.nfo dosyası nedir? .nfo nasıl açılır?

İndirdiğim bazi zip dosyalarının içerisinden .nfo uzantılı dosyalar çıkıyor.

tıkladığımda  Sistem Bilgisi - Sistem Bilgisi .nfo dosyasını açamaz. Dosya bozuk veya Sistem Bilgileri sürümüyle uyumsuz olabilir şeklinde hata alıyorum.

.nfo dosyası nedir? .nfo dosyası nasıl açılır?

cemkara cemkara (4215)
10 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    .nfo, İngilizcede "bilgi" anlamına gelen "info" veya "information" kelimelerinin kısaltması olarak türetilmiştir. .nfo dosyaları ASCII yazı tabanlı karakter kodlaması dosyalarının uzantısıdır. Bu dosyalar, yazı tabanlı dosyaları okumak için geliştirilen yazılımlarla görüntülenebildiği gibi, .nfo dosyaları için özel olarak tasarlanmış yazılımlar da bulunmaktadır.

    NFO dosyaları genellikle korsan grupların warez yayınları için kullandıkları ve yayın hakkında bilgi içeren dosyalardır. NFO dosyası aynı zamanda bu yayının oluşturulmasında katkısı olan korsanları belirtmek, bu korsanları veya bağlı oldukları korsan grubu övmek için de kullanılmaktadır.

    Günümüzün modern warez NFO dosyaları, en üstte yüksek özen gösterilerek tasarlanmış ANSI logosu, altta ise korsan grubun kendisini ve yayınlarını tanıtan bilgiler içerir. NFO dosyalarını tamamlayanlar genellikle dosyaların içine ASCII dışındaki karakterleri de katarlar. Bu kod sayfaları arasında en çok kullanılanı da Kod Sayfası 437 'dir. Eğer NFO dosyasını görüntüleyen kişi bu kod sayfasını desteklemeyen bir yazılım kullanıyorsa, anlamsız ve garip yazılarla karşılaşabilir.

    NFO dosyalarını görüntüleyebilmek için birçok özel yazılım mevcut olsa da, basitliğinden dolayı Windows Not Defteri en çok tercih edilendir.

    Ayrıca DAMN NFO Viewer programı ücretsiz ve .nfo dosyaları düzgün görüntüleyen bir uygulamadır.

    DAMN NFO Viewer programını buradan indirebilirsiniz.

    cemkara cemkara (4215)