Oyunları AMD ekran kartıyla açmak istiyorum

2 gün önce laptopumu aşırı ısınma sorunundan dolayı bilgisayarcıya götürdüm. Termal macun yenilemesi, fan temizliği ve Windows 10 formatı attırdım. Böyle olunca sanırım ayarlarım gittiğinden dolayı CS:GO gibi oyunlarda takılmalar oluyor ve oyunlar Intel HD Graphics 5500 ile açılıyor. Böyle bir problem 1.5 sene öncede vardı ve düzeltmiştim lakin şimdi bulamıyorum.

Intel ekran kartını devre dışı bırakma konusunda en alttaki arkadaşın dediğini yaptım ancak o zaman da şöyle bir hata alıyorum. Ne yapabilirim yardımcı olabilirmisiniz?

fallofsamurai fallofsamurai (1)
6 yıl önce sordu

    Toplam 3 Cevap

    Şu adımları uygulayın:

    • Masaüstünde boş bir yere sağ tıklayın ve Değiştirilebilir grafikleri yapılandır seçeneğini seçin
    • Kısa bir beklemeden sonra Catalyst Control Center açılacak
    • Orada gördüğünüz uygulamalardan istediğiniz birtanesinin yanındaki Power saving seçeneğini High performance olarak değiştirin

    Artık o seçtiğiniz uygulama AMD ekran kartıyla açılacak. Eğer istediğiniz uygulama o listede yoksa

    • Catalyst Control Center'daki Add application seçeneğini seçin, daha sonra hangi oyunu AMD ekran kartı ile açmak istiyorsanız o oyunun bulunduğu klasörü bulup .exe uzantılı dosyasını seçin ve Apply diyerek işlemi onaylayın

    Catalyst Control Center'ı açamadıysanız AMD Radeon Ayarları uygulamasından bunu yapabilirsiniz. Bunun için;

    AMD Radeon Ayarları uygulamasından Sistem bölümüne girin öncelikle

    Sağ üstten Geçişli grafikler bölümüne girin

    Gelen ekranda AMD ekran kartıyla açmak istediğiniz uygulama varsa sağ taraftaki ok tuşuna basıp High Performance seçeneğini seçin. Bu adımdan sonra oyun harici ekran kartınızla çalışacaktır.

    Aradığınız uygulama listede yoksa Çalışan Uygulamalar butonuna tıklayıp "Kurulmuş Profilli Uygulamalar" bölümüne geçiş yapın.

    Gelen ekrandan aynı şekilde uygulamayı bulup High Performance seçeneğini seçersiniz

    Eğer bu ekranda da uygulamanızı bulamadıysanız sağ üstten Gözat seçeneğine tıklayıp uygulamanızı ekleyin.

    Şimdi .exe dosyasını seçtiğiniz uygulama bu bölüme ve bir önceki Çalışan Uygulamalar bölümüne eklenecektir. Aynı işlemi yeniden uygulayın, yani ok tuşuna basıp High Performance seçeneğini işaretleyin.

    omercik omercik (9418)
    6 yıl önce cevaplandı

    • Benim sürümde Geçişli Grafikler seçeneği yok. Acaba program sürümü ile mi alakalı yoksa ekran kartından mı? amd radeon hd6700 kullanıyorum. selcukkrhn 6 yıl önce
    • AMD'nin sitesinden ekran kartı modelinizi girerek en son sürücüyü indirip tekrar deneyin @selcukkrhn omercik 6 yıl önce
    • Hala sorunumu çözebilmiş değilim.Bilgisayarı sıfırlayıp driverleri kurdum gene çözemedim. 3 gündür kafayı yemek üzereyim bir çözüm yolu lütfen :)) Acaba toshibanın teknik servisine yada bilgisayarcıya götürsem sorunumu çözerlermi arkadaşlar? En son sürücüyüde yükledim gene fayda etmedi. @farurhenho fallofsamurai 6 yıl önce

    Malesef dediğiniz şey yok.Bende bunlar var.Amd nin kendi sitesinden kurmuştum driveri bugün.

    fallofsamurai fallofsamurai (1)
    6 yıl önce cevaplandı

    Aynı sorunu bende yaşıyordum.

    hp dv7 kullanıyorum. hd 6700m ekran kartım.

    biostan ekran kartı ayarlarını dynamic den fixed e getirebilirsin.

    Ben tek ekran kartı kullanamıyorum ama oyunlar radeon üzerinden çalışıyor.

    video umarım yardımcı olur.

    https://www.youtube.com/watch?v=y-8O5JrHPLA&t=100s

    selcukkrhn selcukkrhn (1)
    6 yıl önce cevaplandı

    • Hala sorunumu çözebilmiş değilim.Bilgisayarı sıfırlayıp driverleri kurdum gene çözemedim. 3 gündür kafayı yemek üzereyim bir çözüm yolu lütfen :)) Acaba toshibanın teknik servisine yada bilgisayarcıya götürsem sorunumu çözerlermi arkadaşlar? fallofsamurai 6 yıl önce