Ssd den neden cızırtı çıkar?

Arkadaşlar elimde 512gb lik ssd var son zamanlarda içinde sanki disk döner gibi cızırtı geliyor acaba bir sorun varmıdır ki garantiye vemem lazımmı.

andromobil andromobil (74)
10 ay önce sordu

    Toplam 2 Cevap

    M2 SSD mi yoksa direkt sata SSD mi? Sesin ondan geldiğine emin misin?

    hydra hydra (3802)
    10 ay önce cevaplandı

    • Evet sata ssd ve evet çalıştı zaman gelşyor ite hd tune veya rar dan çıkarma olursa veya format olursa öyle aga andromobil 10 ay önce
    • SSD'ler ses çıkarmaz ki. Hata vardır ssdde@andromobil hydra 10 ay önce
    • Sistemsel veya donanımsal büyük bir sorun yokki ama yollasam ne diycem kardeşim andromobil 10 ay önce

    SSD mekanik parçaya sahip değildir fakat bazı elektriksel durumlarda SSD'den çızırtı gelebilir.

    SSD cihazlardan da hafif de olsa ses gelebilir.

    Enerji tasarrufu için CPU düşük kullanımdayken, enerji tüketimi azaltmak için  düşük enerji moduna geçer. Daha düşük enerji kullanımı modu sayeside cihazınız daha az elektrik harcar. Tabi bu işlemi yaparken  yüksek frekans nedeni ile diskten sesler gelebilir. Genelde bu sesler cızırtı olarak duyulur. CPU'nun düşük enerji kullanımı moduna geçmesine C-State denir.

    Duyulan ses bir arıza veya sorunun göstergesi değildir.

    Eğer BIOS da C-States seçeneği varsa bunu kapatırsan bu sesler kesilir.  (C-States  control gibi bir adla BIOS da görünüyor olabilir, her BIOS da yok)

    Sonuç olarak aslında her SSD kullanan bilgisayarda bu sesler vardır. Bazıları fan seninden duyamaz, bazıları daha hassatır hemen algılar.

    hakan hakan (15424)
    10 ay önce cevaplandı

    • Hakan kardeş tabiki var bende çok saol andromobil 10 ay önce
    • @andromobil sen de sağol kardeş hakan 10 ay önce
    • aga zaten disabled yazıyor aktif değil zaten andromobil 10 ay önce
    • PSU'dan gelme ihtimali de var sesin sen ssd den geliyor zannedebilirsin @andromobil hydra 10 ay önce
    • power supply olsa aga önceden de gelirdi rar dan dosya çıkarınca format atınca geliyor süreklü değil andromobil 10 ay önce
    • @andromobil ssd de mekanik bir parça yok bu sebepte duyduğun ses elektriksel işlemlerden kaynaklıdır ve bozulma işareti değildir. Boşuna kafaya takıyorsun. Sesi kaydedebiliyorsan kaydet dinleyelim hakan 10 ay önce