laptop 5g desteklemiyorsa kablolu bağlantıda 3 rakamlı fiber destekli hızlara çıkabilir miyim?

Merhaba windows10 sürümü olan bi cihaz kullanmaktayım 1000 mbps gigafiber internete geçtim ama cihazım 5g desteklemiyor kablolu bir bağlantıda yüksek hızlara çıkabilir miyim?

coskunblci coskunblci (3)
1 yıl önce sordu

    Toplam 2 Cevap

    Laptop'un Gigabit ethernet kartın sahipse elbette yüksek hızlara erişebilirsin.

    Kablosuzun 5Ghz desteği olmasının bir önemi yok. Modemin Gigabit bağlantıyı destekliyorsa (port olarak da), laptop ethernet kartın gigabit ethernetse elbette yüksek hızlar alırsın.

    Mesela bendeki laptop da Gigabit ethernet var. Fakat Adsl router'ın portları 100 mpbs destekliyor doğal olarak en fazla 100 Mbps veri transferi oluyor.

    Ek olarak ethernet kartın Gigabit destekliyor mu anlaman için bir yazı paylaştım:

    Bilgisayarım (ethernet) / Kablolu bağlantı Gigabit hızını destekliyor mu nasıl anlarım? linke tıklayarak nasıl yapacağını görebilirsin.

    Ek:

    Ethernet kartının gigabit desteği yoksa, wifi kartın da desteklemiyorsa harici bir wifi adaptör alabilirsin. 5 Ghz destekli Wifi adaptörleri teorik olarak 1300 Mbps e kadar hızı destekliyorlar.  Tabi modem ile bilgisayarın arasında çok mesafe olmamalı arada duvar kapı gibi sinyal düşüren nesneler olmamalı.

    Zyxel NWD6602 AC1200 ürünü var buna da bakabilirsin. Hepsiburada da 275TL civarında. Başka sitelerde daha uygun da olabilir.

    murat murat (12492)
    1 yıl önce cevaplandı

    • hocam çok teşekkür ederim günlerdir bilgi kirliliği içerisindeydim ve ne yapacağımı bilmiyordum . cevabınız aydınlatıcı oldu. coskunblci 1 yıl önce
    • Cihazımda maalesef .Gpbs değerinden bir şey yok. modem pc yanında o yüzden Kingboss Dual Band Usb 3.0 Adaptör Kablosuz Wifi Alıcı Ac1200 Mbps düşünüyorum , Modemim Gigabit bağlantıyı destekliyor yeni geçtim fiber internete ama kullanmak nasip olmadı .bahsettiğim alıcıdan başka tavsiyeniz varsa lütfen yazın . coskunblci 1 yıl önce
    • Bu Kingboss sanırım noname bir ürün. Aynı modeli farklı isimlerde bir çok yerde gördüm. Yorumları iyi. Cevabıma bir ürün ekledim ona da bir bak istersen. @coskunblci murat 1 yıl önce
    • faydalı bilgiler için teşekkürler hocam . iyi yayınlar dilerim. coskunblci 1 yıl önce
    • hocam tekrar merhaba sorumun devamını getirmek istiyorum , wifi kartını değiştirsem değişiklik olur mu peki yeni öğrendim bu değişimi ? coskunblci 1 yıl önce
    • @coskunblci Laptop da Wifi değişimi mümkün olmayabilir. Değiştirebiliyorsan elbette 5Ghz ağa bağlababilirsin. murat 1 yıl önce
    • teşekkür ederim coskunblci 1 yıl önce

    Merhaba,ra

    Kablolu bağlantıda 100mbps yi geçersin. Sadece wifi ile o rakamlara ulaşman biraz zor.

    astrayos astrayos (141)
    1 yıl önce cevaplandı

    • hocam teşekkürler murat hocamın verdiği bilgiye göre ethernet kartım Gigabit desteklemiyor. coskunblci 1 yıl önce