Laptop termal macun değişimi

Merabalar, laptopumun sistem boştayken cpu  60, oyunlarda 80 li dereceleri görmesinden dolayı termal macunu değiştirdim. Eski macun kupkuruydu. Yeni macunu sürüp fanı temizleyip taktım. Fakat suan sadece google chrome açıkken cpu 80 dereceyi görüp geçebiliyor ve daha oyun oynamadım bile. Ne gibi bir hata yapmıs olabilirim, nasıl düzeltebilirim?

whitemacchiato whitemacchiato (25)
7 yıl önce sordu

    Toplam 2 Cevap

    Söktükten sonra soğutucu plakaya iyi oturtamamış olabilirsiniz.Bana kalırsa Notebook un içini tekrar açın ve soğutucu plakayı sökün.Ardından dikkatli bir şekilde takın ve videoları iyice sıkıştırın.Termal macunu çok abartamanıza gerek yok.Sadece zeminin üstü hafif bir tabaka olacak şekilde sürün ve zeminde boşluk bırakmayın ! bu adım önemli.Hava boşlukları olmadan tüm zemine güzelce yayın.

    Notebook fanınıda kontrol edin ve kablosunu takmayı unutmayın.

    ismailsarp ismailsarp (6010)
    7 yıl önce cevaplandı

    • VİDEOLARI iyi sıkıştırmamıştır @ismailsarp , ondandır :)) temmuz 7 yıl önce
    • @ismailsarp @temmuz acaba cpu sıcaklıgı canlıs ölçülüyor olabilir mi? 70 den 85 fırlayıp 65 e felan iniyor bazen. pek stabil değil whitemacchiato 7 yıl önce
    • VİDALARI yerine VİDEOLARI yazmıştın, sana takıldım @ismailsarp Yine farkedemedin herhalde :)) temmuz 7 yıl önce
    • CPU yanlış ölçüyor olabilirmi sorunada kocaman bir HAYIR diyorum. Olabilecek iş değil bence o. Senin @ismailsarp ve @blackheaven görüş ve tavsiyeleri bencede tamamen doğru şeyler (Başkada ilaveten birşey düşünebilseydim yazardım zaten). Son olarak yorumlarda bozuk veya kalitesiz macun olabilirmi diye sormuş @whitemacchiato Belki.. Zaten geriye bir tek o ihtimal kalıyor. temmuz 7 yıl önce
    • yeni gördüm @temmuz hocam :) ben videolarını direkt vidaları şeklinde okudum zaten :) ismailsarp 7 yıl önce
    • @whitemacchiato birden fırlamalar olabilir, bu takılmasında bir problem olmadığı anlamına gelmeyecektir.Siz yine de notebook içini açın ve dediğimiz gibi yapmaya çalışın.Sıcaklığı güvenli bir seviyenin üstüne çıkmamasını sağlayın ismailsarp 7 yıl önce
    • Büyük harflerde para etmiyor anlaşılan :)) temmuz 7 yıl önce

    @ismailsarp hocamın dedikleri çok doğru. ek olarak şunları sölemek istiyorum.

    -Termal Macun miktarı çok önemli. Fazla fazla sürmemek gerekir

    -Plakaya eşit miktarda ince bir tabaka halinde dağıtılması gerekir

    -Bir önceki macunun iyi temizlenmesi gerekir

    Youtube'ta size bir video buldum burda nasıl sürülmesi gerektiği anlatılıyor. Umarım işinize yarar.

    Termal Macun Nasıl Sürülür

    blackheaven blackheaven (728)
    7 yıl önce cevaplandı

    • @blackheaven dediklerinizi harfiyen yaptım. birçok video izledim ve işlemi doğru yaptıgıma eminim fakat cpu sıcaklıgı 85 derece. Termal macunun kalitesi düşük olabilir. Başka macun alıp tekrar deneyeceğim. Acaba cpu sıcaklıgını laptop yanlış algılıyor olabilir mi? whitemacchiato 7 yıl önce
    • @whitemacchiato Notebok fanınızın dönüş hızını kontrol ettinizmi ? Acaba tak çıkar yaparken veya fan temizleme işleminden sonra bozulma gibi bir durum söz konusu olabilirmi ? @temmuz hocamında dediği gibi leptop cpu sıcaklığını yanlış algılayamaz. blackheaven 7 yıl önce