notebook chipsetlerin aşırı ısınması nasıl çözülür

Öncelikle merhaba geçen hafta dell n5010 marka notebook um kapandı ve hiçbir şekilde açılmamaya başladı adaptörü bağladığım zaman adaptörün ışığı sönüyor ve bilgisayar hiçbir şekilde elektrik almıyor teknik servise götürdüm besleme devresi bozulmuş yenisini takmamız gerek dediler 180 tl gibide bir fiyat verdiler tamam dedim 2 gün sonra aradılar devreyi değiştirdik fakat şimdide chipsetler aşırı ısınıyor dediler chipsetleri değiştirmemize rağmen ısınıyor dediler sorunu çözemedik bilgisayarınızı iade edecez dediler. Cipsetler nasıl bukadar ısınır neden kaynaklanır soğutmanın bir yolu yok mu veya başka bir çözüm var mı fikir verirseniz sevinirim.

Ayrıca iki buçuk yıldır ısınma problemleri vardı fakat bir sıkıntı olmadan kullanıyordum yukarıda bahsettiğim kapanma probleminden sonra besleme devresi arızası olduğunu söylediler değiştirdikten sonrada chipsetlerin aşırı ısınmasından bahsettiler bunu neden kaynaklı yapıyor olabilir öncedende ısınıyordur en azından bilgisayarı kullanabiliyordum şimdi hiç kullanamıyorum bir anda ne olduda chipsetler bukadar ısınmaya başladı.

Peki anakartı değiştirmek bir çözüm olabilirmi daha doğrusu uzun vadeli bir çözüm olabilirmi yoksa daha sonradan takılan anakartlar problem yaratırmı çünkü dell anakart göndermiyormus yani parçayı ancak yedek parçacılardan temin edebilirim

chipset chipset (11)
10 yıl önce sordu

  • Gönderiniz cevap niteliği taşımadığından, soru ile birleştirilmiştir. alattin 10 yıl önce
  • Cevabımı güncelledim. 2. sorunuzun cevabını yazımın altında bulabilirsiniz. hakan 10 yıl önce

Toplam 2 Cevap

Internette yaptığım araştırmalar sonucunda Dell n5010 modelinde ısınma sorununun fazlaca karşılaşılan bir sorun olduğunu gördüm. Kuzey ve Güney köprülerinin soğutması pasif yöntemler ile yapılır. Yani bu chiplerin üzerinde aliminyum parçalar bulunur ve soğutma işlemini bu soğutucular yapar.

Dell n5010 modeli soğutma konusunda tasarım hatalarına sahip bir model bu sebepten ısı sorunu fazlaca karşılaşılan bir sorun.

 Kuzey ve güney köprüleri normal bir masaüstü bilgisayarda aşağıdaki gibidir ve üzerine soğutucu takmak oldukça kolaydır. Fakat bu durum laptop, dizüstü bilgisayarlarda,  fan veya pasif soğutucu konulacak yer bulunmadığından dolayı oldukça zordur.

Kuzey Köprüsü - Güney Köprüsü

Dell n5010 gibi notebooklarda soğutma işlemi için yapabileceğiniz çok fazla bir işlem yok. Modüler yapıdan dolayı notebook içerisine ilave soğutucu koymanız mümkün değil.

Isı sorunlarının yazılımsal olarak çözülmesi mümkün değil.

Dell n5010  için  Laptop soğutucu kullanabilirsiniz.

Mesela Zalman ZM-NS2000 laptop soğutucu :
http://www.zalman.com/global/product/Product_Read.php?Idx=815

Notebook soğutucu

Muhtemelen ilk sorunun sebebi de aşırı ısınmaydı. Bu sebepten Dell Inspiron N5010 laptop bilgisayarınız bir daha açılmamaya başladı.

2. bir çözüm olarak eğer mümkünse Chipset soğutucu ile sansınızı deneyebilirsiniz,

Kuzey Guney koprusu sogutucu
Bu ürünler  Laptop GPU Chip Chipset Heatsink Cooling Copper Thermal Pad Shim olarak geçiyor. Bu bakır soğutucular oldukça ince ve dizüstü bilgisayarlar için üretilmiştir.
http://www.aliexpress.com/store/product/15mmx15mmx1-2mm-Laptop-GPU-Chip-Heatsink-Cooling-Copper-Thermal-Pad-Shim/704464_574799636.html

Kuzey ve güney köprüsü, chipset ile ilgili aşırı ısınma sorunlarında yapılabilecek çözümler bunlardan ibarettir.

İki sene ısı sorunlarına rağmen normal çalışmayı sürdürdüğünü yazmışsınız. Bu zaman zarfı sonunda bilgisayarınızın ana soğutmasını yapan fan sisteminde bir devir kaybı veya sorun oluşmuş olabilir. Tamirden sonra aşırı ısınma sorunu devam ediyorsa, öncelikle soğutmayı yapan ana fanı kontrol ettirebilirsiniz. Toz ve kirden dolayı devir kaybı dolayısı ile yeterince soğutamıyor olabilir.

Diğer bir ihtimal tamir sırasında uygun olmayan muadil parçalar kullanılmış olabilir. Bu işi Dell yetkili servisi yapmadıysa, tamir sonrası oluşan aşırı ısınma sorununun kaynağı uygun olmayan parçaların kullanılmış olması ihtimali de var.

Chipsetlerdeki aşırı ısınma bilgisayarın çalışmasına engel değildir. Bilgisayar normal olarak açılır fakat uzun vadede aşırı ısınma sorun yaratır. Sizin bilgisayarınız tamir sonrasında da hiç açılmıyorsa teşhis ve sorunu gidermek için uygulanan yöntem hatalı olabilir.

hakan hakan (15409)
10 yıl önce cevaplandı

    ee benimde Dell ınspıron n5010'um var bir kere oyun oynarken çökmüştü ve sonra ekran kartı yanmış ve ondan sonra ekran kartını değiştirdim amd ekran kartı işte adı:AMD Mobility Radeon HD 5000 Series ekran kartını değiştirdikten sonra çok ısınmaya başladı bilgisayarımı 3 yıldır kullanıyorum çökmeden önce neredeyse hiç ısınmıyordu ama ekran kartı değiştikten sonra çok ısınıyor oyun oynarken çok ısınıyor soğutucu kullanmadan biligsayar oyun oynarken kapanıyor (20 dk falan) sizce ne yapmam lazım sizden cevap bekliyorum...

    ulker ulker (1)
    7 yıl önce cevaplandı

    • Kapağı açarak bir güzel temizlik (bilhassa havalandırma delik ve flitrelerinde) ve İşlemci termal macununu (soğutucu macun) yenilersen (eskisini kazıyarak yenisini tatbik etmek şeklinde) büyük ihtimalde problemin çözülecektir. Termal macun bilgisayar teknoloji mağazalarından ve bilgisayar teknik servislerinden temin edilebilir. temmuz 7 yıl önce