Klavyemdeki m,j,h,y,u harfleri çalışmıyor.

Yukarıda da belirttiğim gibi klavyemdeki m,j,h,y,u harfleri çalışmıyor. Geçen gün bir dosya indirmişim başka bir dosya indirecekken o dosyada virüslü çıktı setupa bastığım an bir kaç fotograf ve dosya indi ama hemen kapatp yayılmasını durdurdum. Sonra çeşitli virüs tarayıcıları ve fix uygulamalarıyla pc'yi tarattım birde windows 10 daki tarayıcıylada tarattım. Virüsler gitti yada ben öyle sanıyorum. Ama içimi rahatlatak adına pc'yi sıfırladım.Şuan hiçbir virüs vb yok ama klavyede hala belirttiğim harfler çalışmıor. Donanımsal olamaz bence çünkü o dosyaya basana kadar hiçbir sorunum yoktu. Her ay yada 2 haftada bir zaten bakımını yaparım Laptobumun. Yardımcı olabilirseniz sevinirim. O dosyanın içindeki virüslerin tespit edilip çözülebilme ihtimali varsa o dosyayıda atarım inceleyebilecek varsa. Ekran klavyesinden yazdım hatam varsa affola.

mrbedir mrbedir (1)
5 yıl önce sordu

    Toplam 3 Cevap

    Emin olamadığım bir şey var hemen söyleyip kafanı karıştırmak istemiyorum. İlk önce bilgisayarını güvenli modda başlatıp çalışmayan tuşları tekrar deneyebilir misin? Bakalım çalışacaklar mı?

    omercik omercik (9418)
    5 yıl önce cevaplandı

    • Peki hemen deniyorum mrbedir 5 yıl önce

    Kusura bakmayın windows 10'un rutin haline gelmiş güncellemeleri nedeniyle ancak deneyebildim ama sonuç aynı belirttiğim harfler çalışmıyor.

    mrbedir mrbedir (1)
    5 yıl önce cevaplandı

    • Bilgisayarı sıfırlarken dosyalarımı koru seçeneğini seçtiysen o virüs bir şekilde oralarda bi yerlerde duruyor olabilir mi diye düşündüm. ben yerinde olsam bi format atardım omercik 5 yıl önce
    • Format edilen pcler birdaha eski performansına kavuşmuyor format atmayı düşünmüyorum. mrbedir 5 yıl önce
    • "Format edilen pcler birdaha eski performansına kavuşmuyor" Sana bu saçmalığı kim söyledi bilmiyorum ama bugüne kadar defalarca kez format atmışımdır hiçbir zaman bahsettiğin gibi bir durumla karşılaşmadım. Formattan sonra ilk 1-2 saat dediğin gibi olabilir, eski performansında çalışmaz. Ama kullandıkça artık Windows senin kullanım alışkanlıklarına uyum sağlamaya başlar ve eninde sonunda bilgisayar eski temposuna döner. Benden sana bi tavsiye, internette her gördüğün şeyi benimseme. @mrbedir omercik 5 yıl önce

    Bugüne kadar virüsten dolayı klavyenin arızalandığını hiç duymadım / görmedim. Bence bahsettiğin şeylerin üst üste gelmesi tesadüf. Öncelikle varsa başka bir klavye ile bilgisayarını test etmende fayda var.  Eğer masaüstü bir bilgisayar kullanıyorsan klavyesini söküp başka bir bilgisayarda deneyebilirsin.

    Sorununun %90 donanım arızası olduğunu düşünüyorum.

    murat murat (12492)
    5 yıl önce cevaplandı

    • İnternette yabancı veya yerli sitelerdede virüs nedeniyle bozulan klavye tuş sorunlatı mevcut. Ama işin garip yanı virüs BIOS ekranında islemez diye biliyorum yani belirttigim tuslar BIOS ekranındada calışmiyor bu beni donanımsal olabilecegi yönüne itti ayrıca belli bir sırada tuşlar bozuk devre dışı kalmış gibi tıklıyor ekranda tıkladıgının belirtisi var ama yazma ve işleme sorunlu laptop kullanıyorum yedek pc klavyemi bulamadım deneyemiyorum ama virüsten olustugunu dusunmekteyim hala. Böyle teaadüf çol saçma virüs geldi ekran gitti geldi ve ardından o tuşlar etkisiz tesadüf olması biraz imkansıza yakın. mrbedir 5 yıl önce
    • @mrbedir Bahsettiğin sitelerdeki virüs klavye ilişkisinin sebebi genelde virüs olmuyor. BIOS üzerinde de tuşlar çalışmıyorsa sen yine klavyenin bozulma ihtimali üzerinde durmalısın. Belirli sıradaki tuşların çalışmaması donanım sorunu olma ihtimalini kuvvetlendiriyor. Eğer BIOS da çalışıyor olsa özel bir klavye sürücüsüne gereksinim duyuyor olabilirsin diyecektim ama BIOS da da çalışmıyormuş. bir akradaşından klavye istemen bence sorunu çok daha kısa sürece çözmene sebep olacak. murat 5 yıl önce
    • Yedek klavyemi buldum taktım ve evet calıştı ama bu çok saçma ben hep bakımını yaparım tuslara vurmam zorlamam sıvı veya katı bir maddeyle temas ettirmem garip tam virüsle bozulmuştu oysaki. mrbedir 5 yıl önce
    • @mrbedir oluyor zaman zaman benim de başıma benzer şeyler geldi o yüzden şaşırmıyorum. Neyse ki en azından sorunun ne olduğu ortaya çıkmış oldu. murat 5 yıl önce