Kullanılabilir ram miktarı bilgisayara takılı olan ram miktarından daha düşük görünüyor

Bilgisayar geldiğinde 4gb rami vardı.Bende 8gb ram taktım.biostan 12 gb ram olarak görünüyor ama.denetim masasında sistemlerde 11.9 kullanılabilir ram yazıyor.bu sorunu nasıl çözerim.Ram tek slot yani bilgisayarın önceden var olan rami cıkmıyor ve Biosda ram ile ilgili bir menü bulamadım. bunuda belirteyim.

İşletim Sistemi : Windows 10 x64

Bilgisayar : Asus K55LB-XO108D

Ram : Kingston  KVR16LS11/8

Bios Sürümü : Güncel

kullanici573619 kullanici573619 (1)
7 yıl önce sordu

    Toplam 7 Cevap

    Windows yüklü bilgisayarda takılı ram miktarı ile kullanılabilir bellek miktarı farklı görünebilir.

    Kullanılabilir bellek, sisteme takılı bellekten düşük görüntülenebilir. Bu Windows  işletim sisteminde normal bir durumdur.
    Bazı aygıtlar sistem belleğini kendileri için rezerve ederler. Bu aygıtların başında ekran kartı gelir.

    Bazen anakartın desteklediği limitlerden dolayı 12GB ram 11.9GB olarak görüntülenir. Eğer paylaşımlı bir ekran kartı kullansaydınız kullanılabilir bellek miktarı çok daha düşük görüntülenirdi.

    Anakartın üzerindeki herhangi bir donanım birimi aradaki kayıp belleği kendi için ayırmıştır. Bu sebepten bunu dert etmenize gerek yok.

    alattin alattin (16984)
    7 yıl önce cevaplandı

      acaba Ram de falan mı sorun var.internette video var adam update etmişti aynı ram ile ve direkt 12 gb yazıyordu.bu sorunu nasıl çözeyi.yeni windows 10 yüklesem olur mu

      kullanici573619 kullanici573619 (1)
      7 yıl önce cevaplandı

        Benim bilgisayar direk 12gb ram takılı geldi ve bende de 11,9 yazıyor. 0,1 için bence sıkıntı yaptığınıza değmez.

        hasanalpcan hasanalpcan (33)
        7 yıl önce cevaplandı

          Sanırım çift ekran kartı kullanıyorsun veya tek onboard ekran kartı kullanıyorsun.Bu ekran kartıda paylaşımlı olduğu için 800MB ramden alıyor kullanılabilir olarakda 11GB gösteriyor.

          ardahd ardahd (631)
          7 yıl önce cevaplandı

            temmuz temmuz (12505)
            7 yıl önce cevaplandı

              büyük ihtimalle o rami intel ekran kartı kullanıyor

              ataberkthepro ataberkthepro (99)
              7 yıl önce cevaplandı

                MS CONFİG DEN AYAR YAPTIYSAN GERİ AL.

                gorkemkazak gorkemkazak (36)