sfc /scannow komutu nedir, ne işe yarar?

Hangi durumlarda sfc /scannow komutu  kullanılmalıdır?

sfc /scannow nasıl kullanılır?

hakan hakan (15424)
7 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    sfc /scannow komutu nedir, ne işe yarar?

    sfc, System File Checker yani sistem dosya denetçisi anlamına gelir. Sfc komutu, Windows işletim sistemlerinde korunan işletim sistemi dosyalarını tarar ve doğruluğunu kontrol eder.

    sfc komutu  /scannow  parametresi ile korunan tüm dosyaları hemen kontrol etmeye başlar. Sfc komutu yönetici tarafından çalıştırılabilir.

    sfc /scannow komutu nasıl kullanılır?

    sfc /scannow komutunu çalıştırmak için şu adımları uygulayın:

    1. Windows ve X tuşlarına basın.
    2. Açılan pencereden Komut İstemi (Yönetici) seçeneğini seçin.
    3. Komut isteminde şu komutu yazın ve enter tuşuna basın:
      sfc /scannow

      komut yazarken sfc ve /scannow arasında boşluk bırakmayı unutmayın.

    4. Komut çalışmayı bitirdiğinde yapılan işlemmin geçerli olması için bilgisayarı mutlaka yeniden başlatın.

    sfc /scannow  ne zaman kullanılmalıdır?

    sfc /scannow komutu işletim sistemi fonksiyonları ile ilgili sorunlar yaşandığında kullanılmalıdır. Örneğin bir sistem komutu çalışmıyor, görev yöneticisi, denetim masası açılmıyor gibi durumlarda kullanılmalıdır. sfc /scannow komutu özellikle sistem .dll dosyaları olmak üzere bunlarda bozulmuş olan varsa bulacak ve yerine sağlam dosyaları koyacaktır.

    sfc /scannow  komutu şu işletim sistemlerinde yönetici ile açılmış komut isteminde kullanılabilir:

    • Windows Vista
    • Windows 7
    • Windows 8 / Windows 8.1
    • Windows 10
    hakan hakan (15424)