Prize takılı dolmuyor

Dizüstü bilgisayar kullanıyorum. Bilgisayarım şarj olmuyor.

Bilgisayarımda Prize takılı dolmuyor diye hata veriyor, şarj sembolü ki zor şarj oluyor gerçekten ne yapabilirim

zzzz zzzz (1)
8 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Eğer bilgisayarınız normal olarak şarj oluyorsa ve şarj sonunda %100, %99 dolu Prize takılı dolmuyor uyarısı alıyorsanız bu bir sorun değildir. Hatta bazı bilgisayarlarda bu yüzde %80 gibi rakamlarda da olabilir. Yine bu durum nomaldir. Lenovo'nun bazı modellerinde özellikle pilin ömrünün arttırılması için pil tam olarak şarj edilmez.

    Fakat bazı durumlarda Prize takılı dolmuyor uyarısı %30, %40 gibi oranlarda alınır ve cihaz şarj olmaz.

    Prize takılı dolmuyor hatasının pek çok farklı sebebi olabilir. Özellikle bazı markalarda prize takılı dolmuyor hatası ile daha çok karşılaşabiliyorsunuz.  Bu markalardan biri DELL. Daha önceden pek çok kez karşıma Dell laptoplarda prize takılı dolmuyor hatası çıktı.

    Prize takılı dolmuyor hatası için yapılabilecekleri yazıyorum sırası ile denersiniz

    Prize takılı dolmuyor hatası alıyorsanız çözüm için şunları deneyebilirsiniz. Aşağıdaki çözümler Prize takılı dolmuyor uyarısı alıyorsanız fakat dizüstü bilgisayarınız şarj olmuyorsa yapmanız gerekenlerdir.

    Prize takılı dolmuyor çözüm 1:

    1. Laptop yani dizüstü bilgisayarın fişini çekin.
    2. Bilgisayarın alt bölümündeki bataryayı sökün.
    3. Bilgisayarı yaklaşık 30 dk bu şekilde bekletin.
    4. Daha sonra bataryayı takın, fişini takın ve bilgisayarı çalıştırın.

    Prize takılı dolmuyor çözüm 2:

    1. Bilgisayar açıkken fişini prizden çekin, yani bilgisayar batarya ile çalışmaya devam etsin.
    2. Bilgisayarınız kapanacaktır uyarısı gelene kadar bekleyin %4 ve altı gibi bir şarj oranında bu uyarıyı alırsınız.
    3. Laptopu kapatın.
    4. Kapalı bir şekilde şarj etmeye başlayın.
    5. Bir kaç saat sonra bilgisayarı açın.

    Burada yapılan işlemler bir neli kalibrasyon açamlıdır. Yani doğrudan bir donanım sorunu varsa bunu gidermez.

    Eğer donanımsal bir sorun varsa, o zaman bu çözümler işe yaramaz. Yukarıdaki çözümler işe yaramıyorsa şı sorunlar olabilir:

    • Laptop bataryası ömrüsü doldurmuş olabilir.
    • Laptop üzerindeki şarj girişinde bozulma olmuş olabilir.
    • Şarj adaptörünün uç bölümünde bozulma, kopma, ezilme olmuş olabilir

    Prize takılı dolmuyor uyarısı  için yapabileceğiniz her şeyi yazmaya çalıştım.

    murat murat (12492)