Obfuscator virüsü temizleme

Bugün bilgisayarımı Microsoft Security Essentials ile tarattım bilgisayarımda VirTool:Win32 / Obfuscator.XZ adında bir virüs buldu. Virüsü silmeyi, temizlemeyi denedim fakat hata verdi. Bilgisayarı yeniden başlattım Microsoft Security Essentials ile yeniden tarattım yine Obfuscator Virüsü buldu. Laptop'umda Microsoft Windows 7 yüklü.

Obfuscator Virüsünü nasıl temizlerim?

emel emel (67)
10 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Emel Hanım,

    biraz Obfuscator virüsü ile ilgili bilgi verip sonrasında nasıl temizlenebileceği konusunda bilgi vereceğim.

    Obfuscator.xz nedir?

    Obfuscator.XZ bir tür trojandır.

    Obfuscator virüsünün tam adı VirTool:Win32/Obfuscator.XZ virüs ayn zamanda Obfuscator.XZ olarakda biliniyor.

    VirTool:Win32 / Obfuscator.XZ çok tehlikeli bir truva atıdır. Obfuscator virüsü  daha doğru bir tanımla trojan, bilgisayarınızda bir arka kapı açar (backdoor). Bu kapı sayesinde bilgisayarınız saldırgan tarafından uzaktan kontrol edilebilir. Şifre gibi önemli bilgileriniz, kullanıcı adlarınız çalınabilir. VirTool:Win32/Obfuscator.XZ aynı zamanda bilgisayarınızın tam kontrolünü saldırgana verdiği için bilgisayarınız siber bir saldırıda siz farkında olmadan kullanılabilir.

    Bilgisayarıma VirTool: Win32 / Obfuscator.XZ bulaştığını nasıl anlarım?

    • Internet bağlantınız sık sık kesiliyorsa
    • Windows Masaüstü resmi değiştiyse
    • Tarayıcınızın açılış sayfası değiştiyse
    • VirTool:Win32/Obfuscator.XZ  bulaşmış bir bilgisayarda, bilgisayarınızı yavaşlar, internetiniz yavaşlar, programlar geç açılıp kapanır, bilgisayaınız geç açılır.
    • VirTool:Win32/Obfuscator.XZ antivirüs yazılımlarının çalışmasına da engel olur.

    Obfuscator.XZ virüsü nasıl temizlenir?

    1. Adım Norton Power Eraser ile tam sistem tarası yapma
    Norton Power Eraser nedir? Nasıl Kullanılır? linkinden hem Norton Power Eraser yazılımını indirebilir hem de nasıl kullanılacağını öğrenebilirsiniz.

    2. Adım Malware taraması ile bilgisayarı zararlı yazılımlardan arındırma.

    MalwareBytes nedir? MalwareBytes nasıl kullanılır? linkinden Malware Bytes indirin ve kurun.  Linkte ayrıca malware bytes nasıl kullanılır anlatılmıştır.

    iki işlemden sonra Obfuscator.XZ virüsü temizleme işlemi sona erecektir.

    hakan hakan (15394)
    10 yıl önce cevaplandı

    • çok faydalı oldu, hızlı cevap için çok teşekkürler emel 10 yıl önce