SNR margin nedir?

Adsl modem arayüzünde görülebilen SNR Margin (dB) değeri nedir?

SNR Margin  değeri hangi aralıklarda olmalıdır?

SNR Margin değerinin düşük olması hangi sorunlara yol açar?

Line Attenuation değeri hangi aralıkta olmalıdır?

alattin alattin (16999)
7 yıl önce sordu

    Toplam 4 Cevap

    Bir DSL hattındaki sinyalin kalitesi SNR margin ve Line Attenuation ile kontrol edilebilir.

    Bu değerlerin aşağıdaki verdiğim oranlar dışında olması bağlantı yavaşlığı ve kopmalara sebep olur. Yaşanılan DSL bağlantı kopma sorunlarının en temek unsurları bunlardır.

    SNR nedir?

    SNR, Signal-to-noise ratio yani sinyalin gürültüye oranı demektir. Ne demek bu? şimdi onu açıklayayım.

    Öncelikle gürültü (Noise) iletişimde normal sinyale karışan istenmeyen parazit oluşumlardır.  Gürültü neden oluşur? En basitinden evinize, iş yerinize gelen kablodaki eklerden, eski santrallerden, yine bağlantı noktalarından, sinyal oluşturan cihazlara yakın olmaktan kaynaklanabilir.

    SNR = Sinyal / Gürültüyü ifade eder. Burada sinyal olarak ifade ettiğim  DSL sinyalini ifade etmektedir (ADSL, VDSL, vb).

    SNR Margin  ise, güncel SNR değeri ile belirtilen hızda senkronizasyonun gerçekleşebilmesi için gereken minimum SNR değeri arasındaki farkı ifade eder.

    Aşağıda Downstream için SNR Margin değerlerinin olması gereken karşılıklarını bulabiirsiniz

    • 10dB ve altı: Kötü, senkronizasyon yapılması zor
    • 11dB-30dB arası:      Normal
    • 30dB ve üzeri:  Çok iyi

    Yine DSL hattındaki sinyalin kalitesini kontrol için DSL modem içindeki  Line Attenuation değerini kontrol etmek gerekir.

    Bir DSL hattında   SNR Margin değeri  10dB ve altı, Line Attenuation değeri 45dB ve üzeri ise o zaman bu DSL hattı kötü kaliteye sahip demektir.

    Downstream - Line Attenuation referans değerleri:

    • 20dB ve altı:  Çok iyi
    • 20dB-45dB arası:       Normal
    • 45dB ve üstü:  Kötü. İnternet kopmalarına sebep olacaktır.

    Eğer SNR margin ve Line Attenuation değerleri yukarıda belirttiğim değerlerim dışındaysa o zaman servis sağlayıcınıza (Turktelekom, Superonline vb) telefon ederek arıza kaydı oluşturmalı ve hattınızı kontrol ettirmelisiniz.

    alattin alattin (16999)
    7 yıl önce cevaplandı

      snr margin değerim 5 ve akk yı aşmıssınız  normal felan diyor türk telekom. online oyunlarda kopma ve ping sorunu yaşıyorum sorun galiba bununla alakalı. bu snr margin değerinde modem, kablolar, wifi ile bağlanma gibi şeyler de etki eder mi acaba yoksa türk telekom ne gönderiyorsa o mu?

      http://i.hizliresim.com/J34p7q.png  ayrıca bu değerleri kontrol debilir misiniz?

      whitemacchiato whitemacchiato (25)
      7 yıl önce cevaplandı

      • snr margin değerinin düşük olmasının sebebi hattaki parazittir. Kablolama alt yapısı veya santral kötü olabilir. AKK'yı aşsanız bile kopma sorunu normal olamaz. Hızınız düşer bu kadar. alattin 7 yıl önce
      • 5.8dB downstream snr margin değeri çok düşük. 10 dB ve altı olursa kopma olur. alattin 7 yıl önce
      • sistemde kopma sorununuz yok diyor. sizce receive power ve line attenuation normal mi? whitemacchiato 7 yıl önce
      • Line Attenuation değerlerin de çok kötü senin. Sen kopya yaşıyor musun yaşamıyor musun? önemli olan bu. Türktelekom destek hattındaki pek çok çalışanın snr değeri nedir haberi bile yoktur. Sen ısrarla hattında parazit olduğunu ve kontrol istediğini söylemelisin. alattin 7 yıl önce
      • ayrıca konuyu kendi açtığın başlık altında tartışmalısın. Buraya yazdığından "bahsetme" yapmazsan haberim olmaz. alattin 7 yıl önce
      • tekrar ariyorum o zaman. line attenuation değeri de onlarla alakalı ve akk ile ilgisi yok değil mi? whitemacchiato 7 yıl önce
      • biraz yeniyim de bahsetme felan bilmiyorum kusura bakmayın :( whitemacchiato 7 yıl önce
      • @alaattin şeklinde kendi konumda yazıcam galiba değil mi whitemacchiato 7 yıl önce
      • bahsetme: @whitemacchiato . Ara ve arıza kaydı oluşturulmasını iste. Hattım sürekli kopuyor de. AKK olması kopma olması anlamına gelmez. Bunu da söyle alattin 7 yıl önce
      • @temmuz iyi bir noktayı vurgulamış. Önce bina içi tesisatı kontrol ettirmelisin. Ekli kablolar vs varsa bunları ortadan kaldırmalısın. alattin 7 yıl önce

      Çok faydalı bir konu ve bilgi.. Teşekkürler @alattin

      SNR margin ve Line Attenuation değerlerinin kötü olması hallerinde internet servis sağlayıcıya arıza bildiriminden daha önce bina girişinden itibaren telefon hattımızı kontrol edersek/ettirirsek daha iyi olur ek tavsiyesinde bulunmak istiyorum. Böylelikle internet servis sağlayıcısına arıza bildiriminde bulunurken daha kesin bilgilerle hareket etmiş oluruz.

      Daire içi kontrollerde sadece hat kontrolleriylede yetinilmemelidir. Ayrıca hattaki splitter ve varsa telefon cihazlarına mutlaka bakılmalı, hatta bunlar geçici olarak devre dışı bırakılıp daireye giren telefon hattı doğrudan modeme bağlandıktan sonra test edilmelidir. Bütün bunlar yapıldıktan sonra SNR margin ve Line Attenuation değerlerine yeniden bakılır.

      Sonuçlar yinemi kötü çıktı?  Artık gönül rahatlığıyla internet servis sağlayıcımıza arıza bildiriminde bulunabiliriz. Tersine sonuçlarda ise internet servis sağlayıcısı problem hususunda sorumlu olmamaktadır.

      Mekan içi tesisatın iyileştirilmesi hat sahibinin sorumluluğundadır ve gerekirse telefon cihazı/cihazları ile splitter değişiklikleride yapılmalıdır..

      İlave bilgi ve tavsiyeler olsun :)

      Benim bağlantımdaki (VDSL2, Fiber internet) değerler:

      Gayet güzel görünüyor :)

      temmuz temmuz (12505)
      7 yıl önce cevaplandı

      • @temmuz teşekkürler tavsiyeleriniz için :) splitter de sorun var galiba zaten kağıt felan sıkıstırdım kablo sabit dursun diye. gerekli değişikliği yapacagım. whitemacchiato 7 yıl önce
      • Kolay gelsin :) temmuz 7 yıl önce

      Kopma sorunu yaşamıyorum ama durum pek iç açıcı değil kafaya takarım şimdi bunu.

      Ek : Evde 2 adet bağlı telefon var acaba onlar SNR değerini düşürürmü ? Yarın kontrol edicem

      blackheaven blackheaven (728)
      7 yıl önce cevaplandı

      • Bende devamlı olarak 6 ve zaman zaman 7 - 8 cihaz bağlı oluyor. Değerlerim mesajım altında :) temmuz 7 yıl önce
      • Hattaki paralel telefonların sayısıda 4 :) temmuz 7 yıl önce
      • Ama bağlantım ADSL değil VDSL2 (fiber). temmuz 7 yıl önce
      • Bağlı dediğim hat telefonu şu splitterlara bağlanandan :) gerçi sizdemi onu kastettiniz tam anlayamadım saate verin :)) blackheaven 7 yıl önce
      • Tamam şimdi anladım teşekkür ederim :) bizim ev müstakil . yolumuzun önünden fiber geçti fakat eve vermediler. isterseniz kendiniz döşersiniz dediler ve gittiler . Burdanda yetlililere seslenelim TTnet :) blackheaven 7 yıl önce
      • Devamlı olarak internete bağlı biri ethernet bağlantılı, 5 taneside WiFi bağlantılı (telefon, İP Kameralar, Anroid TV, PC) toplam 6 cihaz, ayrıca odalarda sürekli hatta 4 paralel telefon ve splitter.. :) temmuz 7 yıl önce
      • @temmuz hocama ek olarak @blackheaven CRC hataları fazla gibi görünüyor.Bu dahattınızda bazı veri paketleri eksik veya hatalı gidiyor.Normal kullanımda çok farkını göremezsiniz.Belki bazı durumlarda duraksamalar gibi durumlar yaşayabilirsiniz. Dışardan gelen hat kablosunu direkt olarak modeme bağlayabilirseniz hat kalitesinin durumunu görebilirsiniz.Bu değişmezse sorun sizin bağlantılarınızda değildir. ismailsarp 7 yıl önce
      • @ismailsarp hocam dediğiniz gibi direk bağladım CRC ler 0 oldu . Diğer değişkenler aynı blackheaven 7 yıl önce
      • Verdiğiniz bilgiler doğrultusunda iç hatlarımı kontrol ettim değişen bir şey göremedim . birtek CRC 0 landı oda yavaş yavaş artıyor . Modeme reset atınca sayaç sıfırlanıyor sanırım . şuan 66 oldu . eve gelen hatlarda problem var . Teşekkür ederim @alattin , @temmuz , @ismailsarp , Sizlerden yeni bir şey öğrendim ve bu beni mutlu etti :) blackheaven 7 yıl önce
      • rica ederim @alattin hocamın başlattığı bu akın tüm uzmanim.neti saracak :) ismailsarp 7 yıl önce
      • biz teşekkür ederiz @blackheaven. @whitemacchiato konuyu başlattı, konu @temmuz, @ismailsarp, sayesinde genişledi. Güzel bir paylaşım oldu alattin 7 yıl önce
      • @alattin aynı fikirdeyim ellerinize sağlık whitemacchiato 7 yıl önce