MAC adresi nedir? Bilgisayarın MAC adresi nasıl öğrenilir?

MAC adresi nedir?

Bilgisayarımın MAC adresini nasıl görebilirim?

MAC Adresi komut ile nasıl öğrebilir?

hakan hakan (15424)
7 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    MAC adresi nedir?

    MAC (Media Access Control) kelimelerini baş harfinden oluşur. MAc adresi, Medya erişim kontrol adresi anlamına gelir. MAC adresi, ağ iletişiminde bulunan cihazlar içinde bulunan ve cihazların tekil olmasını sağlayan kimlik adresleridir. Örneğin bir ethernet kartının MAC adresi  11-37-A0-47-FA-24 gibi olabilir. Bu adrese fiziksel adres de denilir.  Bu adres sadece o ethernet kartına aittir. Tıpkı telefon numarası, ip adresi gibi. Ağ cihazları iletişim sırasında bu adresleri kullanılırlar. MAC adresleri, üretici tarafından donanım birimlerinin içine gömülürler. Bir ethernet kartı aldığınızda veya bir modem aldığınızda bu cihazın içine MAC adresi gömülü şekilde yerleştirilir.

    Bilgisayarda birden fazla MAC adresi bulunabilir. Öğrneğin Bluetooth, Kablosuz adaptör ve ethernet varsa bu bilgisayarda 3 tane MAC adresi bulunur. Her donanım birimi kendi MAC adresine sahiptir.

    PC - Windows - Bilgisayarımın MAC adresini nasıl öğrenirim?

    MAC adresinizi Windows komut satırı üzerinden görüntüleyebilirsiniz, bunun için:

    • Windows ve R tuşlarına basın, açılan çalıştır penceresine cmd yazın enter tuşuna basın.
    • Komut satırına şu komutu yazın ve enter tuşuna basın.
      getmac

    • Fiziksel adres ya da Physical Address yazan satırın altında MAC adresinizi görebilirsiniz.

    Mac - OSX Bilgisayarımın MAC adresini nasıl öğrenirim?

    Eğer bir OS X yani Mac bilgisayar kullanıyorsanız MAC adresinizi şu şekilde öğrenebilirsiniz.

    • Uygulamalardan Terminali açın.
    • Terminalde şu komutu yazın ve enter tuluna basın:
      networksetup -listallhardwareports

      Bu şekilde hem OS X hem de Windows bilgisayarlarda MAC adresini öğrenebilirsiniz.

    hakan hakan (15424)
    7 yıl önce cevaplandı

    • ben dediğiniz gibi uygulayınca birden fazla adres cıktı .http://i.hizliresim.com/yNBm67.png hangisinin olduğu gerçek pc macı(pc'nin calınmasına karsı saklayacağım researcher 7 yıl önce
    • @mustafadalga hepsi pc'ye ait. Yazıda da belirttiğim gibi wi-fi- bluetooth, lan hepsi görünür. Gördüklerin bunlara ait. Hepsi gerçek. Hepsini saklayabilirsin. hakan 7 yıl önce
    • anladım teşekkürler. researcher 7 yıl önce