Nereye tıklarsam tıklayayım hdizles.com sitesi açılıyor

Google'a girip film izle yazdığımda hangi siteye girmek için tıklasam www.hdizles.com diye bir site açılıyor.

Google arama sonuçlarında alakasız bir linke bile tıklasam karşıma  www.hdizles.com sitesi geliyor. Ne yaparsam yapayım bu hdizles.com sitesinden kurtulamıyorum. Virüs gibi yapıştı.

Daha önce önerilen Adwcleaner ve Malwarebytes ile tarattım bir şey bulamadı. Sorunun ilgiçn olan yanı bu hdizles.com sitesi tablet ve telefonda da karşıma geliyor ve sadece evdeki internette karşıma çıkıyor.

Lütfen yardımcı olun

emel emel (67)
9 yıl önce sordu

    Toplam 2 Cevap

    Daha önce paylaştığım başka bir çözümden derledim, size faydası olacaktır. Aşağıdakileri lütfen dikkatlice okuyun.

    hdizles.com nedir, nasıl kurtulurum, neden açılıyor?

    hdizles.com virüsü olarak adlandırılan durum aslında modem kaynaklı bir DNS yönlendirmesidir. Bu Adsl modem üzerinden  bağlanan tablet, cep telefonu ve bilgisayar gibi cihazlar hdizles.com ve fantaziclub.com gibi siteleri kendiliğinden açarlar. Bu olayın sebebi, bilgisayara bir zararlı yazılım bulaşması değil ADSL modemdeki güvenlik açığıdır.

    Web sitelerine girerken neden hdizles.com ve fanteziclub.com gibi siteler açılıyor?

    Bu durumla karşılaşıyorsanız muhtemelen eski tip bir ADSL modem kullanıyorsunuz. Modeminiz TP LINK marka veya modemin firmware'i Zyxel ise (modemin içinde gömülü çalışan yazılım) bu güvenlik açığına maruz kalabilirsiniz.

    Örneğin TP LINK TD-8816, TD-8817, TD-8840T, TD-W8151N, TD-W8901N, TD-W8951ND, TD-W8961ND modemleri bu saldırılardan etkileniyor. Sizin modemin markası farklı olabilir fakat bu sayfalar ile karşılaşıyorsanız muhtemelen siz de saldırı altındasınızdır anlamına geliyor.

    Bu sebepten hem bilgisayar hem de tablette bu siteler ile karşılaşıyorsunuz. Bu tür eski model adsl modemlerdeki güvenli açığını kullanan hacker'lar sizi istedikleri sitelere yönlendirebiliyorlar. Hatta Google, Facebook, Youtube, Twitter gibi sitelere girdiğinizi düşünürken başka bir siteye yönlendirilmeniz içten bile değil.

    hdizles.com'dan nasıl kurtulurum?

    Ortada bir virüs olmadığı için aslında  sizin yapmanız gereken ADSL modem ve bu adsl modemi kullanan cihazlar için güvenlik önlemi almak.

    hdizles.com virüsü  olarak adlandırılan olayı çözmek için 2 çözüm yolu mevcut

    1. Yeni adsl modem almak: Eğer imkanınız varsa yeni bir ADSL modem almalısınız. Çünkü benim gördüğüm kadarı ile  TP link gibi modem üreticileri bu güvenlik açığından zarar gören adsl modemler için yeni bir yazılım çıkartma planları yok. İlerde daha büyük sorunlar yaşamamak için yeni bir ADSL Modem alabilirsiniz.
    2. DNS değiştirmek:  Bu tam çözüm olmamakla birlikte şuanki sorunu çözmek için kullanılabilir. Bu güvenlik açığı şuan DNS yönlendirmesi olarak kullanılıyor fakat hackerlar farklı bir saldırı yöntemi kullanmaya başlarsa DNS değiştirmek çözüm olmayacaktır.  DNS i cep telefonu, bilgisayar ve tablet yani tüm o modemi kullanarak internete çıkan cihazlar için yapmalısınız.

    DNS değiştirdikten sonra şunları yapın:

    1. ADSL modeme dışardan erişimi kapatın: Adsl Modem arayüzüne girerek adsl modeme dışardan erişimi yasaklayın (orta seviye teknik bilgi gerektirir, bilen birilerinden destek alabilirsiniz)
    2. Internet tarayıcınızı resetleyin:

      Firefox nasıl resetlenir? Varsayılan ayarlar nasıl geri yüklenir?

      Internet Explorer nasıl resetlenir? Varsayılan ayarlar nasıl geri yüklenir?

      Google Chrome nasıl resetlenir?

    Bu güvenlik açığından en az oranda etkilenmek için lütfen önce bilgisayar, tablet veya cep telefonunuzda DNS sunucu bilgilerini değiştirin. Özellikle DNS otomatik al seçeneği aktifse bunu kapatın ve elinizle DNS sunucu bilgilerini girin.

    Eğer nasıl yapılacağını biliyorsanız tablet veya cep telefonunuzun DNS sunucularını değiştirin.

    Bilmiyorsanız şu linkler size yön gösterecektir.

    Android cep telefonlarda ve Android Tabletlerde DNS nasıl değiştirilir?

    iPhone DNS değiştirme

    Windows 7'de DNS nasıl değiştirilir?

    Windows 8'de DNS nasıl değiştirilir?

    En iyi ücretsiz DNS sunucular hangileridir?

    Windows 7 ve Windows 8 için nasıl DNS değiştirilir yukarıdaki linklerden bulabilirsiniz. Ayrıca güvenilir DNS sunucu listeleri yukarıdaki linklerde mevcuttur.

    NOT: DNS değiştirmenize rağmen uyarı tekrar karşınıza geliyorsa sayfayı yenileyin

    hdizles.com ve fanteziclub.com siteleri dışında da kendiliğinden açılan siteler olabilir. DNS değiştirmek geçici bir çözümdür. Şuanki sorununuzu çözebilir fakat bu güvenlik açığı zamanla form değiştirmektedir. Hackerlar farklı saldırı yöntemleri üzerinden sürekli çalışıyorlar ve her geçen gün yeni bir saldırı yöntemi çıkabiliyor.

    hdizles.com virüsü olarak tabir edilen durum için yapılabilecek çözümler yukarıda anlatıldığı gibidir.

    cemkara cemkara (4215)
    9 yıl önce cevaplandı

    • Dediğini gibi dns değiştirdim sorun çözüldü. Çok teşekkürler emel 9 yıl önce

    Malesef dns değiştirmek bende çözüm olmadı yani 3-4 farklı dns denedim olmadı. girdiğim tüm film siteleri "hdizles" sitesine yönlendiriyor. virüs taraması gibi seçenekleride denedim ancak çözülmedi. modem değiştirmek ve dns değiştirmek dışında yapılabilecek bir şey yok mu acaba?

    çözüm : google chrome adguard adblocker eklentisi ile sorun ortadan kalktı.

    elvinn elvinn (1)