mavi ekran sorunu

Selamlar herkese. Yaklaşık 1 ay önce ssd aldım çok eski bilgisayarıma gta5 yükleyip oynamak istedim. Başlarda sorunsuz saatlerce oynarken şimdi 1 saatten fazla oynatmıyor, gece hava soğukken oynamaya izin verdiği süre uzuyor. Kışın hiç problem yaşamıyordum, yaza doğru hem GTA5 hem de dota2 oynarken mavi ekran vermeye başladı. Ekran kartı sürücülerinin 2sini de silip tekrar yükledim, fazlalık gördüğüm her programı sildim, win7 güncellemelerini yaptım. Mavi ekran sorunları yazarak internette araştırmalarım sonrası 2 program indirdim (whocrashed, bluescreenwiev) bunların yol gösterci olmasını umdum ancak çözüm bulamadım.

Bilgisayar eski bu yüzden win10 kuramam. nvidia 550m ekrankartı var. MemTest86 kuramadım ama işlemci kontrolü ve fanı kontrolü yaptığımda sıcaklığın 90lara ulaşmasına rağmen kapanmadı. Uzun süredir macunu değişmemiş bir bilgisayar olduğundan macun alıp kendim süreceğim ancak özellikle bluescreenview de address in stack yazısından dolayı macun çare olmayacakmış gibi geliyor. Sizce sorun ekran kartında mı?

Whocrashed programından yararlanrak sistem bilgilerimi aşağıya kopyaladım

System Information (local)

Computer name: FATIHHIRA-PC

Windows version: Windows 7 Service Pack 1, 6.1, build: 7601 (x64)

Windows dir: C:\Windows

Hardware: N53SN, ASUSTeK Computer Inc.

CPU: GenuineIntel Intel(R) Core(TM) i7-2630QM CPU @ 2.00GHz 8664, level: 6

Processor count:8 logical processors, active mask: 255

RAM: 8097,1MB

whocrashed programında her minidump file için aynı sonucu gösteriyor en sonuncusunu kopyalıyorum.

On Mon 10.10.2022 01:06:47 your computer crashed or a problem was reported

Crash dump file: C:\Windows\Minidump\101022-8985-01.dmp (Minidump)

Bugcheck code: 0x124(0x0, 0xFFFFFA800867E028, 0xBE000000, 0x800400)

Bugcheck name:WHEA_UNCORRECTABLE_ERROR

Driver or module in which error occurred: genuineintel.sys (genuineintel)

Bug check description:A fatal hardware error has occurred. This bug check uses the error data that is provided by the Windows Hardware Error Architecture (WHEA). This bug check is typically related to physical hardware failures. It can be heat related, defective hardware, memory or even a processor that is beginning to fail or has failed.

Analysis:

Google query:genuineintel WHEA_UNCORRECTABLE_ERROR

bluescreenview de 2 dosyayı sorunlu gösteriyor

hal.dll    hal.dll+129ef    fffff800`02e1b000    fffff800`02e63000    0x00048000    0x5c6e23da    21.02.2019 07:06:50
ntoskrnl.exe    ntoskrnl.exe+18ee2f    fffff800`02e63000    fffff800`0343f000    0x005dc000    0x5c6e1cbd    21.02.2019 06:36:29    Microsoft® Windows® Operating System    NT Kernel & System    6.1.7601.24384 (win7sp1_ldr_escrow.190220-1800)    Microsoft Corporation    C:\Windows\system32\ntoskrnl.exe

fatihhira fatihhira (1)
1 yıl önce sordu

    Toplam 3 Cevap

    Windows 10 kurabilirsin bilgisyara. Kurabilirsen kur ondan sonra tekrar dene. " C:/Windows/Minidump " klasörü içindeki dosyaları zipleyip linkini buraya atabilir misin?

    hydra hydra (3800)
    1 yıl önce cevaplandı

      cevap için teşekkürler minidump dosyasını zipleyip attım linki aşağıda

      https://s2.dosya.tc/server19/i5txn9/Minidump.zip.html

      youtube da aynı modelin restorasyonu yapılarak çok rahat gta 5 oynuyorlar

      windows 10 yükleyebilirim ama bilgisayarın kaldıracağından şüpheliyim

      bir de  internette satılan windows10 keylerine güven olur mu?

      fatihhira fatihhira (1)
      1 yıl önce cevaplandı

      • Driverları nereden indirdiniz veyahut güncellediniz? Windows 10 keylerine güven olur ancak ne tür key alacağına göre değişir. Alacağın keyin Retail veya OEM olmasına dikkat et. Windows 10 kur kaldırır. hydra 1 yıl önce

      Kardeşim Önerim ''Windows 8.1 Home Single Language'' Kur. Birde Bilgisayarında UEFİ Desteği Varmı?

      atitooyundayt atitooyundayt (5)