Opera VPN nedir? Opera VPN nasıl kullanılır?

    Toplam 1 Cevap

    Opera VPN Opera tarayıcısı(browser) içinde yerleşik olarak gelen VPN hizmetidir.Eğer bilgisayarınızda Opera tarayıcısı varsa Opera VPN e sahipsiniz demektir.Ekstra herhangi bir programa gerek duymadan Opera VPN çalıştırabilir ve Türkiye üzerinde erişimi olmayan sitelere veya yavaşlatılmış sitelere bağlanabilirsiniz.

    VPN nedir?

    VPN hizmeti siz ve karşı taraftaki sunucu ile aranızda bir köprü oluşturur.Örneğin uzmanim.net sitesine girmek istediğinizde sizin isteğiniz ilk olarak VPN sunucusuna iletilir.Ardından VPN sunucusu sizin yerininize uzmanim.net sitesine girer ve verileri alır.Ardından verileri şifreler ve sonra tekrar size gönderir.Bu şekilde siz uzmanim.net sitesine direkt olarak ulaşmak yerine arada köprü olan VPN servisi ile ulaşmış olursunuz.Bu internet hızınızda biraz gecikme yaşatabilir.Ancak bu gecikmeler çok kısadır ve internette gezerken bunu fazla fark etmezsiniz.Ayrıca bu şekilde internete çıkış yaptığınızda verileriniz gizli kalır ve sizin hangi sitelere girdiğinizi VPN servisi haricinde bilinmez.

    Opera VPN nasıl kullanılır?

    Opera VPN servisini kullanabilmek için tek gerekli program Opera tarayıcısı olacaktır.Eğer bilgisayarınızda Opera tarayıcısı yoksa aşağıdaki linkten indirin.

    Tarayıcıyı kurduktan sonra VPN servisini aktif etmek sadece 1-2 tık gerektirecek.

    • Opera Tarayıcısının sol tarafındaki Menü yazısına tıklayın.Açılan yerden Ayarlar bölümünü seçin.
    • Ayarlar bölümü ekranından Gizlilik ve Güvenlik sekmesine tıklayın.
    • Sağ taraftaki bölümde biraz aşağılara doğru Opera VPN yazısı göreceksiniz.Tiki seçili hale getirin.

    Evet bu işlemden sonra Opera VPN servisi çalışmaya başlayacaktır.Ayrıca adres çubuğunda VPN logosunu göreceksiniz.Buraya tıklayarak konum değiştirme şansınız var.Türkiye'ye en yakın konum seçip interneti daha hızlı yapmayı deneyebilirsinz.

    ismailsarp ismailsarp (6010)
    7 yıl önce cevaplandı

    • eline sağlık güzel bir paylaşım olmuş researcher 7 yıl önce