sağ tıklama sonucunda donma sorunu windows10

windows 10 kullanıyorum. bilgisayarda eset antivirüs programı bulunmakta şuan. önceden gene sağ tıklayınca donuyordu ve bi kaç sebepten ötürü format attım. daha 1 hafta geçmemesine rağmen yeniden sağ tıklayınca dosya donuyor.

vivian vivian (15)
8 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Yeni format ve yine donma.. Akla sabit disk hatalarını getiriyor. CHKDSK taraması yap.

    Disk bölümlerini (bilhassa C.'yi ama varsa diğer bölümleride) /f ve /r komutlarıyla tara ( chkdsk c: /f /r ve varsa chkdsk d: /f /r gibi ).

    CHDSK taraması nasıl yapılır:

    Yönetici yetkisi ile cmd (komut istemi) açılır ve chkdsk komutu yazılarak enter'lenir. Çikan y/n sorusuna y cevabı yazılarak yine enter'lenir.

    Edit:

    Sistem Geri Yükleme nedir, nasıl yapılır? (tıkla)

    Sistemdeki hataları düzeltmek için kullanabilirsin.

    Edit 2:

    sfc /scannow

    Komut isteminde (CMD) Üstteki komutu çalıştırarakta problemlerin düzeltilmesi denenebilir.

    temmuz temmuz (12505)
    8 yıl önce cevaplandı

    • y/n diye bişe çıkmadı. napmalıyım vivian 8 yıl önce
    • CMD'yi yönetici olarak açtınmı? Komutları doğru yazdınmı? Enter'a basınca ne oldu, hangi mesaj çıktı? Ne tepki oldu? temmuz 8 yıl önce
    • CMD arabirimi türkçe ise evet/hayır.. temmuz 8 yıl önce
    • yönetici olarak açmamıştım. üstte yazdığınızı anlayamamışım şimdi açtım ve dediğiniz komutu girdim en son (Y/N) e y yazdım ve şunu yazdı this volume will be checked tne next time the system restarts. şimdi? vivian 8 yıl önce
    • Evet, y yazarak enter'layacaksın o kadar. Sana sistem yeniden başladında tarama yapacağını bidiririyor ve kabul edip etmediğini soruyor. Evet anlamında y yazarak enter'layacaksın. Sabit diskte kaç bölüm varsa bunlara teker teker yap. Elbette en mühümü windows yüklü C: olmaktadır ama ihtiyaç (veya şüphe) halinde diğerlerinide taratmak gerekir. temmuz 8 yıl önce
    • anladım onu yaptım. sağ tıklanıyor artık ama şimdide ayarlara giremiyorum ses açamıyorum. internete giremedim yönetici olarak açınca girdi. yani gerçekten anlamıyorum yeni bilgisayar ne oldu buna böyle vivian 8 yıl önce
    • Ayarlara girememenin sebebi chkdsk taraması değil. Başka ve ilgisiz bir sebebi var. Değişik sebeplerden olabilir. Sadece zaman olarak tesadüf etmiş. Sistem geri yüklemesi yap, düzelecektir. Sistem geri yükleme ile ilgili bilgi için üstteki mesajımın altına link eklyorum, bakarsın. Sistem geri yükleme için ayarlara girebildiğin, ses açabildiğin zamana ait bir geri alma noktası seçersin. Kolay gelsin. temmuz 8 yıl önce
    • Ayrıca merak ettim, basit bir chkdsk taramasını ancak üç gündemi yapabildin? :) temmuz 8 yıl önce
    • Sistem geri yükleme kapalıysa (aktif hale getirilmemişse) yine CMD'de (yönetici olarak açılaçak) bir komut çalıştırarak düzeltmeyi deneyebilisin. Komut: sfc /scannow (bunu yazacak, veya buradan kopyalayıp yapıştıracak, sonra enter'layacaksın.). temmuz 8 yıl önce
    • dediğiniz zaman yapmıştım zaten de yaptığımı farketmemişim :) sonra da ancak girebildim. sistem geri yükleme de yapalım bakalım bi o kaldı herhalde yapmadığım. yada garantiye falan mı versem vivian 8 yıl önce
    • hiçbir şekilde oraya giremiyorum arama moturuna yazdım açmadı başlangıç düğmesine zaten tıklanmıyor napacağım ben vivian 8 yıl önce
    • Bir önceki yorum mesajımda sistem geri yükleme aktif değilse sfc /scannow komutunu çalıştır. Birde bu komutu dene yazmıştım (Ayrıca üssteki mesajımın sonuna bunuda edit'lemiştim). Gözünden kaçtı herhalde. Bir bak istesen. Oda olmazsa sistem kurulum DVD'si PC'yi başlatarak o yoldan tamiratı deneyeceksin. Bu da olmazsa artık yeniden format atacaksın. Ysnında değilimki ben tamir edebileyim. Öyle değilmi ya?! Yazdıklarımı tekrar ve bu defa daha dikkatli oku. Benden bu kadar. Kolay gelsin. temmuz 8 yıl önce
    • teşekkürler yardımın için artık deniyeceğim bişeyler vivian 8 yıl önce
    • :) temmuz 8 yıl önce