Kurumsal politika tarafından yüklenmiş uzantılar nasıl silinir?

Google Chrome'da  Kurumsal politika tarafından yüklenmiş  uzantılar nasıl silinir?

Vaka: Google Chrome'da  Araçlar > Uzantılara girmek istediğimde bazı Google Chrome uzantıları silinemiyor. Bu eklentilerin yanında silme simgesi yok . Etkinlentirildi ifadesi pasif durumda ve gri renkli. Ayrıca Etkinleştirildi ifadesinin yanında Kurumsal politika tarafından yüklenmiş. yazıyor.

Eklenti silinemiyor.

Bu çözümde Google Chrome'da  Kurumsal politika tarafından yüklenmiş  uzantılar nasıl silinir? sorununa çözüm bulacaksınız.

alattin alattin (16984)
9 yıl önce sordu

    Toplam 4 Cevap

    Google Chrome internet tarayıcısında Kurumsal politika tarafından yüklenmiş uzantılar nasıl silinir?

    Son dönemde Google Chrome tarayıcılarında karşılaşılan sorunların temel sebeplerinden biri zararlı uzantıların Chrome'a yüklenmiş olmasıdır.

    Google Chrome tarayıcısı pek çok potansiyel olarak istenmeyen programın hedefi durumundadır.

    PUP olarak adlandırılan bu programlar Google Chrome uzantı yüklerler. Bu yazılımların çoğunun amacı reklam görüntülemek ve size gösterdiği reklamlar üzerinden para kazanmayı amaçlamaktadır.

    Chrome uzantıları farklı şekilde yüklenebilir. PUP programlarda uzantıların silinememesi için pek çok yönteme başvururlar.

    Chrome kurumsal politika tarafından yüklenmiş uzantı nasıl silinir?

    Kurumsal politika tarafından yüklenmiş uzantıları silme

    Aşağıdaki yöntemlerden, adımlardan sadece birini yapmak çözüm olabileceği gibi birden fazlasını da yapmanız gerekebilir. Adımlardan sonra Chrome Kurumsal politika tarafından yüklenmiş uzantının silinip silinmediğini kontrol edebilirsiniz veya tüm adımları aşama aşama yapabilirsiniz.

    Bu çözüm Google Chrome internet tarayıcısında Kurumsal politika tarafından yüklenmiş ve silinemeyen uzantıları silmek için genel bir yol haritasıdır ve Kurumsal politika tarafından yüklenmiş uyarısı veren tüm vakaları içermektedir. Aşağıdaki yöntemler Kurumsal politika tarafından yüklenmiş uyarısı alınan tüm silinemeyen Google Chrome uzantıları için geçerlidir.

    Bilgisayarın virüs, malware ve Potansiyel olarak istenmeyen yazılımlardan temizlenmesi

    Aşağıdaki işlemleri yapabilmeniz için öncelikle bilgisayarınızın temiz olduğundan emin olmalısınız.

    Bilgisayarın temiz olması kavramı,  malware yazılımların silinmesi anlamına gelir. Malware ifadesi aralarında virüslerin de olduğu zararlı programları tanımlamaktadır.

    Virüs, malware taraması yapmadan aşağıdaki işlemleri yapmanızın hiçbir anlamı yoktur.  Önerdiğim programlar ücretsiz ve güvenilir programlardır.

    Bu işlem için iki program kullanılacaktır. Bunlardan birisi Malwarebytes anti-malware diğeri AdwCleaner programındır.

    Malwarebytes anti-malware programı ücretli sürümü de vardır. Fakat biz ücretsiz sürümü ile tüm işlemleri yapabileceğiz. Aradaki fark sadece ücretli sürümü anti-virüsler gibi gerçek zamanlı koruma sağlar. Yani bilgisayarı açtığınızda devreye girer ve sizi zararlı yazılım saldırılarından korur. Ücretsiz sürümü ise, sadece çalıştırdığınızda aktif olur ve zararlıları bulur temizler.

    Kısaca aradaki fark, Ücretli sürüm sizi zararlılara karşı gerçek zamanlı korur, ücretsiz sürüm koruma sağlamaz bilgisayara bulaşan virüsleri temizler.

    AdwCleaner ise tamamen ücretsiz ve özellikle PUP yani potansiyel olarak istenmeyen programlar karşı ekilidir. Tarayıcılara bulaşan eklentileri silmek ve tarayıcıları temizlemek için oldukça kullanışlıdır.

    ADIM 1: Kurumsal politika tarafından yüklenmiş uzantı silme - Malware taraması

    Malwarebytes anti-malware ile bilgisayarınızdaki zararlı yazılımları silme:

    Malwarebytes anti-malware ile bilgisayarınızı tarayın:

    1. Bilgisayarınıza Malwarebytes anti-malware buradan indirin ve burada anlatıldığı gibi bilgisayarınızı taratın.
    2. Malwarebytes nedir nasıl kullanılır

    Malwarebytes anti-malware ile tarama işlemi bittikten sonra Adwcleaner ile tarama yapın.

    ADIM 2: Kurumsal politika tarafından yüklenmiş uzantı silme -  Adwcleaner ile reklam ve istenmeyen yazılımların tarayıcılardan temizlenmesi

    AdwCleaner kullanarak Kurumsal politika tarafından yüklenmiş uzantıları kaldırma

    ADW Cleaner temizleme işlemini bitirebilmek için bilgisayarınızı yeniden başlatmak isteyecektir OK tıklayarak bilgisayarınızı yeniden başlatın.

    AdwCleaner nasıl kullanılır?

    1. AdwCleaner nedir, nasıl kullanılır  adresinden indirdiğiniz AdwCleaner dosyasını (AdwCleaner.exe) iki kere tıklayın.
    2. Adwcleaner ilk kez kullanıyorsanız lisans anlaşması çıkacaktır J'accepte butonunu tıklayın.

      adwcleaner lisans
    3. AdwCleaner uygulaması çalışmaya  başladığında Scan / Tara butonuna basın ve taramayı başlatın.
      AdwCleaner nasıl kullanılır - AdwCleaner ile bilgisayarı tarama
    4. AdwCleaner tarama işlemini bitirdiğinde Clean / Temizle butonuna basın ve temizleme işlemini başlatın.
      ADWCleaner nasıl kullanılır - ADWCleaner tarama sonuçları
    5. AdwCleaner bilgisayarınızı yeniden başlatmak isteyebilir. Bilgisayarınızı yeniden başlatın.
      ADWCleaner nasıl kullanılır -  ADWCleaner  temizleme sonrası bilgisayarı yeniden başlatmak isteyebilir
    6. AdwCleaner tarama sonunda karşınıza not defteri ile temizleme raporunu çıkartacaktır.
      adwcleaner nasıl kullanılır - adwcleaner temizleme sonrası not defteri tarama raporu

    AdwCleaner yukarıdaki işlemlerden sonra bilgisayarıdınızdaki malwaretoolbar, browser hijackeryazılımları bulacak ve temizleyecektir.

    Adwcleaner ile taramadan sonra potansiyel olarak istenmeyen yazılımları manuel tespit etmeniz gerekebilir.

    ADIM 3: Kurumsal politika tarafından yüklenmiş uzantı silme - Potansiyel olarak istenmeyen programların manuel olarak kaldırılması

    PUP yani Potansiyel olarak istenmeyen programların tespiti

    Öncelikle PUP olarak adlandırılan  programları bilgisayarınızdan kaldırmalısınız. Potansiyel olarak istenmeyen programları kaldırmak  için şu yolu izleyin:

    1. Programlar ve Özellikler'i açmak için Başlat düğmesini tıklayın.
    2.  Denetim Masası'nı, Programlar'ı ve ardından Programlar ve Özellikler'i tıklatın.
      Ads by OffersWizard   nasıl kaldırılır?  programlar ve özellikleri
    3. Açılan listeden ne olduğunu bilmediğiniz programları bulun ve Kaldır'a tıklayın.
    4. Bu programlar Youtube Download, Media Player gibi adlara sahip olabileceği gibi silmek istediğiniz uzantı ile aynı ada da sahip olabilir

    ADIM 4: Kurumsal politika tarafından yüklenmiş uzantı silme - Kurumsal Politika tarafından yüklenmiş uzantının kimliğinin tespit edilmesi

    Bu adımda Kurumsal politika tarafından yüklenmiş uzantının kimliğini tespit etmelisiniz. Bazı uzantıların kimliği tespit edilemez. Eğer kimlik bilgisi görünmüyorsa diğer aşamalara geçin bu aşamayı atlayın.

    Google Chrome’da Uzantılar bölümünde sağ üst köşedeki Geliştirici modu’nu işaretleyin.

    Chrome geliştirici modu

    Silmek istediğiniz uzantının altında kimlik yazan bölümün karşısındaki nckgahadagoaajjgafhacjanaoiihapd gibi bilgiyi kayıt defterinde aratın ve bulduğunuz kayıtları silin.

    Uzantı altındaki kimlik bilgisi şu şekilde görünür : Kimlik: nckgahadagoaajjgafhacjanaoiihapd

    Uzantı silme işlemini hem kayıt defterinde hem de dosyalar için yapmalısınız.

    1. Kayıt defteri (registry) de aratın ve bulduğunuz kayıtları silin.
    2. Dosya ve klasörlerde arayın ve bulduğunuz kayıtları silin.

    Eğer uygulamanın kimlik bilgisini görmüyorsanız diğer aşamalara geçin.

    ADIM 5: Kurumsal politika tarafından yüklenmiş uzantı silme -  Windows ilke dosyalarından silinmesi

    Google Chrome uzantı bilgilerini Windows ilke dosyalarından alabilir. Pek çok zararlı yazılım kurulum sırasında Windows ilke dosyalarına bununla ilgili kayıt gider.  Bu dosyaları silmeniz gerekmektedir.

    Bu işlemleri yapabilmek için Yönetici yetkisine sahip bir kullanıcı ile oturum açmanız gerektiğini unutmayın.

    1. Masaüstünden Bilgisayarım'ı tıklayın.
    2. C:\ sürücünde Windows klasörünü çift tıklayın.
    3. System32 klasörünü çift tıklayın.
    4. C:\Windows\System32 klasöründe GroupPolicy klasörünü bulun. Eğer bu klasör görünmüyorsa klasör gizli demektir.
    5. Windows 8 kullanıyorsanız Windows 8 gizli dosyaları gösterme nasıl yapılır buradan bakabilirsiniz.
    6. Windows 7 gizli dosyaları gösterme için şu adımları yapın.
    7. Klavyenizden alt tuşuna basın.
    8. Yukarıda beliren Araçlar menüdünden Klasör Seçeneklerini tıklayın.
    9. Görünüm sekmesini tıklayın.
    10. Görünümde şu değişiklikleri yapın
      Gizli dosya, klasör ve sürücüleri göster işaretleyin
      Korunan işletim sistemi dosyalarını gizle (önerilen) işaretini kaldırın.

      Korunan işletim sistemi dosyalarını gizle (önerilen) işaretini kaldırın.
    11. Uygula butonu sonra da Tamam'ı tıklayın.
    12. Şimdi C:\Windows\System32 altında GroupPolicy klasörü görünecektir. Bu klasöre girin.
       C:\Windows\System32 altında GroupPolicy klasörü
    13. Machine klasörüne girin.
    14. Registry.pol dosyasını silin veya GroupPolicy klasörünün tamamınıda silebilirsiniz.

    Şimdi silmeniz gereken ikinci bir ilke dosyası daha var. Bunu silmek için

    1. C:\ProgramData klasörüne gidin.
    2. Burada ntuser.pol dosyasını bulun ve silin.
      ntuser.pol dosyasının silinmesi
    3. Bu dosyaları sildikten sonra bilgisayarınızı yeniden başlatın.

    ADIM 6: Kurumsal politika tarafından yüklenmiş uzantı silme - Google Chrome uzantılarının manuel olarak silinmesi

    Google Chrome eklentisini el ile silmeniz gerekebilir. Chrome uzantısını el ile silmek için aşağıdaki yolu izleyin.

    Öncelikle Google Chrome eklentilerini silmeniz gerekiyor.

    Google Chrome eklentisini el ile silmeniz gerekiyor.Chrome uzantısını el ile silmek için aşağıdaki yolu izleyin.

    1. Google Chrome'u kapatın.
    2. Bilgisayarda şu yolu izleyin, Bilgisayarım, Bu Bilgisayar'ı tıklayın ve  Yerel Disk (C) tıklayın ve aşağıdaki klasör hiyerarşinizi izleyin.  [KullanıcıAdınız] yazan bölüm sizin bilgisayarı açtığınız kullanıcıya göre değişecektir.

      Windows XP için
      C:\Documents and Settings\[KullanıcıAdınız]\Local Settings\Application Data\Google\Chrome\User Data\Default\

      Windows 7 ve Windows 8 için
      C:\Users\[KullaniciAdiniz]\AppData\Local\Google\Chrome\User Data\Default\
    3. Eğer AppData (Windows XP için  Application Data)  klasörü görünmüyorsa dosyalar gizli demektir şunları yapın:

      Windows 8 gizli dosyaları gösterme nasıl yapılır buradan bakabilirsiniz.
      Windows 7 gizli dosyaları gösterme nasıl yapılır buradan öğrenebilirsiniz.
      Windows XP gizli dosyaları gösterme nasıl yapılır buradan öğrenebilirsiniz.

    4. DEFAULT klasörünü sağ tuşla tıklayın ve silin
      Arkadaşlar Facebook Türkiye'de yasaklanıyor virüsü temizleme - Chrome eklenti silmeBu işlem tüm Google Chrome uzantılarını silecektir.

    Google Chrome internet tarayıcısında Kurumsal politika tarafından yüklenmiş uzantıları silmek için tüm olası senaryolar yukarıda anlatıldığı gibidir.

    Yukarıdaki adımlardan birisi mutlaka size çözüm sağlayacaktır.  Bu adımlardaki en önemli nokta potansiyel olarak istenmeyen yazılımın tespit edilmesidir. Bu yazılımı tespit edemez veya silemezseniz uzantı tekrar gelecektir.

    Bu noktada eğer desteğe ihtiyaç duyarsanız yüklü program listenizi uzmanim.net'e göndermeniz durumunda size yardımcı olacak arkadaşlarımız her zaman mevcuttur.

    alattin alattin (16984)
    9 yıl önce cevaplandı

      Üstad emekleriniz için teşekkür ederim, "portalsearch" ve "CES" belalarından sunduğunuz çözümler sayesinde kurtuldum. Allah razı olsun.

      kartaltello kartaltello (1)
      9 yıl önce cevaplandı

      • Mesajınız için ben teşekkür ederim. alattin 9 yıl önce

      çok teşekkür ederim kuzenimin bilgisayarını bu virüsten kurtardım

      cristianoronaldo cristianoronaldo (171)
      9 yıl önce cevaplandı

        son adımı yapıyorum ama dosyadan çıktıktan sonra kendiliğinden yine yükleniyor. ne yapabilirim

        mehmetemin mehmetemin (1)
        9 yıl önce cevaplandı

        • Uzantının adı ile "xxx uzantısı nasıl kaldırılır" şelinde yeni soru sorarsanız yardımcı oluruz. cemkara 9 yıl önce