Ramlarim kaç mhz? 1333 mü yoksa 667 mhz mi?

Everest programını indirdim. Orda 1333 (667mhz) yazıyor. Nasıl oluyor yani 1333 mü 667 mi 2 tane ram takılı.

ahmet5847 ahmet5847 (92)
7 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    DDR3 - 1333 (667 Mhz) RAM (1333 Mb / sn / pin 667 MHz FCK)

    Adetle alakası yok, bu kodlu RAM, tekte olsa, 2 veya daha adetlide olsa 667 Mhz hızındadır.

    Mesela;

    DDR3 - 1333 (800 Mhz) RAM (1333 Mb / sn / pin 800 Mhz FCK)

    Yine DDR3 RAM çeşitidir ama bu defa 667 değil 800 Mhz hıza sahiptir.

    Altta görüldüğü şekilde:

    Pekala 1333 kodu neyi ifade ediyor, bunu sorabilirsin. Ama hiç sorma. Zira gerçekten çok karmaşık bir konudur (saniyede 1333 Mb veri işlenmesi falan) ve ben sana bunu tam anlatamam (derken bunun için bende çok yeterli sayılmam) ama zaten sende anlamazsın.

    Fakat sistemindeki RAM hızının 667 Mhz olduğunu bil yani (RAM boyutu/değeri değil, hızıdır). Sen şimdilik bu kadarını bilsen yeterlidir.

    temmuz temmuz (12505)
    7 yıl önce cevaplandı

    • peiki drr 3 olupta hiçnbir ram 667 mhz deil o nası olcak ve diğer forumlarda 1333 mhz olduğu yazıyodu ahmet5847 7 yıl önce
    • Sen öyle inanmak istiyorsun ama maalesef.. Sen her yazılana bakma :) temmuz 7 yıl önce
    • Son eklediğim görüntüdeki tabloya bak bir kerede @ahmet5847, herhalde açıkça görülecek ifade ettiklerimin doğruluğu. Dökümanı Asus'a ait Teknik Servis Eğitim videolarından çekerek buraya koyuyorum. temmuz 7 yıl önce
    • ram alırasam eğer 667 mhz mi almalılıym ddr3 olup 667 mhz ram gödsteririseniz sevinirim bulamadım ben ahmet5847 7 yıl önce
    • Önce anakartının en çok ne kadar RAM desteklediğini bilmelisin. Sonra anakart üzerindeki RAM slotları (yuvalaları) sayısını ve PC'de toplam RAM değerini ve adetini bilmelisin. Rastgele RAM alamazsın. temmuz 7 yıl önce