Sayfanın ortasında açılan reklam

Sayfanın ortasında açılan reklam nasıl silinir?

Google Chrome veya Firefox tarayıcı içinde sayfanın ortasında Google reklamları açılıyor ve sadece reklamı kapat linki var.

Bu sayfanın ortasında açılan reklam her web sitesinde çıkıyor. Aynı şekilde tablet veya telefonda da bu reklamlar çıkıyor. Sayfanın tam ortasında açılan reklam kare şeklinde ve üzerinde i harfi olan reklamlar Reklamı kapat'ı tıklamadan kaybolmuyor.

Sayfanın ortasında açılan reklam virüs mü? Sayfanın ortasında açılan reklam sorununun çözümü nedir?

murat murat (12492)
10 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Sayfanın ortasında açılan reklam sorunu nasıl çözülür?

    Son dönemlerde Google Chrome veya Firefox tarayıcı içinde sayfanın ortasında açılan reklamlar pek çok kişiyi rahatsız ediyor.

    Sayfanın ortasında açılan reklamlar virüs değil fakat bir güvenlik açığının sonucu. TP LINK marka modemlerde sıkça görülen bir sorun.

    Son dönemde Tp link marka modemlerdeki güvenlik açığı nedeni ile modem konfigürasyonuna hackerlar müdahele edebiliyor ve modemin ayarlarını değiştirebiliyorlar. Özellikle de DNS'i değiştirip sizi reklam sitelerine yönlendiriyorlar.

    Modeminiz eski bir modemse bu tür bir saldırıya maruz kalmış demektir.

    Üç çözüm mevcut:

    • Bilgisayar ve tablete DNS girebilirsiniz.
    • Adsl modemi kapatıp açabilirsiniz ( bu geçici çözümdür)
    • Yeni adsl modem almak

    Modemi kapatıp aştığınızda reklamlar ortadan kayboluyorsa dediğim senaryo geçerlidir. Yani Modeminize güvenlik açığı var demektir.

    "Reklamları kapat" google reklamlarında çıkan bir ibare.  Modem üzerinde yapılan bir konfigürasyon değişikliği sizi reklamlara yönlendiriyor.

    Sayfanın ortasında açılan reklamın sebebi nedir?

    Sayfanın ortasında açılan reklamın sebebi daha önce girmiş olduğunuz bir zararlı site üzerinden adsl modeminizin yapılandırıılmasının değiştirilmiş olmasıdır. Zararlı bir kod çalıştırılarak ADSL modeminizin DNS ayarları değiştirilmiştir. Bu yüzden siz google veya facebook'a değil benzer başka sitelere bile giriyor olabilirsiniz. Bu güvenlik açığı oldukça tehlikeli bir güvenlik açığı.

    Bu durumda Adwcleaner gibi programlar işe yaramaz çünkü sorum modemden kaynaklanıyor.

    Sayfanın ortasında açılan reklamlar için Adsl modem ile ilgili yapılması gereken işlemler.

    1. Modem arayüzüne girin ve DNS sunucuyu değiştirin.
    2. Modemin firewall yani güvenlik duvarını açın.
    3. Modemin arayüz Giriş ekranına şifre koyun.
    4. Modeme uzaktan erişimi kapatın.

    Ayrıca Tablet, Telefon ve Bilgisayarda  DNS değiştirin, DNS'i elinizle girin.

    Android cep telefonlarda ve Android Tabletlerde DNS nasıl değiştirilir?

    iPhone DNS değiştirme

    Windows 7'de DNS nasıl değiştirilir?

    Windows 8'de DNS nasıl değiştirilir?

    En iyi ücretsiz DNS sunucular hangileridir?

    Ayrıca detaylı bilgi için : http://uzmanim.net/soru/warning-your-flash-player-may-be-out-of-date/3017

    Sayfanın ortasında açılan reklam hem tablet hem bilgisayar hem de cep telefonunda karşınıza geliyorsa  sizin modeminiz de hacker saldırısına uğramıi demektir ve siz de bu saldırıya kurban gitmişsiniz demektir.

    Bir an önce yeni ADSL modem almalı ve eski modemden kurtulmalısınız.  Bu modemleri üreten şirketler modemler için güvenlik yaması çıkartmayacaklar. Nedeni ise modemin artık üretilmiyor ve çok eski olması.

    Sadece TP Link değik. Zyxel yazılıma sahip tüm modemler de Sayfanın ortasında açılan reklam pencereleri görebilirsiniz.

    Hackerlar sayfanın ortasında açılan reklam pencereleri ile Google reklamları üzerinden para kazanmayı hedefliyorlar.

    murat murat (12492)