Komut İstemi Sorunu "''Düzenle' iç ya da dış komut, çalıştırılabilir program ya da toplu iş dosyası tanınmıyor" nasıl çözülür?

Komut İstemini açıp edit yazdığımda aşağıdaki yazı ile karşılaşıyorum

'edit' is not recognized as an internal or external command, openable program or batch file

yani;

'Düzenle' iç ya da dış komut, çalıştırılabilir program ya da toplu iş dosyası tanınmıyor

win8.1 64 bit, Kayıt defteri düzenleyicisinden Path REG_EXPAND_SZ Veri kısmına C:\Windows\System32 gibi bilgiler ekledim ama düzelme olmadı Veri kısmında Mevcut olanlar;

C:\Program Files (x86)\PC Connectivity Solution\;%C_EM64T_REDIST11%bin\Intel64;C:\Program Files\Broadcom\Broadcom 802.11 Network Adapter;;C:\Program Files (x86)\NVIDIA Corporation\PhysX\Common;C:\Program Files (x86)\Intel\iCLS Client\;C:\Program Files\Intel\iCLS Client\;%SystemRoot%\system32;%SystemRoot%;%SystemRoot%\System32\Wbem;%SYSTEMROOT%\System32\WindowsPowerShell\v1.0\;C:\Program Files\Intel\Intel(R) Management Engine Components\DAL;C:\Program Files (x86)\Intel\Intel(R) Management Engine Components\DAL;C:\Program Files\Intel\Intel(R) Management Engine Components\IPT;C:\Program Files (x86)\Intel\Intel(R) Management Engine Components\IPT;C:\Program Files\WIDCOMM\Bluetooth Software\;C:\Program Files\WIDCOMM\Bluetooth Software\syswow64;C:\Program Files (x86)\QT Lite\QTSystem

serhat44 serhat44 (1)
8 yıl önce sordu

    Toplam 3 Cevap

    Merhaba

    Hatanın çözümü için aşağıdaki yöntemi deneyebilirsiniz.

    1.Bilgisayarıma sağ tıklayın ve özellikler e tıklayın.

    2.Ardından açılan ekrandan soldaki menüdeki Gelişmiş Sistem Ayarları yazısına tıklayın.

    3.Açılan ekrandaki alttan Ortam Değişlenleri butonuna tıklayın.

    4.Ardından karşınıza iki adet Yeni butonunun bir ekran çıkacak.

    5.Üstteki Yeni butonuna tıklayın.Açılan ekrandaki;

    • Değişken Adı: Path
    • Değişken Değeri: C:\Windows\System32

    değelerini girerek tamam butonuna basın

    6.Bu sefer alttaki Yeni butonuna tıklayarak Aynı değerleri buraya da girin ve tamam deyin çıkın.

    Umarım sorununuz çözülmüştür.

    ismailsarp ismailsarp (6010)
    8 yıl önce cevaplandı

      Dediklerinizi uyguladım ama sorunum çözülmedi malesef...

      serhat44 serhat44 (1)
      8 yıl önce cevaplandı

        Çok teşekkür Ederim Eline Saglık sorun çözüldü, Sanırım yukarıdaki arkadaş yanlış yapmış.

        pearttt pearttt (1)