Laptop ta mavi ekran hatası nasıl çözülür, Notebook ta mavi ekran hatası nasıl çözülür?

Laptopum herhangi bir oyunu açar açmaz mavi ekran veriyor. Ne yapmalıyım, lütfen yardım edin.Teşekkürler

fatihture fatihture (1)
8 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Mavi ekran hatalarının birçok sebebi olabilir.Mavi ekran hataları genelde donanımsal kaynaklı hatalardır.Hataların sebepleri olarak,

    • Donanımsal bir parçanın zarar görmesi
    • Notebook sıcaklıklarının yüksek olması
    • Sürücü eksikliği veya uyuşmazlığı

    gibi nedenler yüzünden kaynaklanıyor olabilir.

    Bu sebeple adım adım ilerleyerek hatanın sebebini bulmak daha kolay olacaktır.İlk olarak bilgisayarınızı yazılımsal problemlere karşı çözümler arayın.

    Yazılımsal olarak yapılabilecekler,

    1. Bilgisayarınızın ekran kartı sürücüsünü günceleştirin.
    2. Windows Güncelleştirmelerinin hepsini yapın

    Sıcaklık yüzünden yaşanan mavi ekran hatası

    Şu sıralar havalar oldukça sıcak.Bu yüzden notebook yüksek sıcaklıklara mağruz kaldığından mavi ekrana düşebilir.Ayrıca notebook içini uzun zamandır temizlememişseniz tozlanmış ve termal macun da özelliğini kaybetmiş olacaktır.

    1. CoreTemp programını indirin ve işlemci sıcaklıklarınıza bakın.Programı buradan indirebilirsiniz.
    2. Notebook sıcaklıklarınız yüksek ise yapmanız gereken notebook toz temizleme ve termal macun yenileme işlemi yapmaktır.Diğer taraftan notebook soğutucu alarak sıcaklıkları bir nebze düşürebilir ve belli bir değerde tutabilirsiniz.

    Tüm bunların dışında bir sorun yaşanıyorsa bilgisayarınıza sistem geri yükleme ile sorun yaşamadığınız bir tarihe geri dönme işlemi gerçekleştirin.

    ismailsarp ismailsarp (6010)