Netmahal gibi tarayıcı korsanlarından nasıl korunurum?

Netmahal gibi tarayıcı korsanlarının tekrar bulaşmaması için ne yapmalıyım?

Hangi anti-virüs program beni Nehmahal gibi tarayıcı korsanı sitelerden koruyabilir?

Anti-virüs programları NetMahal gibi tarayıcı korsanlarından korunmak için yeterli mi?

Netmahal gibi tarayıcı korsanları  nasıl bilgisayarıma bulaşıyor?

gibi sıkca sorulan sorular için aşağıdaki çözümü okuyabilirsiniz.

alattin alattin (16984)
9 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Netmahal gibi tarayıcı korsanlarından nasıl korunurum?

    Netmahal gibi tarayıcı korsanları kullanıcı dikkatsizliği ve bilgisizliğinden faydalarak bilgisayarınıza bulaşır.

    Tek başına antivirüs programları Netmahal gibi tarayıcı korsanlarından sizi koruyamaz.

    Kullanıcılar özellikle program kurulumlarında ekranda çıkan yazıları mutlaka okumalı ve istenmeyen programların yüklenmesine engel olmalıdırlar.

    Netmahal gibi tarayıcı korsanları virüs olmadıklarından dolayı antivirüs yazılımları tarafından engellenemez.

    Bu sebepten siz kullanıcılara daha fazla iş düşüyor.

    Öncelikle güvenilir olmayan indirme sitelerinden asla indirme yapmayın.

    Aşağıda verdiğim güvenilir indirme sitelerinden dosya indirme yapın, veya hiç bilmiyorsanız

    "Avast antivirüs programını nereden indirebilirim?" gibi uzmanim.net'e sorabilirsiniz.

    Yerli: tamindir.com  Yabancı: download.com gibi indirme siteleri güvenilir sitelerdir.

    Peki indirdiğiniz bir dosya güvenilir mi? virüs var mı? tarayıcı korsanı içeriyor mu? bunu nasıl anlarsınız aşağıda bir örnek ile anlatmaya çalışacağım.

    1. Kullanıcı Norman Antivirüs programını indirmek ister. Google üzerinden arama yapar ve çıkan sonuçlarda siteye dikkat etmeden indirme sitelerinden birini tıklar.
    2. İndirme sitelerindeki yönergeleri izleyerek dosyayı indirir.
    3. indirilen dosya Norman.Malware.Cleaner__2309_il50525.exe gibi bir ada sahiptir.Şimdi indirilen dosyayı yakından inceleyelim.
      şüpheli indirme dosyası

      Burada dikkat edilmesi gereken dosyanın ikonu yani simgesi ve boyutudur. Normalde her program kendine özgü bir simgeye sahiptir. Güvenilir olmayan indirme sitelerinden indirdiğiniz tüm dosyalar genelde aynı simgeye sahiptir.
      Dosyanın boyutu 438KB gibi oldukça düşük bir boyut. Aklınızda tutmanız gereken önemli bir konu dosyanın boyutlarnın mantık sınırları içerisinde olması gerektiğidir. Virüsler böyle çok küçük boyutlara sahiptir.

      Eğer bir oyun indiriyorsanız ya da antivirüs programı, bu programın en boyutu daha büyük olmalıdır.  Elbette bazı siteler indirme yöneticisi ile indirmeyi destekler bu sebepten bu durum istisna oluşturabilir.
    4. Kullanıcının indirmiş olduğu dosyayı uzmanim.net virüs tarama servisi ile tarayalım:

      uzmanim.net virüs tarama servisi
    5. Görüldüğü gibi dosya virüs içermekte.

    Peki tarayıcı Netmahal gibi tarayıcı korsanlarından nasıl korunurum?

     Netmahal gibi tarayıcı korsanları virüs olmadıkları için pek çok antivirüs programı bunları tespit etmekte yetersizdir. Fakat kullanıcılar olarak biraz dikkatli davranarak tarayıcı korsanlarından korunabiliriz:

     Netmahal gibi tarayıcı korsanlarına karşı dikkat edilmesi gerekenler ve yapılması - yapılmaması gerekenler:

    1. Güvenilir dosya indirme sitelerinden dosya indirin.
    2. İndirdiğiniz dosyaları çalıştırmadan önce  uzmanim.net/virustarama adresinden taratın.
    3. Program kurulumunu başlattığınızda dikkatli davranın. İşte size bir örnek;

      Kullanıcı Adwcleaner yüklemek istemiştir. Dosyayı güvenilir olmayan bir siteden indirmiştir.
      Kurulumu başlatır ve aşağıdaki gibi karşısına kurulum ekranı gelir:

      istartsurf virüslü dosya
      Varsayılan Express Install seçili.
      Bunun anlamı size hiç bir şey sormadan önermeden kurulum yapılacaktır.
      Kurulum sırasında doğrudan instal butonuna tıklar ve yazılanları okumazsanız  bilgisayarınıza sadece Adwcleaner değil,iStartSurf, Genesis, Offers Wizard, Plus HD,Tzip gibi çoğu reklam programı olan programlar yüklenecektir.
    4. Eğer böyle birden fazla programı yüklemek isteyen bir program ile karşılaşırsanız kurulumu hiç başlatmayın. Başka bir indirme sitesinden indirin.
    5. Programları kurarken asla Next-Next-Next yani İleri-İleri-İleri gibi okumadan çıkan seçeneklere dikkat etmeden kurulum yapmayın.
    6. Crack sitelerinden uzak durun.

     Netmahal gibi tarayıcı korsanları kullanıcıların dikkatsizliğindan faydalanır. Maalesef buna önlem olarak kullanabileceğiniz bir antivirüs programı mevcut değil.

    Sürekli form değiştiriyor ve yöntem değiştiriyorlar. Bu sebepten biraz dikkatli olmalısınız.

    Yine de bilgisayarınızda güncel bir antivirüs buludurmanızda fayda var. Ücretsiz antivirüs programlarından

    birini tercih edebilirsiniz. Ayrıca mutlaka bilgisayarınızda şu programları yüklü bulundurun ve gerektiğinde size yardımcı olacaktır.

    Bu programlar ücretsizdir ve gerektiğinde uzmanim.net üzerinden erişeceğiniz çözümlerde kullanabilirsiniz.  uzmanim.net üzerinde pek çok arkadaşımız sizler için gereki gördüğü yazılımları güvenilir kaynaklar üzerinden sizlere anlatıyor ve öneriyor.

    Burada anlattıklarımı aklınızdan çıkartmazsanız Netmahal gibi tarayıcı korsanları bilgisayarlarınıza bulaşmaz.

    alattin alattin (16984)