Pop up virüsü nasıl temizlenir?

Pop up virusü nasil temizlenir? şeklinde Facebook üzerinden pek çok soru alıyoruz. Pop-Up virüsü olarak tabir edilen durumla ilgili bir çözümün faydalı olacağını düşünüyorum. Bu çözümde kullanıcıların Pop Up virüsü olarak tabir ettiği Pop up reklam pencereleri, kendinden açılır reklam pencelerinin nasıl önlenebileceği (kaldırma) işlemini anlatacağım. Bu çözümde;

  • Pop up virüsü nedir?
  • Pop up virüsü nasıl temizlenir?

sorularına cevap vereceğim.

murat murat (12492)
9 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Pop up virüsü nedir?

    Pek çok internet kullanıcısı tarafından Pop up virüsü olarak tabir edilen kendinen açılır sayfalar aslında virüs değildir. Virüsler bilgisayarınıza zarar vermeyi hedefleyen ve kendini çoğaltma, kopyalama özelliğine sahip programcıklardır.

    Pop up virüsü olarak adlandırılan ve hangi siteye girerseniz girin karşınıza çıkan bu reklam penceleri adware olarak adlandırılan reklam yazılımları ile bilgisayarınıza bulaşır.

    Pop up virüsü nasıl temizlenir?

    Öncelikle cevap vermeniz gereken çok önemli bir soru var:

    Pop up reklam pencereleri tüm sitelerde mi karşınıza çıkıyor?

    Bu sorunun cevabı, hayır, bazı sitelerde çıkıyorsa bunun anlamı o sitenin Site-Under reklam denen reklamları kullanıyor olmasıdır. Site-Under reklamlar yeni tür reklam türlerindendir.

    Eğer bir site Site-Under reklam kullanıyorsa,, o sitede nereye tıklarsanız tıklayın yeni sekmede bir başka web sitesinin reklamı açılır.

    Bu tür reklamlar o siteler için önemlidir ve siteler reklamlar ile ayakta durur bu sebepten bu tür reklamları sitenin hizmetinin karşılığı olark görmek gereklidir.

    Eğer site farketmeksizin karşınıza pop up reklam penceleri geliyorsa o zaman bilgisayarınıza adware, reklam yazılımı bulaşmış demektir.

    Windows 7, Windows 8, Windows Xp, Windows Vista gibi farklı işletim sistemlerinden birini kullanıyor olabilirsiniz.

    Veya Chrome, Firefox, Internet Explorer tarayıcılarından birini kullanıyor olabilirsiniz.

    Pop up virüsü denilen reklamlar hepsini etkiler.

    Pop up virüsü temizleme

    Öncelikle bilgisayarınızdan reklam programını tespit etmeli ve kaldırmalısınız.

    Pop up reklam programını kaldırmak  için şu yolu izleyin:

    • Programlar ve Özellikler'i açmak için Başlat düğmesini Başlat düğmesinin resmiDenetim Masası'nı, Programlar'ı ve ardından Programlar ve Özellikler'i tıklatın.

    • Açılan listeden
      online browser advertising
      media ads
      plus
      plushdv
      browser extension
      Save Sense
      Offer Wizard gibi programlardan biri varsa kaldırın.
      Eğer listede bunlardan biri yoksa ne olduğunu bilmediğiniz tüm yazılımları kaldırabilirsiniz. Bu aşamada sorun yaşarsanız uzmanim.net'e yorum olarak veya facebook/uzmanim.net adresinden sorabilirsiniz.

    ads by plushdv   nasıl kaldırılır?  programlar ve özellikleri

    Daha sonra bilgisayarınızda Adwcleaner çalıştırın.

    Pop up virüsü kaldırma

    1. Buradan Malwarebytes anti-malware programını indirin.
    2. Bilgisayarınızı Malwarebytes anti-malware ile tam olarak taratın.  Yukarıdaki linkde Malwarebytes nasıl kullanılır anlatılmıştır.
    3. Adwcleaner programını buradan indirin. Adwcleaner güçlü bir reklam yazılımı temizleme aracıdır.
    4. Linkte anlatıldığı gibi bilgisayarınızı taratın.
    5. Ayrıca bilgisayarınızı HitmanPro nedir, nasıl kullanılır? linkinde anlatılan HitmanPro ile taratmanız önerilir.

    Bu programlar Pop up virüsü olarak adlandırılan pop up reklamları bu şekilde kaldırabilirsiniz.

    murat murat (12492)