SQL Server'da Char, nchar, varchar ve nvarchar arasında ne fark var?

Char, nchar, varchar ve nvarchar veri türlerinden hangisi ne zaman kullanılmalıdır?

alattin alattin (16984)
10 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    • nchar ve nvarchar Unicode karakterleri saklayabilir
    • char ve varchar Unicode karakterleri desteklemez.
    • char ve nchar sabit boyutludur. Yani siz char(100) alana 2 karakter de kaydetseniz yine 100 karakter boyutunda yer kaplar.
    • varchar ve nvarchar değişken boyutludur.Yani siz varchar(100) alana 2 karakter de kaydetseniz 2 karakter boyutunda yer kaplar.

    Unicode karakterlerin daha fazla yer tuttuğu düşünülürse sadece unicode desteğine ihtiyaç olduğunda nvarchar ve nchar kullanılmalıdır.

    alattin alattin (16984)