Laptopumun masaüstü gelmiyor siyah ekran geliyor, masaüstü açılmıyor ne yapabilirim?

Merhaba arkadaşlar laptopum toshiba markalı laptopum aclırken hiç bir sıkıntı yasamıyorum hatta toshiba yazısı geliyor hos geldiniz yazısı geliyor ama masaüstü gelmiyor siyah bi ekran geliyo ve öylece kalıyo mause imleci gözüküyor görev yöneticisne girebiliyorum ama bir türlü siyah ekran gitmiyor ne olmus olabilir virüsmü bulastı laptopum windows 8.1 suan ve bir kaç sey denedim görev yöneticisine felan girip bişey ler uyguladım olmadı yardımcı olursanız sevinirim

kadir007 kadir007 (1)
8 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Merhaba

    İlk olarak sorununuz yazılımsal bir sorun olduğundan düzeltilebilir.Yani en kötü ihtimalle bir format atarak çözüm sağlayabilirsiniz.

    Biz format atmadan çözüm sağlamayı deneyelim.

    Çözüm 1: Explorer.exe komutu ile masaüstü ekranını getirmek

    Bilgisayar açılırken siyah ekran geliyor ve görev yöneticine girebiliyorsanız, görev yöneticisi ekranında iken;

    • Dosya menüsüne gelin ve Yeni bir görev çalıştır seçeneğine tıklayın.
    • açılan ekrandaki kutucuğa explorer.exe yazın ve Bu görevi yönetici ayrıcalıklarıyla oluştur seçeneğinide seçerek tamam a basın.
    • Ardından masaüstü ekranınız sorunsuz şekilde geliyorsa aşağıdaki işlemleri yaparak bilgisayarınızı kapsamlı bir temizlikten geçirin.

    Aşağıdaki programları sırası ile kullanarak bilgisayarınızda kapsamlı bir temizlik işlemi yapabilirsiniz.

    1. öncelikle bellekteki çalışan .exe uygulamalarını  etkisiz hale getirmek gereklidir. Rkill ile bellekte aktif olan zararlı yazılımları sonlandırın.
      RKill nedir? RKill nasıl kullanılır?
    2. Rkill çalıştırdıktan hemen sonra, Dr Web CureIt ile bilgisayarınızı tam tarama modunda tarayın.
      Dr.Web CureIt! nedir? Dr.Web CureIt! nasıl kullanılır?
    3. Malwarebytes programı ile bilgisayarınızı, Windows'u, derin bir taramadan geçirin. MalwareBytes nasıl kullanılır?
    4. Rootkit, virüs ve diğer malware gibi zararlılar için Norton Power Eraser kullanın.
      Norton Power Eraser nedir? Nasıl Kullanılır?
    5. Adwcleaner ile bilgisayarınızdaki reklam yazılımlarını temizleyin.
      Adwcleaner nedir nasıl kullanılır

    Aşağıdaki çözümlere denerken masaüstü ekranını çıkartmak için tekrar explorer.exe komutunu kullanmanız gerekebilir.Üstteki mesajın ilk 3 adımını yapmanız yeterli.

    Çözüm2: sfc /scannow komutu ile bozuk dosyaları onarmak

    1. Başlat gelerek arama kutusuna çalıştır yazın ve enter e basın veya Windows+R tuşları ile de çalıştır ı başlatabilirsiniz.

    2. çalıştır bölümüne aşağıdaki komutu girin.Bu komut Windows dosyalarını analiz ederek bozuk veya varsa eksik dosyaları onaracaktır.Bu işlem biraz uzun sürebilir.

    sfc /scannow

    Çözüm 3: Windows 7 de disk taraması yapmak? (chkdsk)

    1. Başlat a gelin, arama bölümüne çalıştır yazın ve tıklayın ya da Windows+R tuşları ile de çalıştır ı başlatabilirsiniz.

    2. çalıştır bölümüne cmd yazın ve enter e basın.

    3. Açılan komut sistemi ekranına aşağıdaki komutu girin (:X yerine kendi sürücü harfinizi uyarlamalısınız)

    CHKDSK /F X:

    Örneğin sürücü harfiniz D ise komut aşağıdaki gibi olmalı;

    CHKDSK /F D:

    Çözüm 4: Sistem Geri Yükleme aracını çalıştırın

    Üstteki yöntemler işe yaramazsa sistem geri yükleme yaparak bilgisayarınızın sorunsuz çalıştığı bir tarihe geri yükleme yapabilirsiniz.

    ismailsarp ismailsarp (6010)