Lenovo efi pxe hatası

Merhaba dun aldigim lenovo marka laptop u actim biraz kullandim. Normal bi sekilde kapattim eve geldim dugmeye bastim. Dit dit dit diye devamli 3 kisa ses geldi. Boot manager ile ilgili bi sıkıntı var yardim ricadir

ogii ogii (1)
7 yıl önce sordu

  • dün aldığınız laptop u sıfır mağzadanmı aldınız öyle ise garanti kapsamındadır herhangi işlem yapmadan servise göndermenizi tavsiye ederim candan 7 yıl önce
  • Evet garanti suresi 20 gun demekte. Oyuzden belki cozum vardir diye sormak istedim vaktim yok ogii 7 yıl önce
  • Garanti süresi olmaz öyle 20 Gün falan. En azı 2 senedir (ilgili kanun gereği). Sana söylenen 20 gün ürünü satın almaktan vazgeçebilmen için verilen süredir. Yani sen bu ürünü hiç teknik servise falan götürmeden doğrudan iadede edebilirsin (Veya değişim istersin). @ogii temmuz 7 yıl önce
  • faturası kesilmiş ise değişim veya iade olmaz bu bir ikincisi herhangi bir vidasını dahi sötüyseniz garantikapsamındanda çıkar iki neyse buda size tercbe olur yeni alınan bir cihaz işlev yapmıyorsa garanti kapsamında ise hiç el vurulmadan servise gönderilir bilginiz olsun candan 7 yıl önce
  • @candan fatura kesilmişse değişim de olur iade de :) Elbette ürüne kullanıcı tarafından bir zarar verilmemiş olması lazım. hakan 7 yıl önce
  • @hakan hocam böyle bir olay başıma gelmiş ve faturası kesildi diye değişmediler ürünü servisle işinizi halledin denildi hepsiburda. com örnek o sepeten mal alırken alınan firma önemli veya bir sözleşme yapmakta büyük yarar vardır candan 7 yıl önce

Toplam 3 Cevap

@candan faturası kesilen cihazlarda değişim olmaz diye bir kanun yok lütfen doğruluğu kanıtlanmış bilgiler paylaşalım.

Lenovo cihazlarının çoğunda servis kapağı olduğundan servis kapağı söküldüğünde veya alt kasa söküldüğünde cihaz garanti kapsamı dışında kalmaz. Çünkü servis kapağı olan ürünlerde Firma tarafından HDD, ram sökülebilir Garantisi verilir.

Eğer ürününüzün tam modelini söyleyebilirseniz garanti kapsamının bozulup bozulmadığı ile ilgili bilgi verebilirim.

Güncel Tüketici Haklarınızı öğrenmek için tıklayın.

Öncelikle cihaz montajı ile ilgili deneyim sahibi değilsen hiç uğraşma direk servise gönder yada satın aldığın firmadan ilk 14 iş günü içersinde koşulsuz şartsız değiştirebilir yada iade alabilirsiniz.

ama satın aldığın firma işi yokuşa süreceği için değişim yapmayacaktır emin olabilirsin :)

Tavsiyem yeni bir ürün olduğu için Lenovo Çağrı Merkezi (0212 912 01 34) ile görüşmenizdir. 180 günlük ürün yani satın alındığı tarihten itibaren 6 ay içerisinde donanımsal hata bulunan cihazlarda Değişim yada İade işlemleri gerçekleştirilir.

ogzkzu ogzkzu (286)
7 yıl önce cevaplandı

  • bu şartları her ürün satan firma için geçerli olduğunu idda edebilirmisiniz o sebepten ürün alacak arkadaşlarında herfirmadan ürün alınamayacağını veyada bir sözleşme yapmalarını tavsiye ederim candan 7 yıl önce
  • Merhaba Candan, bu belirtmiş olduğum değişim iade hakları Türkiye Cumhuriyeti Tüketici Hakları başlığı altında düzenlenmiş bir kanundur. Bu kanuna Türkiye Cumhuriyetinde teknolojik ürün satan tüm firmalar uymak zorundadır. Uymayanlar varsa da yasalara aykırı işlem yapmış olur ve Tüketici Hakem heyetlerine yada farklı yerlere başvurarak şikayette bulunduğunuzda satın alınan firmalara büyük yaptırımlar uygulanmaktadır. Yani kullanıcıların sözleşme imzalamalarına gerek yok mağazanın vermiş olduğu fatura zaten bir yasal evrak olduğu için herhangi bir sözleşme imzalanmasına da gerek yoktur. Yani iddia edilmesine gerek yok zaten kanun var. Ayrıca servis kapağından bahsediyorsan da hemen hemen her markanın hepsinde bazı ürünlerinde servis kapağı vardır. Yani her bilgisayarda servis kapağı var demek yanlış bir bilgi olur. Onun için almak istediğin model bilgisayarı satın almadan önce çağrı merkezini arayıp öğrenebilirsiniz ogzkzu 7 yıl önce
  • tüketici hakları var evet iş oraya kaldıysa kara kara günlere kaldı neden o duruma düşmeden önlem almak daha mantıklı olmazmı candan 7 yıl önce
  • Yasal kanunlar varken sözleşme yapılacağını düşünüyormusun? Sen istesen dahi satın aldığın firma bunu kabul edecek mi ? kabul etse dahi aranızda yapılacak sözleşmenin noter tastikli olmadığı sürece geçerli olamayacağını kanun hükmünde geçersiz sayılacağını ? yada çevrende kaç kişi satın aldığı firma ile sözleşme hazırladıklarını duydun, gördün vs.vs. Zaten satın almış olduğumuz firmalar yasal kanunu tanımıyorken senin hazırladığın sözleşmeyi kabul edeceğini düşünüyormusun ? Adamlar bunun için Tüketici Hakem Heyeti diye bir heyet oluşturmuş. Gidiyorsun evet biraz geç sonuçlanıyor ama sonuçta tarafına olumlu karar çıkıyor. Teknoloji konusunda bilinçlenmediğimiz sürece senin bahsettiğin gibi kulaktan duyma haberlerle uğraşıp durmamız gerekiyor. Her tüketici bir ürünü satın almadan önce O ürünü üreten firmayı arayıp tüm isteklerini karşılayıp karşılamayacağını sormadığı sürece yasal haklarını takip etmediği sürece malesef mağdur duruma düşüyorlar o yüzden bilinçlenmek ve işlemleri usulüne göre yapmak hem süre açısından hemde tüketici açısınadn daha mantıklı olacaktır. ogzkzu 7 yıl önce

Laptop'u kontrol için açtım baktım derken herhalde alt kapağı kastediyorsun. Sistem RAM'leriyle oynadınmı bilemiyorum ama sen kapağı açtığında bu RAM veya RAM'ler yerinden oynamış, gevşemiş falan olabilir.

Laptopun elektrik bağlantısını kestikten ve ve bataryayıda çıkardıktan sonra RAM yuvalarını kontrol et, RAM'leri çıkar ve bir-iki dakika sonra yeniden yerine tak (İyice slotlarına yerleşmesine dikkat et), kapağı kapa. Daha sonra prize takmadan ve bataryada dışarıda iken kasanın power tuşuna 20 saniye boyunca basılı tut. Ve en son olarakta güç bağlantılarını yaparak PC'yi düğmesinden aç. Normalde (eğer RAM problemiyse) açılması lazım. Eğer açılmıyor ve yine 3 bip ikazı veriyorsa o halde başka bir müdahale yapma, laptopunu teknik servisine götür (Bir günlük PC ürün teknik servise götürülmeden doğrudan iade edilebilir ve/veya değişim istenebilir. Aklında olsun).

temmuz temmuz (12505)
7 yıl önce cevaplandı

    • faturası kesilmiş ise değişim veya iade olmaz bu bir ikincisi herhangi bir vidasını dahi sötüyseniz garantikapsamındandan çıkar ve ücretli olarak yaptırabilirsiniz iki neyse buda size tercübe olur yeni alınan bir cihaz işlev yapmıyorsa garanti kapsamında ise hiç el vurulmadan servise gönderilir bilginiz olsun
    •
    candan candan (4301)