SMS Mesajlarının sonundaki kodlar ne anlama geliyor

SMS Mesajlarının sonundaki kod kime ait

SMS Mesajları kod listesi

ismailsarp ismailsarp (6010)
7 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) kısa zaman önce Kurumlardan gelen SMS mesajlarının sonuna Kod ekleme uygulamasını başlattı.Bu Kodlar sayesinde kullanıcı mesajın kimden geldiğini tespit edebiliyor.Bu sayede kullanıcı hangi kurumun rahatsız ettiği bilgisini de öğrenmiş oluyor.

    Kod numaraları B001 den B999 numarasına kadar veriliyor.Tüm kurumlarda SMS mesajı attıklarında kendilerine bir kod numarası almak ve yolladıkları SMS mesajının sonuna bu kodu eklemesi gerekiyor.Bu sayede gelen mesajların kimliği tespit edilebiliyor.

    Kod sayesinde kullanıcılar istanmeyen ve spam mesajlardan tespit ederek, istendiğinde bunların engellenmesi sağlanıyor.

    Örneğin gelen SMS kodlarında;

    • B001 Avea (Turk Telekom)
    • B002 Turkcell
    • B003 Vodofone

    mesajın gelen kurumlardan geldiği anlaşılıyor.

    SMS Mesajlarının BTK tarafından yayınlan tam kod listesine aşağıdan ulaşılabilir.

    Gelen SMS Mesaj sonlarındaki kodların tam listesi için tıklayın.

    Kodları BTK ya şikayet yoluyla bilgilendirerek mesajların engellemesi de deneyebilirsiniz.

    ismailsarp ismailsarp (6010)