Laptop klavye tuşları durduk yere çalışmamaya başladı

Arkadaşlar bu sorun durduk yere oldu ;

Alt ve Alt Gr tuşunu ctrl'ye basmadan kullamıyorum. Örneğin; önceden altgr+q ile @ işaretini yapabiliyordum şimdi ise olmuyor altgr+ctrl+q yapmam gerekiyor durduk yere oldu

Edit ; internet üzerindeki oyunlarda yön tuşları çalışmıyor ama normal pc oyununda çalışıyor sadece oyunlarda çalışmıyor tarayıcı oyunlarda

ÇÖZÜM ; Eski sürücüyü yüklemek

bcaggul bcaggul (117)
8 yıl önce sordu

    Toplam 3 Cevap

    Eğer bilgisayarınız Samsung ise bu durum sürücü güncellemesinden kaynaklanabilir.

    Samsung Touchpad sürücüsü güncellemesinden sonra bazı kullanıcılar Alt Gr tuşunun çalışmadığını şikayet etmeye başladılar

    Samsung bilgisayarlarda çalışmayan Alt Gr tuşunun tekrar çalışabilmesi için eski sürücünün yüklenmesi gerekiyor:

    1. Denetim masasına tıklayın.
    2. Sistem'e tıklayın.
    3. Aygıt yöneticisine tıklayın.
    4. Fare ve diğer işaret aygıtları altındaki Synaptics PS/2 Port TouchPad sağ tışla tıklayın ve kaldırın.
    5. Daha sonra buradan Samsung Toucpad sürücüsünü yükleyin. (Touchpad (Driver) ver.4.9.0.0 - Windows 7(32bit,64bit) (MULTI LANGUAGE, 249.89 MB)

    Dediğim gibi bu sorun Samsung bilgisayarlara özgü, en azından benim karşılaştığım. Sizde samsung kullanıyorsanız bunu deneyebilirsiniz.

    alattin alattin (16984)
    8 yıl önce cevaplandı

    • Ben bu gibi hallerde ilk olarak yapılması gerekenin sistem geri yükleme ile sistemin eski problemsiz haline (bu konu özelinde ve sistem geri yükleme çözümüyle senin söz ettiğin eski sürücü ve ayarlara) dönülmesi olduğunu düşünüyorum. En kolay ve pratik yol budur. Eğer sistem geri yükleme başarısız olursa veya başarılı geri alma olsada çözüm sağlamazsa diğer çözümler, bu konudada senin tavsiye çözümün denenmelidir. Yani önce sistem geri yükleme çözüm denemesi en rasyonel ve kolay sonuç elde etmeye uygun olanıdır bana göre. temmuz 8 yıl önce
    • Sistem geri yükleme benim de ilk tercihim. Bazen farklı sebeplerden sistem geri yükleme yapılamıyor. Bir de arkadaşımız sistem geri yükleme yapmak istemediğini yazmış. Bakalım belki bu çözüm işine yarar. alattin 8 yıl önce
    • Merhabalar acaba bu sorun için yeni bir güncelleme gelir mi ? bcaggul 8 yıl önce
    • bu arada verdiğiniz linkten bulamadım sürücüyü bcaggul 8 yıl önce
    • Dediğiniz bölümden eski sürücüyü yükledim düzeldi teşekkürler :) bcaggul 8 yıl önce
    • Linki düzenledim. Doğrudan indirme linkini koydum. Güncelleme gelebilir. Fakat bence Touchpad gibi donanımlarda, eğer bir sorurunuz yoksa sürücü güncellemesi yapmayın. Sorunun çözülmesine sevindim. alattin 8 yıl önce

    Soufake'e ne yapıpta düzelttiğini sormuşsun. Yorumlara iyi bakmamışsın anlaşılan :)

    İnternet üzerinde oyunlarda problem derken IE, Chrome, Firefox vb browser'lar ayrı ayrı hepside denendimi? Problem bütün browser'lardamı mevcut yoksa sistemde sadece IE gibi tek browser'mı kullanılmakta? Eğer farklı browser'larda denenmediyse bu denenmeli ve sonuca göre gerekirse problemli browser ayarları düzeltilmeli, browser sıfırlama yoluna gidilmeli.

    Fakat her halükarda düzgün ve uygun bir sistem geri yükleme ile problmin düzelebileceği düşünülmelidir.

    temmuz temmuz (12505)
    8 yıl önce cevaplandı

    • Geri yükleme yaptım az önce ama gene aynı bcaggul 8 yıl önce
    • daha eskiye mi çevirmem lazım ben 19 hazirana çevirdim bcaggul 8 yıl önce
    • geriye çevirmekten başka bir çözüm yok mu bcaggul 8 yıl önce
    • 18-10-7 Haziran geri yüklemeleri de var ? bcaggul 8 yıl önce
    • Evet, daha önceki tarihleri dene ve sistem geri yüklemesini güvenli mod'da yap. Sofufake'nin yorumlarda yazdıklarını tam okusaydın.. Onunda ilk geri yüklemeleri sonuç vermemişti ama daha sonra daha eski tarihler ile ve Güvenli Mod üzerinden başarılı oldu. temmuz 8 yıl önce
    • win 8.1 de güvenli moda girmeyi bilmiyorum çok denemiştim normal programına girip yapsam olmaz mı ? bide bu sorun windowstan mı kaynaklı alt tuşu bozulması bcaggul 8 yıl önce
    • Mesajımı edit'ledim. Alt kısma bak. temmuz 8 yıl önce
    • Güvenli mod'a yine giremediysen normal windowsta sistem geri yüklemeyi yine dene ama bu defa daha önceki tarihli geri yükleme noktalarına.. Başarlı olabilirsin. Sürekli sormakla ve yakınmakla olmuyor bu işler, Uğraşmak, alternatifleri denemek lazım. Yani senin yapmak istediğin şey, sistemi problemsiz bir zamana geri döndürmeye çalışmaktır; çalışmak olmalıdır. temmuz 8 yıl önce
    • Problemin sebebi sistemle ilgili olmalı. Yani yazılımsal.. Donanımsalda olabiliyor bu tür problemler (tuşların fonksiyonlarını gerçekleştirememesi) ama senin vaziyetin yazılımla ilgili olmalı zira probleli tuşların sadece internet ortamında problemli olduğunu oyunlarda falan aynı tuşların normal fonksiyonlarınla çalıştığını ifade etmektesin. Öyleyse problemin sebebi donanımsal değilde yazılımsal olmalı. Yazılımla ilgili problemleri düzeltmeninde en kolay ve güvenilir yoluda sistem geri yükleme olmaktadır. temmuz 8 yıl önce
    • Hangi internet browser'ı kullanıyorsun. Chrome? İnternet Explorer'mi? Her ikisinide ayrı ayrı dene. Sonucu görelim. temmuz 8 yıl önce
    • Mesajım altına yeniden bak. temmuz 8 yıl önce
    • Neden güvenli modu öneriyorsunuz normal masaüstünden geri yükleme yaparsam ne olur ? bcaggul 8 yıl önce
    • Tamam, normal mod'da yap. temmuz 8 yıl önce
    • Yeniden merhaba 7 hazirana geri yükleme yaptım (masaüstü üzerinden) http://imgim.com/uzman%C4%B1mnet.png bu hatayı verdi hala yapamıyorum @ işaretini bcaggul 8 yıl önce
    • Sistem geri yüklemenin başalılı olamamasındakii sebep, sabit disk hatası imiş. Sabit diskteki hatayı cmd komut istemine chkdsk c: /r /f komutunu yaz ve enter'la. PC Yeniden başlayacak ve bu sırada chkdsk taraması ile sabit disk onarımı olacak. Sabır ile bu tarama ve tamiratın bitmesini bekle. Sonra windows üzerinden yeniden Sistem Geri Yükleme yap. Bu defa hata vermeyecek ve başarıyla tamamlanacak; çok muhtemel bir sonuçlada problemin çözülecek. Anlamadığın birşey olursa sor. temmuz 8 yıl önce
    • CMD Komut istemcisini Yönetici olarak (yetkisiyle) aç. Yoksa CHKDSK taramasına izin vermez. temmuz 8 yıl önce
    • eski sürücüyü yükleyince düzeldi yardımlarınız için teşekkürler bcaggul 8 yıl önce
    • Geçmiş olsun :) temmuz 8 yıl önce
    • Sabit diskinde C bölümünde büyük ihtimalle hata var. Onu düzeltmelisin Yoksa ileride başına önemli dertler açabilir. Bahsettiğim CHKDSK taramasını tarif ettiğim şekilde yapmalısın. Komutu yazıp enter'ladıktan sonra ingilizce y(yes)/n(no) sorusunu soracak (Türkçe sorarsa evet/hayır şeklinde sorar). Sen y yazarak tekrar enter'lıyacaksın ve bilgisiyarı kapatıp tekrar açyığımda açılış sırasında chkdsk siyah ekranda sabit diskinin c bölümünü tarayacak. Uzun sürebilir, % belli bir rakamda çok bekleyebilir falan ama sonunda mutlaka %100 ile tamamlanır ve sabit diskteki hatalar düzeltilir. temmuz 8 yıl önce
    • deniyeceğim teşekkürler bcaggul 8 yıl önce
    • :) temmuz 8 yıl önce

    Klavyenin dili değişiyor olabilir.

    Eğer örneğin klavye dili Türkçe'den İngilizce'ye geçiyorsa klavye kısayolları ve tuş kombionasyonları çalışmaz.

    Görev çubuğunda saatin oradaki TR gibi yazan dil simgesinden durumu kavrayabilirsiniz.

    Aynı zamanda çokça yapılan bir hatadır: ALT+SHIFT tuşlarına bir arada basmak klavye dilini değiştirir.

    Bu durumda tekrardan  ALT+SHIFT' tuş kombinasyonuna basarak diller arasında geçiş yapabilirsiniz.

    cemkara cemkara (4215)
    8 yıl önce cevaplandı

    • ALT-SHIFT Tuşlarının klavye dilini değiştirdiğini ben doğrususu bilmiyordum ve bu düşünülürse bilmeden klavye dili değiştirilmişte olabilir. Ama böyle olsa bile benim tavsiye ettiğim sistem geri yüklemesi düzgün ve doğru olarak yapılabilirse yine problemi düzeltmesi gerekir. Muhtemel klavye dil değişikliğinide.. Eğer donanımsal bir problem yoksa elbette. temmuz 8 yıl önce
    • Baş belası tuş kombinasyonu. Kod yazarken sürekli yanlışlıkla bastığımdan zamanında başıma çok bela olmuştu. Donanımsal gibi gelmedi bana. Elbette her şey olabilir :) cemkara 8 yıl önce
    • Bende donanımsal olduğunu çok düşünmüyorum. temmuz 8 yıl önce