Netmaster CBW-383Z4 kablosuz hız sorunu

Sorunum bu modedeki hız sorunu

bu sorunu düzeltmek için youtube falan baktım orada modem ayarlarını değiştiriyorlar.

video https://www.youtube.com/watch?v=CE0kw4MW6l8

Buradaki ayarlar doğru mu? Bunu yaparsam sorun düzelir mi?

(başka bir videoda kontrol kanalını 2 yapmış bu videoda 5 hangisi?)

ataberk11 ataberk11 (67)
7 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Netmaster modemlerde bu tarz hız sorunları oldukça karşılaşılabiliyor.Çoğu kullanıcı Türkiye'de farklı modem alternatifi olmadığından Uydunet çözümlerinde Netmaster ürünlerini kullanmak durumunda kalıyor.

    Söylediğiniz Video da bazı ayarlamalar yapılmış.Bu ayarlarda varolan sinyal kalitesini arttırmak amaçlanmış.

    • 802.11 N moduna alarak 54 mbit yüksek hızlara çıkılması sağlanmış.Bu normalde açık gelmelidir.Ancak yine de kontrol edilmesi gerekiyor.
    • Kanal Bandı değiştirilmiş ve 5 'e alınmış.Bu illa ki 5 olacak diye bir kaide yok.Modemlerde 13 kanal bulunur.Çoğu modemlerde 1-6-11 kanalları önerilir.Bunlar modemler için genelde en uygun kanallardır.Çevrenizdeki her cihaz (bu modem dışında kablosuz çalışan herhangi bir cihaz örneğin radyo olabilir) bir kanal kullanır.Kanallar değiştirilerek kablosuz cihazların birbirlerine parazit oluşturmaması sağlanır.

    Bu gibi ayarlar ile modemin maksimum performansı verilmesi amaçlanmış.Ayarlarda bir sıkıntı olmaz.Yapmanız sonucunda hız artışı da görebilirsiniz.Bunu biraz deneme yanılma yoluyla bulmanız gerekir.Örneğin kanal sizce 5 de değil 11 de daha performanslı çalışabilir.

    ismailsarp ismailsarp (6010)
    7 yıl önce cevaplandı

    • @ismailsarp otomatikte kanal ayarı 11 gösteriyor ben fazla 9 yapabiliyorum sizce 9 mu yapayım ataberk11 7 yıl önce
    • bir de bu 802.11 N modu daha fazla bir ücrete ssebep olur mu ataberk11 7 yıl önce
    • Hayır bu ayarları istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz.Şu şekilde deneme yapın.Modem ile bilgisayar ı biraz uzak mesafeye getirin.Bu ayarları deneme yanılma yoluya değiştirin ve her değişimde speedtest üzerinden test yapın.En hızlı olduğu ayarda bırakın.Bu şekilde performans ayarlarını bulmanız daha kolay olacaktır. ismailsarp 7 yıl önce
    • teşekkürler ataberk11 7 yıl önce