Lenovo z500 ekran parlaklık sorunu

Lenovo z500  laptop'un ekran parlaklığı ile ilgili sorun yaşıyorsanız, bilgisayarınızın ekran parlaklığı birden gitti ise, ekran parlaklığını azaltıp çoğaltmanıza rağmen hiçbir şekilde etki etmiyorsa, Lenovo z500 ekran parlaklık sorunu çözümü için aşağıdakileri yapmanız yeterli olacaktır.

mavibilgisayar mavibilgisayar (562)
10 yıl önce sordu

  • Allah Senden Razı olsun Kardeşim Paylaşım İçin Sağolasın... pisko03 7 yıl önce

Toplam 29 Cevap

Lenovo z500 ekran parlaklık sorunu çözümü için aşağıdakileri yapın:

Windows 7 / Windows 8 / Windows Vista / Windows Xp tümü için işlemler benzerdir. Siz hangi işletim sistemini kullanıyorsanız ona göre işlem yapın. Windows 7'ye göre anlatılmıştır.

Lenovo z500 ekran parlaklık sorunu çözüm 1:

  1. Inter(R) HD Graphics 4000 son sürücülerini yükleyin.
  2. Başlat > Çalıştır >  yolunu izleyin regedit yazın ve enter'a basın.
  3. Kayıt Defteri editöründe aşağıdaki yolu izleyerek FeatureTestControl değerini 0000f048 olarak değiştirin.
    [HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\ControlSet001\Control\Class\{4d36e968-e325-11ce-bfc1-08002be10318}\0000]
    "FeatureTestControl"=dword:0000f048
    veya
    [HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\ControlSet001\Control\Class\{4d36e968-e325-11ce-bfc1-08002be10318}\0001]
    "FeatureTestControl"=dword:0000f048

Bilgisayarınızı yeniden başlatın.

Lenovo z500 ekran parlaklık sorunu  kayıt defteri yöntemi ile  çözülmüş olmalı.

Lenovo z500 ekran parlaklık sorunu çözüm 2:

Lenovo z500 bilgisayarınızda şu işlemleri takip edin:

  1. Başlat tıklayın Denetim Masası'nı tıklayın
  2. Sistemi Tıklayın.
  3. Sol taraftan Aygıt Yöneticisini açın
  4. Görüntü Bağdaştırıcıları sekmesini genişletin.
  5. Inter(R) HD Graphics 4000 sağ tuşla tıklayın.   Özellikleri seçin.
  6. Sürücü'yü seçin.
  7. Sürücüye Geri Dön seçin.
  8. İşlem bitene kadar bekleyin.

Lenovo z500 ekran parlaklık sorunu bu işlemden sonra çözülmüş olmalı.

mavibilgisayar mavibilgisayar (562)
10 yıl önce cevaplandı

  • 2 yoluda denedim olmuyor kayıt defteri Feature TestControlü bulmuyor windows 10 dan kaynaklı galiba başka bi yöntem var mı kullanici195661 7 yıl önce
  • Allah Senden Razı olsun Kardeşim Paylaşım İçin Sağolasın.. pisko03 7 yıl önce

denedim sorun çözüldü, çok teşekkürler

risque risque (1)
9 yıl önce cevaplandı

    İki adımı da izledim. Sonra tekrar sürücüyü güncelleştir dedim çalıştı. Bu da burada bilgi olsun

    enoua enoua (108)
    9 yıl önce cevaplandı

      sağ olun işe yaradı biz faydalandık başkaları da faydalanır umarım

      yvztmzsbr yvztmzsbr (1)
      9 yıl önce cevaplandı

        Çok teşekkür ederim. Büyük sevap kazanmış olmalısınız..

        papillion papillion (1)
        9 yıl önce cevaplandı

          ya kardeşim allah senden razı olsun.sırf teşekkür etmek için üye oldum siteye çok teşekkürler :)

          esuer1907 esuer1907 (1)
          9 yıl önce cevaplandı

            SÜPERSİN KARDEŞ ALLAH RAZI OLSUN SORUN ÇÖZÜLDÜ

            adalim7175 adalim7175 (1)
            8 yıl önce cevaplandı

              Çok teşekkür ederim, hem yeni birşey öğrenmiş oldum hemde sorunum çözüldü.. Saygılar.

              ates ates (1)
              8 yıl önce cevaplandı

                Lenovo z500 bilgisayarınızda şu işlemleri takip edin:

                1. Başlat tıklayın Denetim Masası'nı tıklayın
                2. Sistemi Tıklayın.
                3. Sol taraftan Aygıt Yöneticisini açın
                4. Görüntü Bağdaştırıcıları sekmesini genişletin.
                5. Inter(R) HD Graphics 4000 sağ tuşla tıklayın.   Özellikleri seçin.
                6. Sürücü'yü seçin.
                7. Sürücüye Geri Dön seçin.
                8. İşlem bitene kadar bekleyin.

                Lenovo z500 ekran parlaklık sorunu bu işlemden sonra çözülmüş olmalı.

                windows 8.1 yüklü  yukarıdaki işlemleri yaptım düzeldi tavsiye ederim.

                emeği geçenlere teşekür ederim.

                ahnur ahnur (1)
                8 yıl önce cevaplandı

                  Windows 10 da Lenovo ekran parlaklığıyla oynayınca anında ekran kararıyor düzelmiyordu 1. yöntemdeki kayıt defteri düzenlemesini yapınca düzeldi teşekkür ederim.

                  byyasin byyasin (1)
                  8 yıl önce cevaplandı

                    Emeğine sağlık arkadaşım, çok kolay bir şekilde halletim. Sağolasın

                    ilker82 ilker82 (1)
                    8 yıl önce cevaplandı

                      Windows 10 için 1. adımı uyguladım ve sorun çözüldü, teşekkür ederim.

                      Yaklaşık 1 sene önce de Win 8 için 2. adımı uygulamıştım ve yine çözülmüş idi. Bu sebeple ikinci defa teşekkür ederim.

                      emrektlc emrektlc (1)
                      8 yıl önce cevaplandı

                        Windows 10 için 1. adımı uyguladım.Sorun çözüldü...Çok teşekkürler.Microsoft'un resmi sitesinde bile çözüm bulamadılar.Ellerine sağlık arkadaşım...Sırf teşekkür edebilmek için üye oldum valla...

                        draby draby (1)
                        8 yıl önce cevaplandı

                          bu sorunu diğer aygıtlarda nasıl çözebiliriz acaba samsung n150 minibook bilgisayarıma windows10 yükledim ekran parlaklığını değiştiremiyorum.

                          porfin porfin (1)
                          8 yıl önce cevaplandı

                            sorunu çözemedim windows 10 yüklü ancak;

                            [HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\ControlSet001\Control\Class\{4d36e968-e325-11ce-bfc1-08002be10318}\0000]
                            "FeatureTestControl"=dword:0000f048

                            ikinci kısımda ki 00001'in altında boldum ve değiştirdim. Sorun Çözüldü Tesekkür ederim

                            abidincek abidincek (1)
                            8 yıl önce cevaplandı

                              çok daha kolay bir yöntem var denemenizi öneririm. bilgisayarı yeniden başlatın ve bu esnada parlaklık arttırma tuşuna basılı tutun.

                              ekmelburak ekmelburak (1)
                              8 yıl önce cevaplandı

                                çok teşekkürler çok yardımcı oldu

                                hasibe1 hasibe1 (1)
                                8 yıl önce cevaplandı

                                  Teşekkür ederim. Formata tekrar bulaşmak zorunda kalıyordum. Saatler önce görseydim keşke çözümünüzü. Düzeltebildim sonunda.

                                  esramms esramms (1)
                                  8 yıl önce cevaplandı

                                    valla oldu dell laptopum var aynı işlemleri yaptım helal cok moralım bozulmustu.iki işlemide yaptım önceki sürüme geri döndüm sonra tekrar güncelledim o zaman oldu işte rahat rahat ısıgı artırıp kapatabiliyorum oley teşekkürler :D

                                    mertcancemalogl mertcancemalogl (1)
                                    8 yıl önce cevaplandı

                                      ikinci yöntemi denetim yalnız sürücüye geri dön kısmına tıklayamıyorum onun gerine güncellemeye tıkladım bi değişiklik olmadı bende yorumlara bakarak 'çok daha kolay bir yöntem var denemenizi öneririm. bilgisayarı yeniden başlatın ve bu esnada parlaklık arttırma tuşuna basılı tutun.' bu yöntemi kullandım ekran ışığım geri geldi yalnız ekran ışığını ayarlayamıyorum sabit bi ayarda yani ne yapmam gerekiyo acaba

                                      betolog betolog (1)
                                      8 yıl önce cevaplandı

                                        Benim Düzelmedi. Güncel değildi (geri fön pasifti) regedit olayını yaptım sonra yeniden başlattım olmadı. Güncelleştirdim yine olmadı. Neden olabilir
                                        Lenovo Z50-70, Windows 10 64 bit

                                        ÇÖZDÜM!

                                        Yukarıdakileri uyguladığınız halde halen sorunu çözemediyseniz
                                        Büyük ihtimal Windows 10 işletim sisteminiz var ve son güncellemeleri yaptınız. Sisteme gelen son Pnp monitör driver güncellemesi lenovo bilgisayarlada ekran parlaklığının değişmesini engelledi.
                                        > Bu sorunu şu şekilde düzeltebilirsiniz:
                                        Aygıt Yöneticisini- Monitorler - Genel PnP Monitör
                                        Ekran parlaklığı sorunu
                                        seçeneğini sağ tıklayarak Kaldırın. Daha sonra donanım değişikliklerini tarayarak yeniden yüklenmesini bekleyin (2-3 saniye) Sorununuz çözülecektir.

                                        Sorununuz Halen çözülmediyse: Lenovo Energy Management uygulamasını kurmayı deneyin. Eğer yüklü ise - saçma gelecek ama öyle düzeliyor :) - kaldırıp tekrar kurmayı deneyin.

                                        ynstek ynstek (1)
                                        8 yıl önce cevaplandı

                                          Allah bu paylaşımı yapanlardan razı olsun, aylardır uğraştığım bir sorundu. emeklerinize sağlık, Allah bin kere razı olsun

                                          kose02 kose02 (1)
                                          7 yıl önce cevaplandı

                                            ALLAH RAZI OLSUN KARDEŞİM YAKLAŞIK 5 SAAT SONRA BULDUM BU SİTEYİ ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM SORUNUM ÇÖZÜLDÜ.

                                            hayalman hayalman (1)
                                            7 yıl önce cevaplandı

                                              Aylardır ne yaptıysam olmadı düzelmedi hiçbirisi işime yaramadı malesef yok mu bunun için başka çözüm arkadaşlar ???

                                              kullanici235190 kullanici235190 (1)
                                              7 yıl önce cevaplandı

                                                Sorun çözüldü. Teşekkürler...

                                                turgutstc turgutstc (1)
                                                7 yıl önce cevaplandı

                                                  abi sorunum var sen  o  değeri kopyalıyıp yapştırım ama  değeri redegit değiştiriyor f048 böyle mi  olacak

                                                  bide bzı sitelerde FFFF diye değer attın diyor

                                                  doga1 doga1 (1)
                                                  7 yıl önce cevaplandı

                                                    hiç çözülmüyorsa win 10  da açılırken f12 ye sürekli basılı tutun ışık sonuna kadar açılıyor. pc acılınca tuşlar çalışıyor ama ışığı acıp kapatmıyor

                                                    soory soory (1)
                                                    7 yıl önce cevaplandı

                                                      Arkadaşım eline diline sağlık. Problem çözüldü. Hep merak ediyorum bu problemin taaa regeditin dininde biryerde f0000 ı f0048 çevirerek çözeceğini bilmek nasıl bir duygu :D Tekrar teşekkürler

                                                      cagribaskan cagribaskan (1)
                                                      6 yıl önce cevaplandı

                                                        Windows 10'un son güncellemerinde bu işlemlerin de işe yarar bir tarafı kalmadı.

                                                         https://pcsupport.lenovo.com/mx/tr/products/laptops-and-netbooks/ideapad-z-series-laptops/ideapad-z500-notebook/5931/593159377440/downloads/driver-list/component?name=G%C3%B6r%C3%BCnt%C3%BC%20ve%20Video%20Grafikleri

                                                        Yukarıdaki linke bağlı resmi lenovo sitesinden windows 8.1 ve işlemci mimarinize göre driverı seçip indirerek kurulumu yapınız. Driverı yükledikten sonra burada anlatılan FeatureTestControl değerlerini f048 olarak ayarlamayı unutmayınız. Bilgisayarınızı yeniden başlattıktan sonra sorununuz düzelecektir.

                                                        enjoykovboy enjoykovboy (1)
                                                        3 yıl önce cevaplandı

                                                        • Maalesef ki her driver her bilgisayara ile uyumlu değil. darkcrak 3 yıl önce
                                                        • Linke tıklayınca driverların lenovo z500 modeli için listelendiğini görebilirsiniz. Dolayısıyla gönül rahatlığıyla indirilebilir. enjoykovboy 3 yıl önce