ruby method conventions (method yazma kuralları) nedir?

Ruby Method Conventions (method yazma kuralları) nedir?

ergin ergin (2539)
8 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Tüm programlama dillerinde olduğu gibi Ruby programlama dilinde de Method Conventions yazma kuralları vardır. Özellikle method’ların son karakteri çok önemlidir. Eğer bir method’un son karakteri ? ise bu o method’un true ya da false yani Boolean bir değer döneceğini ifade eder.

    x = "ergin"
    y = "ergin"

    x.eql? y     #  true
    x.eql?(y)    #  true

    .eql? method’u eşitliği kontrol eder ve mutlaka sonuç Boolean döndürür.

    Eğer method’un son karakteri ! (Ünlem) ise; bu, o method’un tehlikeli bir iş yaptığını anlatmaktadır. İlgili nesnenin kopyalanmadan direk üzerinde değişiklik yapacağını ifade eder.

    u = "deneme"

    u.upcase   #  "RUBY"
    u          #  "ruby"

    u.upcase!  #  "RUBY"
    u          #  "RUBY"

    u değeri ruby .upcase ile orijinal değeri değiştirmeden uppercase (Büyük harf) yaptı. Değeri kontrol ettiğimizde halen küçük harf olduğunu gördük. .upcase! kullandığımız anda değişkenin orijinal değerini de değiştirmiş olduk.

    Ruby Method Yazarken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

    • return kullanmadan method’dan geri dönüş yapılabilmektedir.
    • Parantez kullanmadan method tanımlanabilmektedir.
    • Parantez kullanmadan method çağırılıp parametre geçilebilmektedir.
    • ? ile biten method mutlaka true ya da false döner.
    • ! ile biten orijinal değeri mutlaka değiştirir.

    ergin ergin (2539)