Kurulumdan sonra MS SQL Server Collation nasıl değiştirilir?

Kurulum sırasında  MS SQL SERVER  Collation'ı yanlış seçerseniz kurulum sonrasınd bunu SQL Management studio üzerinden değiştirmek mümkün olmuyor.

SQL Management studio ile Server özelliklerine baktığınızda  Server  Collation pasif (gri renkte, değiştirilemez) olarak görünecektir.

Kurulumdan sonra MS SQL Server  Collation nasıl değiştirilir? aşağıda bulabilirsiniz.

alattin alattin (16984)
7 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Kurulumdan sonra MS SQL Server Collation nasıl değiştirilir?

    Öncelikle bu işleme başlamadan tüm veritabanlarınızın yedeklerini almanız önerilir. Her ihtimale karşı yedeklerinizi aldıktan sonra aşağıdaki işleme başlayın.

    Kurulumdan sonra MS SQL Server Collation değiştirme:

    1. Windows ve S tuşlarına basın arama açılacaktır. Buraya Hizmetler (services) yazın.
    2. Açılan hizmetler penceresinde  SQL SERVER (SQLEXPRESS - burada sizde farklı bir ifade olabilir) hizmetini bulun.
    3. Sağ tuşla tıklayın ve hizmeti durdurun.
    4. Daha sonra sqlservr.exe dosyasının olduğu klasörü komut isteminden bulmanız gerekiyor. Eğer komut istemi kullanma konusunda bilgisizseniz  adım adım anlatacağım. Bilginiz varsa sqlservr.exe dosyasının olduğu klasöre komut istemi üzerinden gidin (Komut istemini yönetici olarak açın).
    5. Komut istemi konusunda bilginiz yoksa Windows ve X tuşlarına basın. Komut İstemi (Yönetici) seçeneğini tıklayın.
    6. Komut isteminde şu komutu çalıştırın:
      cd C:\Program Files\Microsoft SQL Server\MSSQL12.SQLEXPRESS\MSSQL\Binn
    7. Burada MSSQL12.SQLEXPRESS bölümü sizde farklı olabilir.  Siz tam yolu sqlservr.exe dosyasını aratarak bulabilirsiniz.
    8. Binn klasörüne girdiğinizde şu komutu çalıştırın
      sqlservr -m -T4022 -T3659 -s"SQLEXPRESS" -q"Turkish_CI_AS"
    9. Burada SQLEXPRESS ifadesini ve Turkish_CI_AS ifadesini siz kendinize uyarlayın.
    10. The default collation was successfully changed. ve Recovery is complete. This is an informational message only. No user action is required. mesajları ekrana geldiğinde artık Server Collation  değişti demektir.

    Yukardaki işlemden sonra Server Collation artık Türkçe olacaktır.

    Microsoft SQL Server Management Studio ile SQL Server Collation nasıl görüntülenir?

    1. Sunucu adını sağ tuşla tıklayın.
    2. Açılan pencereden properties seçeneğine tıklayın.
    3. Properties penceresinde General'i tıklayın.
    4. Server Collation bölümünde sunucunuzun Server Collation değerini göreceksiniz.

    SQL Collation

    alattin alattin (16984)
    7 yıl önce cevaplandı

    • @kutlugalp senin için paylaştım. alattin 7 yıl önce
    • Eyvallah abi şimdi deneyeceğim. kutlugalp 7 yıl önce
    • The default collation was successfully changed. bu yazı yoktu ama diğeri vardı inşallah olmuştur olduğunu nasıl anlarım. kutlugalp 7 yıl önce
    • @kutlugalp cevabı düzenledim. alattin 7 yıl önce
    • Sağolasın abi olmuş yarın SQL ile ilk denememi yapacağım inşallah :D kutlugalp 7 yıl önce