MBR nedir?

MBR nedir? MBR ne işe yarar?

Master Boot Record nedir?

hakan hakan (15424)
7 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    MBR nedir?

    MBR, Master Boot Record ifadesinin baş harferini temsil eder.  Master Boot record özel açılış sektör türüdür.

    Bilindiği üzere Windows gibi işletim sistemleri kurulmadan önce disk bölümlere (Partition) ayrılır.  Bölümleme işleminde disk sektör denen parçalara ayrılır. MBR, diskteki ilk sektördür. Çoğu zaman MBR 0. sektör olarak da adlandırılır.

    MBR ne işe yarar?

    Bilgisayar diskindeki ilk sektör olarak MBR, bilgisayara işletim sistemini  nasıl yüklemesi gerektiğini bildirir.  Aynı zamanda MBR disk bölümlemesinin nasıl olduğu bilgisini tutar.

    MBR sabitdiskler (harddisk)  için kritik bir alandır. Bu alandaki bozulmalar  bilgisayarın açılmamasına yol açar.

    Çoğu zaman Windows işletim sisteminin başlangıç aşamasında yüklenememesinin sebebi MBR'deki bozulmalardır.

    Bölümlenmiş yani partition'lara ayrılmıi disklerde mutlaka bir MBR bulunur.

    MBR alanı virüsler tarafından sürekli tehdit edilen bir alandır. Özellikle daha önce rastlanan pek çok virüs MBR bölümünü hedef almaktaydı.  MBR bölümüne verilen zarar bilgisayarı açılamaz hale getirir.

    hakan hakan (15424)