QTMiner.exe nedir, virüs mü?

Görev yöneticisinde QTMiner.exe adında bir dosya var ve işlemciyi çok çalıştırıyor.

QTMiner.exe nedir, QTMiner.exe virüs mü?

QTMiner.exe nasıl kaldırılır?

hakan hakan (15409)
7 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    QTMiner.exe nedir, virüs mü?

    QTMiner.exe, ETH miner uygulamasına ait bir dosyadır. Eth miner sanal para yani bitcoin üretmeye yarayan bir uygulamadır. Bitcoin nedir? linkinden detaylı bilgi alabilirsiniz.

    QTMiner.exe uygulamasını bilerek yüklemediyseniz, bir programla beraber bilgisayarınıza gizlice yüklenmiş demektir.

    Özellikle oyun, yama gibi indirilen ve yüklenen yazılımlar ile beraber QTMiner.exe bilgisyarınıza yüklenebilir.  QTMiner.exe virüs değil ama potansiyel olarak istenmeyen program grubuna girer. QTMiner.exe, virüsler gibi bilgisayarınızdaki diğer dosyalara bulaşmaz. Bu iyi haber. Ancak QTMiner.exe sürekli çalışarak bilgisayar performansını çok kötü etkiler, bilgisayarı yavaşlatır.

    Özellikle oyunlarda donma sorunlarına yol açabilir.  QTMiner.exe hem bilgisayar işlemcisini hem de ekran kartı işlemcisini yoğun şekilde kullanır.

    QTMiner.exe'ı bilgisayarımdan kaldırmalı mıyım?

    Evet. Kesinlikle QTMiner.exe'ı bilgisayarınızdan kaldırmalısınız.

    QTMiner.exe bilgisayardan nasıl kaldırılır?

    QTMiner.exe, bazı programlar tarafından gizlice yüklendiği için bunu el ile kaldırmanız biraz zor olabilir. QTMiner.exe dosyasını virüs ya da zararlı yazılım olarak gören programlar ile bilgisayarınızı taratabilirsiniz. QTMiner.exe dosyasının olduğu klasörde şu dosyalarda bulunabilir:

    • QtMiner.exe
    • ethminer.exe
    • depends.exe

    QTMiner.exe şu antivirüs yazılımları tarafından virüs ya da zararlı yazılım olarak tespit edilir:

    • Eset Nod 32  zararlı adı: Win32/BitCoinMiner.CV
    • Kaspersky  zararlı adı:RiskTool.Win64.BitCoinMiner.aaf
    • McAfee zararlı adı: RDN/Generic PUP.x
    • Panda zararlı adı: Trj/CI.A
    • TrendMicro zararlı adı: TROJ_GE.C7415C4D
    • VIPRE  zararlı adı: Trojan.Win32.Generic!BT
    • Jiangmin zararlı adı: RiskTool.BitCoinMiner.de

    Bilgisayarınızda bu antivirüslerden biri varsa bilgisayarınızı bununla taratın. Eğer yukarıdaki antivirüslerden birine sahip değilseniz ücretsiz Panda Cloud Cleaner  ile bilgisayarınızı taratabilirsiniz.

    Panda Cloud Cleaner nedir? Panda Cloud Cleaner nasıl kullanılır?

    Tarama sonrası Panda Cloud Cleaner  bilgisayarınızdaki diğer zararlıları ve  QTMiner.exe doayasını bulacak ve temizleyecektir.

    QTMiner.exe temizleme sonunda bilgisayarı yeniden başlattığınızda ekrana Windows script host c:\eth\a.vbs komut dosyası bulunamıyor hatası gelirse hatayı nasıl düzelteceğinizi buradan öğrenebilirsiniz: Windows script host c:\eth\a.vbs komut dosyası bulunamıyor hatasının çözümü nedir?

    hakan hakan (15409)