msdn.exe nedir?

Görev yöneticisinde sürekli çalışan msdn.exe adında ve dosya konumu olarak c:\Windows\Temp olarak görünen bir dosya var. msdn.exe dosyası işlemciyi %100'e yakın çalıştırıyor ve bu dosya çalışırken fan neredeyse hiç susmuyor.

Temp klasörü altındaki msdn.exe dosyası nedir? msdn.exe virüs mü? msdn.exe dosyasını silsem sorun olur mu?

murat murat (12492)
9 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    msdn.exe nedir? msdn.exe virüs mü?

    C:\windows\temp\msdn.exe yolu üzerindeki msdn.exe dosyası bir virüs dosyasıdır. Bu sebepten ivedilikle silinmesinde temizlenmesinde yarar var. msdn.exe dosyası yaklaşık  230K boyuta sahiptir.

    Temp klasörü windows işletim sisteminin geciçi dosyalar için kullandığı bir klasördür. Temp klasörü altındaki tüm dosyaları silebilirsiniz. Hatta belirli zaman dilimlerinde Temp klasörünün içini temizleyebilirsiniz. Temp klasörü altındaki hiç bir dosya sistem için önemli değildir. Hepsi silinebilir.

    Msdn.exe virüsünün, muhtemelen güvenilir olmayan bir sitededen indirdiğimiz bir program ile bulaşmış olma ihtimali çok yüksektir.

    msdn.exe virüsü, teknik adı ile BitCoinMiner virüsü, işlemciyi  (CPU) ve grafik kartı işlemcisini (GPU) yoğun şekilde kullanır. İşlemci kullanımı %100'e kadar çıkabilir.

    Bunun sebebi BitCoinMiner virüsünün sanal para yani Bitcoin üretmesidir. Sizin bilgisayarınızı köle olarak kullanır ve işlemci, ram, grafik işlemcisi günücü kullanarak sanal para üretir. Bitcoin yani sanal para pek çok sitede para olarak kullanılan dijital bir birimdir.

    C:\windows\temp\ klasörü altındaki msdn.exe dosyası şu antivirüsler tarafından tespit edilebilir ve temizlenebilir:

    • AVG     CoinMiner.AKA
    • Avast     Win32:Malware-gen
    • BitDefender     Trojan.GenericKD.1564608
    • DrWeb     Trojan.BtcMine.368
    • ESET-NOD32    Win32/CoinMiner.JX türevi
    • Emsisoft     Trojan.GenericKD.1564608 (B)
    • Kaspersky     Trojan.Win32.CoinMiner.f
    • Malwarebytes     Trojan.Dropper
    • McAfee     RDN/Generic.dx!c2s
    • Sophos     Mal/Generic-S
    • Symantec     Trojan.Gen

    Yukarıda görüldüğü gibi anti-virüs programlarının çoğu msdn.exe virüsünü tespit edebiliyor. Ayrıca msdn.exe virüs dosyası Trojan özelliğine sahip. Trojanlar yani truva atları bilgisayarınızın kötü niyetli kişilere tarafından uzaktan kontrol edilmesine ve kendi amaçları doğrultusunda çalıştırılmasına hizmet eder. Trojan ya da Truva atı diye tabir edilen virüsler sayesinde kötü niyetli kişiler, bilgisayarınıza uzaktan program kurabilir veya bir siber suç için bilgisayarınızı kullanılabilir. Truva atları çok tehlikeli virüslerdir.

    msdn.exe virüsüBitcoin miner virüsü nasıl temizlenir?

    Eğer yukarıdaki antivirüs programlarından birine sahipseniz msdn.exe virüsünü temizleyebilirsiniz. Antivirüs programınız güncel değilse elbette işe yaramayacaktır.

    msdn.exe virüsünü temizlemek için ücretsiz Emsisoft anti-malware programını kullanabilirsiniz.

    1. Emsisoft Anti-Malware nedir, nasıl kullanılır? linkinden Emsisoft anti-malware programını indirin.
    2. Linkte anlatıldığı gibi  Emsisoft anti-malware  programını kullanarak msdn.exe virüsünü temizleyin.
    3. Ayrıca bilgisayarınızı Malwarebytes anti-malware ile tarayarak ikinci bir kontrol yapabilirsiniz.
    4. Malwarebytes anti-malware nedir nasıl kullanılır? linkinden indirebilir ve nasıl kullanıldığını öğrenebilirsiniz.

    Emsisoft anti-malware ücretsiz ve güvenilir bir programdır ve msdn virüsünü yani Bitcoin miner virüsünü tespit eder ve temizler.

    murat murat (12492)