Sana ait bir videoyu paylaşıyorlar haberin varmı yoksa tıkla izle Facebook virüsü nasıl temizlenir?

Sana ait bir videoyu paylaşıyorlar haberin varmı yoksa tıkla izle Facebook virüsü arkadaşınıza sizin adınıza mesaj gönderiyor ve mesajın içindeki linki tıklamasını istiyor.

Facebook virüsü link tıklandığında sahte bir sayfaya, Facebook görünümüne sahip başka bir siteye sizi yönlendiriyor.

Sayfada yine sahte bir video oynatıcı var. Video oynatıcı tıklandığında virüs bilgisayarınıza bulaşıyor.

Aşağıda Facebook Sana ait bir videoyu paylaşıyorlar haberin varmı yoksa tıkla izle virüsü nasıl temizlenir anlatılmıştır.

cemkara cemkara (4215)
9 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Sana ait bir videoyu paylaşıyorlar haberin varmı yoksa tıkla izle Facebook virüsü nasıl temizlenir?

    Facebook virüsü sahte bir Youtube video oynatıcı içinde Google Chrome tarayıcısına zararlı uzantı yüklüyor.

    Bu zararlı uzantı ile Facebook arkadaşlarınıza otomatik mesaj gönderiliyor.

    Dikkat:

    Linki cep telefonunuzdan tıklarsanız virüs sizi spor plus paketine üyelik sayfasına yönlendiriyor. Buradaki linki tıklarsanız sporstation.com adlı bir web sitesine haftalık 14 TL lik bir ücretle sizi ye yapıyor.

    Öncelikle virüs sadece Google Chrome tarayıcısını etkiliyor virüsü temizlemek için ve bu işlemleri takip etmek için aşağıdaki tarayıcılardan birini kullanın

    • Mozilla Firefox
    • Yandex
    • Internet Explorer

    Aşağıdaki işlemleri yaparken Google Chrome tarayıcınızı açmayın. Virüs temizleme işlemi bittikten sonra Google Chrome kullanmaya devam edebilirsiniz.

    Sana ait bir videoyu paylaşıyorlar haberin varmı yoksa tıkla izle Facebook virüsü, kullanıcıya gelen mesajdaki link tıklandığında http://www.hdpornon.net/video/ adresine yönlendiriyor.

    Sayfada Senin icin hazirladigim video :D yazıyor ve sahte bir video player yani video oynatıcı
    var.

    Bu sahte video oynatıcı tıklandığında Videos AdPlusing adında bir Google Chrome uzantısı
    yükleme ekranı geliyor. Videos AdPlusing Chrome uzantısı zararlı bir uzantı. Bu uzantı ziyaret ettiğimiz web
    sitelerindeki tüm verilerinizi okuma ve değiştirme yetkisine sahip oluyor.

    ADIM 1: Facebook Virüsü Temizleme:

    Videos AdPlusing Chrome eklentilerinin silinmesi:
    Önce Chrome'daki uzantıları silmeniz gerekiyor. Google Chrome eklentisini el ile silmeniz gerekiyor.Chrome uzantısını el ile silmek için aşağıdaki yolu izleyin.

    1. Google Chrome'u kapatın.
    2. Bilgisayarda şu yolu izleyin, Bilgisayarım, Bu Bilgisayar'ı tıklayın ve  Yerel Disk (C) tıklayın ve aşağıdaki klasör hiyerarşinizi izleyin.  [KullanıcıAdınız] yazan bölüm sizin bilgisayarı açtığınız kullanıcıya göre değişecektir.

      Windows XP için
      C:\Documents and Settings\[KullanıcıAdınız]\Local Settings\Application Data\Google\Chrome\User Data\Default

      Windows 7 ve Windows 8 için
      C:\Users\[KullaniciAdiniz]\AppData\Local\Google\Chrome\User Data\Default

      Veya (Türkçe için)
      C:\Kullanıcılar\[KullaniciAdiniz]\AppData\Local\Google\Chrome\User Data\Default
    3. Eğer AppData (Windows XP için  Application Data)  klasörü görünmüyorsa dosyalar gizli demektir şunları yapın:

      Windows 8 gizli dosyaları gösterme nasıl yapılır buradan bakabilirsiniz.
      Windows 7 gizli dosyaları gösterme nasıl yapılır buradan öğrenebilirsiniz.
      Windows XP gizli dosyaları gösterme nasıl yapılır buradan öğrenebilirsiniz.

    4. User Data klasöründeki DEFAULT klasörünü silin: DEFAULT klasörünü Sağ tuşla tıklayın ve sil'i seçin.

    ADIM 2 - Facebook Virüsü Temizleme: Malware taraması ile Facebook virüsünü silme
    Bilgisayarınızdaki Facebook virüsü silinmesi ve diğer virüslerin temizlenmesi içim malware taraması yapılmalıdır.

    Malwarebytes anti-malware nedir? Malwarebytes anti-malware nasıl kullanılır? linkinden Malwarebytes anti-malware indirin ve kurun.  Linkte ayrıca malwarebytes anti-malware nasıl kullanılır anlatılmıştır.

     Bu adım en önemli adımdır. Derinleme taramanın bitmesini sonuna kadar beklemelisiniz. Aksi takdirde diğer adımların hic bir anlamı kalmaz. Bu işlemler sırasında Facebook kullanmayın. Chrome tarayıcınızı açmayın.

    ADIM 3 - Facebook Virüsü Temizleme: Adwcleaner ile facebook virüsü silme - temizleme

    Adwcleaner tarayıcılara bulaşan virüsleri temizlemede kullanılan çok güçlü ve ücretsiz bir program. Kullanımı da olukça kolay. Chrome, Firefox, Internet Explorer gibi pek çok tarayıcıyı virüslerden temizleyebiliyor.

    Bilgisayarınızı Adwcleaner ile taratma

    1. AdwCleaner nedir, nasıl kullanılır linkini tıklayarak ADWCLEANER yazılımını indirin.
    2. Tarama işlemine başlamadan önce  Internet Explore, Firefox ve Google Chrome tarayıcılarını kapatın ve diğer tüm açık programları kapatın.
    3. İndirdiğiniz ADWCLEANER programını çalıştırın. Scan butonuna tıklayın.
      facebook virüsü kaldır - adw Cleaner
      ADW Cleaner  facebook virüsü gibi istenmeyen eklentisi ve diğer zararlıları taramaya başlayacaktır.
    4. Tarama işlemi bittiğinde bilgisayarınızda bulunan zararlılar listelenecek, bu zararlıları silmek için Clean butonunu tıklayın
      facebook virüsü kaldırma - temizleme ekranı
      ADW Cleaner temizleme işlemini bitirebilmek için bilgisayarınızı yeniden başlatmak isteyecektir OK tıklayarak bilgisayarınızı yeniden başlatın.

    Yukarıdaki işlemlerden sonra Google Chrome internet tarayıcısını kullanmaya başlayabilirsiniz.

    Sana ait bir videoyu paylaşıyorlar haberin varmı yoksa tıkla izle Facebook virüsü Google Chome üzerine uzantılar ekliyor ve bu uzantılar Google Chrome üzerinden indirme yapmanızı mesaj atmanızı engelliyor.

    cemkara cemkara (4215)