shutdown komutu nedir, nasıl kullanılır?

shutdown komutu ne işe yarar? Shutdown komutu kullanmak zararlı mıdır? Shutdown komutu nasıl kullanılır? shutdown /s /f /t 0 nedir?

Anonim Anonim (156)
11 ay önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Shutdown komutu nedir?

    Shutdown komutu, Windows işletim sistemlerinde bilgisayarı komut isteminden kapatmaya yarayan komuttur.

    Shutdown komutu nasıl kullanılır?

    1. Windows ve R tuşlarına basın.
    2. Açılan pencereye cmd yazın ve enter tuşuna basın.
    3. shutdown /? komutunu yazarak shutdown komutuna ait parametreler konusunda destek alabilirsiniz.

    En çok kullanılan Shutdown komutu parametrelerinin anlamları:

    • /f parametresi: açık olan uygulamaları kullanıcıyı uyarmadan kapanmaya zorlar
    • /s bilgisayarı kapat anlamına gelir
    • /t kapatmadan önce bir süre tanımlanmasını sağlar mesela -t 50 derseniz 50 saniyelik bir zaman tanır.
    • /r Bilgisayarı tamamen kapatır ve yeniden başlatır.
    • /o Gelişmiş önyükleme seçenekleri menüsünü açar.

    Shutdown komutunu kullanmanın bilgisayara bir zararı olmaz.

    Bilgisayarı komut ile tamamen nasıl kapatabilirim?

    Bilgisayarı komut ile tamamen kapatmak istersen

    shutdown /s /f /t 0

    komutunu kullanabilirsin.

    alattin alattin (17014)
    11 ay önce cevaplandı