızı ve yok etmenizi sağlayabilir. Kısayol virüsü temizleme işleminde son adım online tarama yapmak.

    Ücretsiz Online Antivirüs taramasını buradan yapabilirsiniz.

    İşletim sisteminize göre  Taramayı Başlat 32 bit veya Taramayı başlat 64 bit seçebilirsiniz. Bu nedir bir fikriniz yoksa, 32bit seçebilirsiniz.

    Kısayol virüsü temizleme işleminden sonra bilgisayarınızda antivirüs yazılımı yoksa acilen bir antivirüs yazılımı edinin, varsa antivirüs yazılımınızı güncelleyin.

    hakan hakan (15394)
    10 yıl önce cevaplandı

      Benim USB'mde vardı biçimlendirdim sorun çözülmüş olur mu?

      kmlfrk kmlfrk (30)
      8 yıl önce cevaplandı

      • Formattan sonra virüs kalmaz. Ama bilgisayarını da virüs taramasından geçirmende fayda var. cemkara 8 yıl önce

      Bu tarifte virüsler engellemiş olmuyor. Yani bu anlatılanlardan sonra flash diski virüslü bir bilgisayara takmak zorunda kaldığınızda tekrar virüs bulaşacak ve aynı işlemleri tekrar yapmak zorunda kalacaksınız. Bir seferlik virüsten kurtulmak çözüm değildir. Benim istediğim, bir daha flash diske virüs girmesin. Bu mümkün mü?

      muratsb muratsb (1)
      8 yıl önce cevaplandı

      • Panda usb vacciner olması lazım programın temel amacı autorun.inf dosyasını virüs veya sistemin dahil kimse erişememesini sağlıyor fbarda 7 yıl önce
      • Ayrıca kurarken ntfs supportunu seçerseniz harici hard disk fbarda 7 yıl önce
      • Veya auto vaccine derseniz de otomatik olarak usblerin bağışıklılığını(vaccine) yapıyor. Yinede siz virüs dosyasına tıklamamaya çalışın. NOT: BAĞIŞIKLIK HARİCİ BELLEK BİÇİMLENDİRİLİNCEYE DEK SÜRER. BİÇİMLENDİRME SONRASI YENİDEN "AŞI"LANMASI GEREKİR fbarda 7 yıl önce

      usbshow3.0 programını www.usbshow.net sitesinden veya buradan indirebilirsiniz
      usbshow3.0 programının çalışması için bilgisayarınızda en az  .NET Framework 3.0 yüklü olması gerekir. .NET Framework buradan indirebilirsiniz.

      UsbShow 3.0 Programı
      -bak,ini,inf,lnk,bin uzantılı dosyaları ve IndexerVolumeGuid gibi gereksiz dosyaları silmenizi kolaylaştırır...
      -Sistemde çalışan wuauclt.exe, TrustedInstaller.exe veya msiexec.exe programları
      kısayol virüsününü çalıştırır. bunları kapatır...
      -Kısayol virüsü kendini Temp Klasöründe wuauclt, rundll32, TrustedInstaller, msiexec olarak saklar.
      UsbShow programı, temp Klasörünüzü Kısayol virüslerinden temizler.

      usbshow

      oyun34 oyun34 (1)
      8 yıl önce cevaplandı

        ARKADASLAR MERHABA BU VIRUSTEN SIZI KURTARMAK ICIN UYE OLDUM BU SITEYE INSALLAH BI FAYDAM DOKUNUR SIZE COK BASIT BI YONTEM ANLATACAM VE KESINLIKLE ADI BILE KALMAYACAK VIRUSUN
        ONCELIKLE http://www.gezginler.net/indir/unlocker.html BURDAN UNLOCKER PROGRAMINI INDIRIN VE KURUN COK KUCUK BIR PROGRAMDI VE TAMAMEN UCRETSIZDIR.
        SONRA BASLATTAKI ARAMA CUBUGUNA msiexec.exe YAZIN  VE UZERINE GELEREK SAG TIKLAYIP UNLOCKERLA SIL DIYELIM VE SILELIM
        SIMDI BASLATA GELELIM VE KLASOR SECENEKLERI YAZALIM ACALIM GORUNUM DIYELIM KORUNAN ISLETIM SISTEMI DOSYALARINI GIZLE SECENEGINDEKI TIK I KALDIRALIM VE GIZLI DOSYA VE KLASORLERI GOSTER SECEGINE TIK KOYALIM SIMDI FLASH BELLEGIN ICERINE GIRELIM SAG UST KOSEDEKI ARAMA KUTUCUGUNA .EXE YAZALIM VE CIKAN SONUCLARIDAN KENDI OZEL PROGRAMLARINIZ HARIC TUM DOSYALARI SILELIM OLAY BU KADAR SON OLARAK ESKI DOSYALARINIZ HALEN GORUNUR DEGIL SE GORUNUR YAPMAK ICIN DAHA SONRA BILGISAYARIMA GIRELIM FLAS BELLIGIMIZIN OLDUGU BOLUME SHIFT TUSUNA BASILI TUTARAK SAG TIKLAYALIM VE KOMUT PENCERESINI BURDAN AC DIYELIM VE KOMUT SATIRINA
        attrib -h -s /d /s *.* YAZIN VE ENTER LAYIN simdi GORUNUR OLMUSTUR ARTIK ISIMIZ BITTIGINE GORE KLASOR SECENEKLERINE TEKRAR GIRIP GORUNUM DIYELIM  VE VARSAYILANLARI YUKLE DIYELIM BITMISTIR HERKESE GECMIS OLSUN KESIN SONUCTUR BECEREMEYEN OLURSA INSANLIK NAMINA YARDIMCI OLUNUR FACE ADRESIM DENIZBAS07@MSN.COM IYI GUNLER..

        denizbas07 denizbas07 (1)