Modem ayarlamakla internet hızlandırmak

Selam,Modem ayarlarıyla internet hızlandırmak mumkunmu? Download filan bunu soruyorum çunki benimle aynı internete sahip komşunun internet downlad hızı benimkinin 5 katı

sirxan sirxan (2)
6 yıl önce sordu

    Toplam 2 Cevap

    Modem ayarlarıyla internet -download- hızı artırılamaz ama modem router kalitesi yükselirse belki nispi bir artış olabilir (Bu fark kayda değer bir fark olmaz). Birde modemden modeme wifi sinyallerinin iletilmesinde farklılar olabilmektedir ve bu hususta download hızına olumlu veya olumsuz nispi bir etkide bulunabilir.

    Üstteki bilgilerden modemden modeme veya modem ayarlarıyla download hızı değişir manası çıkmaz. Esasta sonuç değişmez. İnternet servis sağlayıcısından hangi hız tarifesinden hizmet alıyorsan -alt yapıyada bağlı olarak- o hız ile internete bağlanırsın, download (ve upload) gerçekleştirebilirsin.

    Ama bir dip not olsun; çok eski model modemlerde bu durum dahada değişebilir (Eski model modemlerin download hız desteği şimdiki modemlerden çok daha azdı. Ama bu ihtimalde dahi fark çok fazla olmaz).

    Bina içi tesisatını kontrol etmelisin ve internet servis sağlayıcınla konuşmalısın, gerekirse arıza kaydı açtırıp, çözüm ve düzeltme istersin.

    temmuz temmuz (12505)
    6 yıl önce cevaplandı

      Modemler varsayılan olarak en iyi performansı alabilmen için ayarlanmıştır. Yani sen hiç bir şey yapmasan da o modem en hızlı bağlantı için uğraşır.

      Komşunla download hızını karşılaştırırken şu sorulara cevap vermen lazım:

      • Aynı servis sağlayıcıyı mı kullanıyorsunuz, türk telekom, süperonline?
      • Aynı internet paketi / kapasitesine mi sahipsiniz?
      • Adil Kullanım Kotasını doldurmuş olabilir misin?
      • Adsl modeme nasıl bağlanıyorsun? Kablo ile mi kablosuz mu?
      • Modem ile arandaki mesafe ne kadar? Kablosuz bağlanıyorsan arada kapılar, duvarlar var mı? Bunlar hızını yavaşlatır.
      • Interneti sadece sen mi kullanıyorsun? Interneti başkaları ile paylaşıyorsan hızın düşer.
      • Hızın hep mi yavaş? Hız kontrolü yaptığın sırada Windows güncelleme yapıyor ve internetini sömürüyor olabilir.
      • Indirme için IDM (Internet Download Manager) gibi bir yazılım kullanıyor musunuz? Bu programlar indirme işlemlerini oldukça hızlandırır.

      Bu soruları bir düşün.  Eğer sorun bunlarla alakalı değilse

      • evine gelen internet hattında sorun olabilir.
      • Internet hattındaki kablolarda ek, oksitlenme olabilir.
      • Adsl modemin eski ve sorunlu bir model olabilir.
      • Sorun Türk Telekom / superonline kaynaklı olabilir.

      Özet olarak Adsl modem üzerinde yapacağın ince ayarlar sana fark yaratacak biz hız kazandırmaz. Eğer internetin yavaşsa sorunun kaynağı başkadır.

      hakan hakan (15424)