Programsız Bootable USB Yapabilir miyim ? Hiçbir program kullanmadan Bootable USB Hazırlama

Programsız Bootable USB Yapabilir miyim ?

Hiçbir program kullanmadan Bootable USB Hazırlamak nasıl yapılır?

Bilgisayarımı Flash Disk üzerinden kurmak istiyorum, Bootable USB nasıl yapabilirim?

Diskpart ile Bootable USB nasıl hazırlanır?

Diskpart kullanarak Bootable USB oluşturma?

Bootable USB hazırlayarak Windows 10, Windows 8, Windows 7 nasıl kurulur?

ismailsarp ismailsarp (6010)
7 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Bilgisayarınızı Flash Disk üzeirinden kurabilmek için Bootable Flash Disk oluşturmalısınız.Bu sayede bilgisayar USB Flash Disk üzerinden boot(başlangıç) yapabilir ve kuruluma geçebilirsiniz.

    Bootable Flash Disk hazırlamak için piyasada pek çok araç mevcuttur.Örneğin Rufus programı ile bootable Flash Disk hazırlayabilir ve bilgsiayarınıza Windows 7,8 veya 10 işletim sistemlerini kurabilirsiniz.

    Ancak hiçbir program kullanmadan da Bootable USB Flash Disk hazırlayabilir ve bunun sonucunda Windows 7,8 veya Windows 10 işletim sistemlerini kurabilirsiniz.Bunun ekstra bir programa ihtiyacınınız olmayacak, sadece elinizde Windows 7,8 veya Windows 10 DVD si yada .iso kalıbı mevcut olmalı.

    Program kullanmadan Bootable Flash Disk hazırlamak için Diskpart komutunu kullanacağız.

    Aşağıdaki işlemleri yaparak Windows 7,8 veya Windows 10 işletim sistemlerini Flash Diskinize hazırlayacak ve kurulum yapabileceksiniz.

    1. Bilgisayarınıza boyutu 4 GB dan büyük olmak şartıyla bir USB Flash Disk yerleştirin.
    2. Başlat menüsüne cmd yazın ve çıkan sonuca sağ tıklayarak Yönetici Olarak Çalıştır'ı seçin.
    3. Açılan cmd komut ekranına diskpart yazın ve enter e basın.
    4. Diskpart komut istemi aktif olacaktır.
    5. Şimdi list disk yazın ve enter e basın.Burada bilgisayarınıza bağlı olan tüm diskler görünecektir.
    6. Listede Flash Diskinizi bulun ve hangi numaralı disk olduğuna bakın.Ardından Flash diski seçmek için select disk X (X flash diskin numarası olacak) numarasını girin.Aşağıda resimde örnekten bakabilirsiniz.
    7. Şuanda Flash Disk seçili olmuş oldu. clean yazın ve enter e basın.
    8. create partition primary yazın ve enter e basın.
    9. format fs=fat32 quick yazın ve enter e basın.
    10. active yazın ve enter e basın.
    11. assign yazın ve enter e basın.
    12. Tüm komutların özeti için aşağıdaki resme bakabilirsiniz.
    13. Bu aşamadan sonra Flash Disk hazırlama komutlarını bitirmiş olduk.Artık tek yapmamız gereken Flash Diskin içine işletim sistemi kurabilmek için gerekli dosyaları kopyalamak.
    14. İşletim sistemi kurmak için gerekli dosyaları bir DVD veya .iso kalıbından elde edin.Ardından tüm dosyaları kopyalayıp yeni oluşturduğum Flash Diskin içine kopyalayıp yapıştırın.

    Tüm bu işlemlerin ardından Bootable (önyüklenebilir) bir USB Flash Disk hazırlamış oldunuz.Flash Diskinizi bilgisayarınıza takarak bilgisayar yeniden başlatın ve Boot menüye iligili tuş yardımı ile girerek USB Flash Diskinizi gösterin.

    Not: Bu işlemde hazırlanan Flash Disk UEFI destekli olmayacaktır.UEFI destekli bir flash disk hazırlamak için 3.parti bir program kullanmalısınız.Örnek ve önerilen program: Rufus.

    ismailsarp ismailsarp (6010)
    7 yıl önce cevaplandı

    • ismail bey bu işlemleri yapmak için ileri düzey bilgisayarcı olmak lazım candan 7 yıl önce