Site sonundaki .html ve .asp uzantılarını gizleme

Selamlar,

Windows hosting kullanan bir internet sitesi üzerinde site sonundaki .html ve .asp gibi uzantıları gizlemek mümkün mü?

Linux hosting kullanan sitelerde .htaccess ile gizlendiğini biliyorum.Denediğim kadarıyla windows hosting üzerinde çalıştıramadım.

researcher researcher (17)
6 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Elbette mümkün.

    Eğer Asp.Net MVC ile uygulama geliştiriyorsan zaten hiç uzantı derdin olmayacak. Eğer Asp.net Form ile uygulama geliştiriyorsan URL Rewrite kullanarak aspx uzantılarını ortadan kaldırabilirsin.

    Eğer uygulamaya yazmaya yeni başlıyorsan önerim doğrudan Asp.Net MVC öğrenmen, hiç web formlarına bulaşma.

    Yıllarca Asp.net form formları ile uygulamama geliştirdim.  Asp.net MVC kullanmaya başladıktan sonra bir daha web formlarına bakmadım.

    Ek: Klasik asp için ve html için de URL Rewrite Module kullanılabiliyor. IIS sunucuya bu uzantının yüklenmesi gerekiyor.

    alattin alattin (16999)
    6 yıl önce cevaplandı

    • Normalde asp ile de uğraşmazdım da okul bunları işlediği için uğraşıyorum.Peki .asp ve .html uzantısı kaldırmak için ne yaparım researcher 6 yıl önce
    • asp mi aspx mi? asp oldukça eski bir teknoloji çünkü alattin 6 yıl önce
    • @mustafadalga alattin 6 yıl önce
    • asp için soyledim researcher 6 yıl önce
    • anladım teşekkürler researcher 6 yıl önce