SearchProtocolHost.exe Nedir? SearchProtocolHost.exe virüs mü?

Windows 7 işletim sisteminde görev yöneticisini açtığım zaman zaman yüksek  ram ve işlemci kullanan SearchProtocolHost.exe adında bir dosya görüyorum. SearchProtocolHost.exe dosyasının işlemci kullanımı bazen %100'e çıkıyor.

SearchProtocolHost.exe  ile birlikte SearchIndexer.exe dosyasıda çalışıyor.

SearchIndexer.exe ve SearchProtocolHost.exe nedir? SearchIndexer.exe, SearchProtocolHost.exe virüs mü?

cemphp cemphp (651)
10 yıl önce sordu

    Toplam 2 Cevap

    Windows 7 işletim sistemi, aranan dosyaların hızlıca bulunabilmesi için dosya indeksleme denen bir işlem yapar. Bu işlem sonunda dosyaların bulunduğu klasörler, konum bilgileri Windows işletim sistemi tarafından kayıt altına alınır.

    Böylelikle siz bir dosyayı aramak istediğinizde Windows tek tek klasörleri kontrol etmek yerine indeksleme yaptığı kayıtlara bakar ve hızlıca dosyanın konumunu size sunar.

    SearchProtocolHost.exe  ve  SearchIndexer.exe dosyaları Windows 7 sistem dosyalarıdır. Normal koşullarda sadece sistem dosyalarıdır. Zaman zaman özellikle siz bilgisayarda işlem yapmadığınız anlarda Windows 7 indeksleme işlemine başlar. Bu durumda SearchProtocolHost.exe  ve  SearchIndexer.exe çalışmaya başlayacaktır.  Zaman zaman bu SearchProtocolHost.exe  ve  SearchIndexer.exe dosyalarının işlemci ve ram kullanımları %100'ü bulabilir fakat bu durum süreklilik arz ediyorsa bir sorun olma ihtimali yüksektir.

    SearchFilterHost.exe dosyası da yine aynı şekilde Windows işletim sisteminde arama ile ilgili sistem dosyasıdır.

    Konum olarak SearchFilterHost.exeSearchProtocolHost.exe,  SearchIndexer.exe dosyaları C:\Windows\System32 klasörü altında olmalıdır.

    Bu klasör dışında olan dosyalar virüs veya malware olabilir. Sistem dosyaları her zaman virüs tehdidi altındadır. Eğer virüs şüphesi taşıyorsanız bilgisayarınızı virüslere karşı tarayabilirsiniz.

    Bilgisayarınızı virüslere karşı taramak için şu programlardan yararlanabilirsiniz. Bu programların tamamı ücretsizdir.

    Bilgisayarımda virüs temizleme nasıl yaparım?

    1. Varsa mevcut antivirüs yazılımınızı kapatın.
    2. Dr. Web CureIt yazılımı ile bilgisayarınızı virüslere karşı tarayın.
      (Dr.Web CureIt! nedir? Dr.Web CureIt! nasıl kullanılır?)
    3. Norton Power Eraser ile tam sistem tarası yapın
      Norton Power Eraser nedir? Nasıl Kullanılır? linkinden hem Norton Power Eraser yazılımını indirebilir hem de nasıl kullanılacağını öğrenebilirsiniz.

    4. Malware taraması ile bilgisayarı zararlı yazılımlardan arındırın.

      MalwareBytes nedir? MalwareBytes nasıl kullanılır? linkinden Malware Bytes indirin ve kurun.  Linkte ayrıca malwarebytes nasıl kullanılır anlatılmıştır.

    cemphp cemphp (651)
    10 yıl önce cevaplandı

      Bu bir sistem dosyasıdır.Çalışmaması herhangi bir probleme sebep olmaz.Hizmetler kısmından durdurabilirsiniz.Eğer işlemcinizi yoruyorsa mutlaka spyware taraması yaptırmalısınız.

      guven guven (1)