Madencilik için hangi kartlar alınmalı? Madencilikte yüksek kâr getiren ekran kartları hangileridir?

Madencilik için hangi kartlar alınmalı?

Madencilikte yüksek kâr getiren ekran kartları hangileridir?

Kazım gücü yüksek ekran kartları hangileridir?

hydra hydra (3812)
3 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Madencilik için en iyi ekran kartları hangileri?

    1-) RTX 3090

    Maksimum HashRate'i 150 MH/s civarlarında. Şu an 120 MH/s dolaylarında kazım yapıyor ( OC ) OC ayarları şu şekilde;

    • %100 Power Limit
    • +1350 Memory Clock ( Bellek hızı )

    https://i.ibb.co/jTDbC9h/13.png

    Kaç TL kazandırıyor?

    Kartın fiyatı 18000 - 25000 TL civarlarında, ama ortlama 24000 TL. Ortalama yılda 2.72 Ethereum kazıyor, güncel kurla 2.72 Ethereum 35180 TL getiriyor, yani 1 yılda kendini amorte edip üstüne kâr koyuyor. Elektrik masrafı ise yılda 262 dolar, düşük bir miktar kazdığınız miktara göre.

    2-) RTX 3080

    https://i.ibb.co/qCyz7d0/rtx-3080.png

    Güncel fiyatı hakkında bir fikrim yok, stokta olmadığı için şu an ki fiyatları referans almak istemedim. Kartın HashRate'i ortalama 90 MH/s. Yılda 2.02 Ethereum kazıyor, güncel kurla 2.02 ethereum 26000 TL, yine 1 yılda amorte edip üstüne kâr koyuyor, elektrik masrafı ise yılda 289 dolar.

    3-) RX 6900XT

    https://i.ibb.co/LJ3mzdv/334.jpg

    Stokta şu an sadece Game Garaj'da var, onun dışındaki sitelerde yok. Game Garaj'da ki fiyatı 14999 TL. Düzgün bir OC ile 65 MH/s'i görüyor kart. TDP değerine göre biraz az kazıyor bu nedenle hem elektrik biraz fazla gelecek hem muadillerine göre az kazacak. Yılda 1.40 Eth kazıyor. Güncel kurla 18000 TL'ye denk geliyor. Elektrik masrafı yılda 260 dolar.

    4-) RX 6800XT

    https://i.ibb.co/hZk1br8/sv.png

    Fiyatından net emin değilim, 16000 TL'ye bir tane buldum. OC ile yılda 1.47 ethereum kazıyor. Yaklaşık 18500 TL. Elektrik masrafı yılda 246 dolar. Güçlü olduğundan listeye eklemek istedim.

    4-) RTX 3070

    Stokta bulunmadığı için fiyatını net bilmiyorum ancak 7500 - 10000 TL dolaylarında olduğunu hatırlıyorum. Yılda 1.38 Ethereum getiriyor, kartın fiyatına göre mükemmel bir kazanç diyebilirim. Elektrik masrafı yılda 167 dolar.

    5-) RTX 3060 Ti

    Fiyatı 11000 TL civarı. Hashrate'i 50-60 MH/s, TDP değeri ise 130~ Watt. Yılda 1.13 Ethereum getiriyor. TDP değeri düşük olduğu için elektrik masrafıda daha düşük. Madencilikte güncel olarak en çok tercih edilen kart.

    Ek olarak belirmek gerekirse eğer madencilik çiftliği kuracaksanız alacağınız kartın fiyatının ideal olması ve fiyatına göre kazım gücü yüksek olması gerekli. Örneğin RTX 3060 Ti 10000 TL fiyat bandında olmasına rağmen 50+~ MH/s gücünde kazım yapıyor, TDP değeride oldukça düşük. Bu yüzden bu kartla çiftlik yapılması RX serisine göre ( RX 6xxx + RX 5xxx ) daha mantıklı. Blok zorluğu kazım boyunca arttığı için bir gün 3 kazıyosanız diğer gün 2.90 kazabilirsiniz.

    hydra hydra (3812)