SafetyNut nedir? SafetyNut nasıl kaldırılır?

SafetyNut nedir?  SafetyNut virüs mü?  SafetyNut nasıl kaldırılır? SafetyNut Manager hatasının sebebi nedir? aşağıda resimli olarak anlatılmıştır.

SafetyNut nedir?

SafetyNut , adware yani reklam yazılımı olarak adlandırılan bir programdır. SafetyNut Virüs değildir. SafetyNut pop-up pencereler ile reklam pencereleri açar.  Bu reklamlar sponsor linkleri, metin reklam veya resimli reklam içerebilir.

Kullanıcılar pek çok kez SafetyNut reklam yazılımının, adware, bilgisayarlarına bulaşmış olduğunu bilgisayarın açılışındaki SafetyNut Manager hatasını aldıklarında fark ederler.

SafetyNut virüs müSafetyNut  kaldırmaSafetyNut temizleme aşağıda resimli olarak anlatılmıştır.

SafetyNut teknik olarak virüs değildir. Internet tarayıcınızın içinde pop-up yani kendinden açılır pencerelerde size reklam gösterir. Chrome, Firefox, Internet Explorer tarayıcılarından hangisini kullandığınızın bir önemi yoktur. Hangi sitede olursanız olun SafetyNut size açılır pencereler içerisinde sponsor firmaların metin , grafik reklamlarını gösterir.

SafetyNut virüs olmamasına rağmen virüsler kadar rahatsız edici olabilir ve bu reklamlar can sıkıcı bir hale gelir. Pek çok kişi SafetyNut 'i reklam virüsü olarak tanımlanır. Fakat hiç bir virüs özelliği göstermez.

SafetyNut   arama motorları üzerinde yaptığınız arama sonuçlarını değiştirerek size farklı sonuçlar gösterebilir. SafetyNut, Toolbar özelliğinden dolayı tarayıcınızın çalışma hızını ve bilgisayarın hızını negatif yönde etkileyecek bilgisayarınızı yavaşlatacaktır.

SafetyNut kaldırma, SafetyNut temizleme aşağıda resimli olarak anlatılmıştır. SafetyNut kaldırma ve SafetyNut temizleme işlemi şu aşamalardan oluşacaktır:

  1. Adwcleaner ile SafetyNut kaldırma ve temizleme
  2. Junkware Removal Tool ile SafetyNut kaldırma ve temizleme
  3. Malwarebytes anti-malware ile virüs temizleme ve diğer zararlıların temizlenmesi.

SafetyNut temizleme işleminde tüm aşamaların eksiksiz yapılması önemlidir. Bu sebepten aşamamaları atlamamamız önerilir. Fakat size uymayan bir durum söz konusu ise sonraki aşamaya geçebilirsiniz.

Takıldığınız bir noktada uzmanim.net'e soru olarak sorabilirsiniz.

murat murat (12492)
10 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    SafetyNut nasıl kaldırılır? SafetyNut nasıl temizlenir? SafetyNut virüs mü?

    SafetyNut ,  kullanıcıya internet explorer, firefox, Chrome gibi tarayıcılar içerisinde kendinden açılır pencereler ile reklam gösterir. Bu reklamların amacı SafetyNut üzerinden kendinden açılır pencereler içerisinde gösterilen reklam veren sponsor sitelere trafik oluşturmak, bu yöntem ile para kazanmaktır.

    SafetyNut Toolbar yani araç çubuğu özelliği ile Chrome, Firefox gibi internet tarayıcılarına bulaşır ve sistemi yavaşlatır.

    SafetyNut pencereler, metin reklamlar veya resim reklamlar şeklinde karşınıza çıkabilir. Kendiliğinden açılan pencereler siz herhangi bir sitede gezinirken karşınıza çıkabilirler.

    SafetyNut virüs mü?

    SafetyNut virüs değildir. Potansiyel istenmeyen yazılımlar, Reklam Yazılımları grubuna giren bir programdır. Ücretsiz yazılımlar ile birlikte bilgisayarınız kurulur. Kullanıcının program kurarken yaptığı dikkatsizlikten faydalanırlar. Örneğin Youtube video downloader yazılımı bu tür ücretsiz yazılımlara iyi bir örnektir. Youtube video downloader yazılımını yüklediğinizde onunla beraber pek çok tarayıcı korsanı  ve potansiyel istenmeyen yazılım, reklam yazılımı yüklenir.

    Fakat SafetyNut'ı virüs olarak tanıyan ve virüs olarak adlandıran yazılımlarda mevcut. Örneğin

    ESET NOD32 Win32/Toolbar.SearchSuite

    Malwarebytes PUP.Optional.SafetyNut.A, PUP.Optional.MoviesToolBar.A

    Dr.WebAdware.Toolbar.219, Adware.Toolbar.218, Adware.Toolbar.220

    Trend Micro House CallADW_SAFNUT, TROJ_GEN.F47V1112, TROJ_GEN.F47V1004, TROJ_GEN.F47V1122,

    Kingsoft AntiVirusWin32.Troj.Generic.a.(kcloud)

    olarak adlandırmaktadır. Virüslerin temel özelliği olan kendini yayma ve kopyalama gibi bir özelliği yoktur. Bu sebepten virüs değil, reklam yazılımı  olarak adlandırmak daha doğru olacaktır.

    Aynı şekilde Java yüklediğinizde de bilgisayarınıza istenmeyen yazılımlar Java ile birlikte yüklenebilir örneğin Ask Tool Bar bunlara örnektir.

    Program kurarken dikkatli olmalısınız. Pek çok reklam yazılımı, potansiyel istenmeyen yazılım gömülü olarak ücretsiz yazılımlar ile birlikte gelir. Örneğin siz Daemon Tools programın yüklemek istersiniz fakat bu program ile birlikte bilgisayarınıza reklam yazılımları, PUP yani potansiyel istenmeyen yazılımlar da yüklenir.

    Bu yazılımlar virüs değildir. Virüsler kendi kendini kopyalama ve çoğaltma yeteneğine sahiptir. Virüsler amaç olarak sistemi yavaşlatmak veya çökertmek amaçlı tasarlanırlar.  Fakat potansiyel istenmeyen yazılımlarda virüsler gibi tehlikeli olabilirler.  Aşağıdaki anlatılan aşamalarda virüs temizleme işlemide yapılacaktır. O sebepten tüm aşamaları eksiksiz yapmanız önerilir.

    Virüslerden korunamk için mutlaka bilgisayarınızda güncel bir antivirüs yazılımı çalıştırmalısınız. Windows 8, Windows 8.1, Windows 7, Windows XP gibi Windows işletim sistemleri için oldukça güvenilir ücretsiz antivirüs yazılımları vardır. Ev kullanıcılarının virüslerden korunması için bu antivirüs yazılımları oldukça faydalıdır. Virüsler potansiyel istenmeyen yazılımlardan çok daha tehlikelidir. Bilgisayarınıza bulaşan bir virüs, şifre, kullanıcı adı, kredi kartı gibi kritik bilgilerinizi çalabilir.

    Bu tür istenmeyen yazılımlar pek çok kullanıcı tarafından reklam virüsü olarak adlandırılır. Reklam virüsü tanımlaması hatalı bir tanımlamadır. Virüs yazılımlar sistemde kendilerini gizlerler ve bilgi çalmak, sistemi çalışamaz hale getirmek, bilgisayarı yavaşlatmak, kredi kartı, banka bilgileri, şifre kullanıcı adı gibi kritik bilgileri çalmak gibi hedefleri olabilir.

    Windows 8.1 / Windows 8 / Windows7 / Windows XP uyumlu antivirüs programları hangileridir? linkinden ücretsiz bir antivirüs yazılımı edinebilirsiniz.

    Aşamalardan birinde bir sorun ile karşılaşırsanız uzmanim.net'e sorabilirsiniz. SafetyNut temizleme aşamalarından en önemlisi ilgili programın tespit edilmesidir. Eğer SafetyNut yazılımını kaldırmazsanız aşamalar işe yaramayacaktır.

    SafetyNut kaldırma Adım 1 : Adwcleaner ile SafetyNut kaldırma

    AdwCleaner kullanarak bilgisayarınızdan SafetyNut   kaldırma

    1. Adwcleaner nedir? Adwcleaner nasıl kullanılır? linkini tıklayarak ADWCLEANER yazılımını indirin.

    2. Tarama işlemine başlamadan önce Internet Explorer, Firefox ve Google Chrome tarayıcılarını kapatın ve diğer tüm açık programları kapatın.
    3. İndirdiğiniz ADWCLEANER programını çalıştırın. Scan butonuna tıklayın.
      SafetyNut     kaldır - adwCleaner
      ADWCleaner SafetyNut  istenmeyen eklentisi ve diğer zararlıları taramaya başlayacaktır.
    4. Tarama işlemi bittiğinde bilgisayarınızda bulunan SafetyNut  ve diğer zararlılar listelenecek, bu zararlıları silmek için Clean butonunu tıklayın
      SafetyNut    kaldırma - temizleme ekranı
      ADW Cleaner temizleme işlemini bitirebilmek için bilgisayarınızı yeniden başlatmak isteyecektir OK tıklayarak bilgisayarınızı yeniden başlatın.

    SafetyNut kaldırma Adım 2: Junkware Removal ile SafetyNut  temizleme

    Junkware Removal  aracı ile  Internet Explore, Firefox ve Google Chrome internet tarayıcılarından  SafetyNut   temizleme

    Junkware Removal, SafetyNut   uzantılarını  Internet Explorer, Firefox ve Google Chrome tarayıcılarından temizlemek, kaldırmak için çok güçlü bir araçtır.

    Aşağıdaki adımları kullanarak Junkware ile   SafetyNut  kaldırma işleminde,  Internet Explorer, Firefox ve Google Chrome tarayıcılarındaki SafetyNut    uzantılarını sileceğiz.

    1. Junkware Removal Tool Nedir, Junkware Removal nasıl kullanılır? linkinden Junkware temizleme aracını indirin.

    2. İndirdiğiniz  JRT.exe dosyasını iki kere tıklayın ve çalıştırın.
    3. Konsol ekranında Junkware temizleme aracı çalışacaktır. Tarama işlemi için bir tuşa basın.
      SafetyNut    kaldırma - temizleme aracı ile tarama
      Bu işlem biraz vakit alacaktır.  Tüm programları kapatın ve sabırla bekleyin.
    4. Tarama işlemi bittikten sonra ekrana temizleme ile ilgili bir rapor gelecektir.

    SafetyNut kaldırma Adım 3:  Bilgisayarın malware gibi zararlı yazılımlardan arındırılması.

    Malwarebytes Anti-Malware Nasıl Kullanılır?

    Malwarebytes yazılımını buradan indirebilirsiniz.

    İndirme işlemi bittiğinde kurulumu yapın. Kurulum aşaması oldukça kolaydır. İleri-İleri-Bitir şeklinde bir kurulum söz konusudur.

    1. Masaüstüne gelen Malwarebytes ikonunu tıklayın. Program varsa güncelleme için sizden onay isteyecektir. Onaylayın.
    2. Perform full scan seçin. Bu işlem tam tarama işlemini başlatacak ve tüm bilgisayarınız  taranacaktır.
      Malwarebytes nasıl kullanılır? Tam tarama
    3. Tarama işlemi biraz vakit alabilir. Malwarebytes, işlem bittiğinde size kaç adet zararlı yazılm tespit ettiğini belirten bir rapor çıkartacaktır.
      Malwarebytes nasil kullanilir? zararli yazılım temizleme, tam tarama
    4. İşlem bittiğinde "Show Result" , "Sonuçları Göster" butonuna tıklayın. Karşınıza bilgisayarınızda tespit edilen zararlı yazılımlar gelecektir.
      Malwarebytes zararlı yazılımlar sonuç ekranı
    5. Tüm zararlıları işaretleyin ve "Remove Selected" "Seçili olanları kaldır" 'ı tıklayın.

    6. Bu işlem sonucunda Malwarebytes tüm zararlıları temizleyecektir.

    MalwareBytes bilgisayarınızı Browser Hijacker yani tarayıcı gaspçısı yazılımlara karşı tarayacaktır.

    Tüm bu işlemlerden sonra SafetyNut 'i bilgisayarınızdan silinecektir.

    Anlatımlar Windows 7 işletim sistemi için yapılmıştır fakat Windows VistaWindows 8 ve Windows XP için kolayca uygulanabilir.

    Sorun devam ederse uzmanim.net'e bildirebilirsiniz.

    murat murat (12492)